محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص دستاوردهای شبکه جامع دانشگاه‌ها، اظهار کرد: ما در چند سال گذشته جلسه مشترکی با رشیدیان، استاندار سابق داشته‌ایم و پیشنهاد ما این بود که فعالیت شبکه جامع دانشگاه‌ها می‌تواند به صورت سازمان‌یافته در جهت کمک به توسعه استان انجام بگیرد و وی نیز بسیار استقبال کرد. ما […]

محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص دستاوردهای شبکه جامع دانشگاه‌ها، اظهار کرد: ما در چند سال گذشته جلسه مشترکی با رشیدیان، استاندار سابق داشته‌ایم و پیشنهاد ما این بود که فعالیت شبکه جامع دانشگاه‌ها می‌تواند به صورت سازمان‌یافته در جهت کمک به توسعه استان انجام بگیرد و وی نیز بسیار استقبال کرد. ما هماهنگ کردیم و تمام امور با کمک استانداری و با محوریت دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه فردوسی انجام شد.

وی با بیان اینکه ما دو هدف عمده در این زمینه داشته‌ایم، عنوان کرد: یک هدف این بوده که دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری استان همگرا شده و در جهت ارتباط با صنعت و نیز ارتباط با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند. هدف دوم نیز این بود که به صورت هماهنگ در توسعه دانش‌بنیان استان نقش‌آفرینی کنیم. این شبکه با این دو هدف تشکیل شد و نام مصطلح آن شبکه جامع دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری استان بود. از آنجا که ما این شبکه را به عنوان مؤسسه‌ای مردم‌نهاد به ثبت رساندیم، نام آن مؤسسه فرهیختگان خراسان رضوی است.

کافی در خصوص میزان تحقق این اهداف، گفت: ابتدای کار برای نهادینه شدن یک ساختار زمان‌بر است. برای چهار سال اول با توجه به شرایطی که داشته‌ایم، عملکرد رضایت‌بخش بود. در بخش هماهنگی بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی تقریباً به طور کامل به اهداف خود رسیده‌ایم و مشارکت در توسعه استان نیز به صورت نسبی مناسب بوده است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: ما در اکثر شوراها و کارگروه‌های مؤثر توسعه استان حضور داشته‌ایم، اما هنوز با شرایط ایده‌آل فاصله داریم. ما در شورای عالی برنامه‌ریزی و کارگروه‌های آن حاضر هستیم و در ارتباط با صنعت، باشگاه صنعت و دانشگاه را تشکیل دادیم، اما هنوز در حوزه کارآفرینی با ایده‌آل‌ها فاصله داریم و نتوانسته‌ایم آنگونه که باید دانشگاه‌ها را درگیر کنیم. در همگرایی بین دانشگاه‌ها صد در صد و در سایر حوزه‌ها به صورت نسبی موفق بوده‌ایم.

وی در خصوص انتقاد استاندار از نقش دانشگاه‌ها در حل مسائل کلان و مهم استان، تصریح کرد: زمانی که ایشان از دانشگاه صحبت می‌کنند، منظورشان دانشگاه استانی است که در آن مسئولیت داشته‌اند. ایشان دانشگاه فردوسی را نمی‌شناسند و با من نیز صحبت نداشته‌اند، بنابراین شناخت ایشان از دانشگاه‌های استان بسیار کم است.

کافی بیان کرد: حفاظت، مدیریت و بهره‌برداری آب به عنوان یک بحث مهم و محوری استان، در دانشگاه فردوسی مطرح است و به میزانی که دانشگاه در مناطق مختلف حضور داشته، هیچ سازمان دیگری اینگونه نبوده است. رئیس دانشکده کشاورزی ما تمام شهرستان‌های استان را با تیم خود رفته و با سازمان‌های جهاد کشاورزی هماهنگ کرده است و همچنین این اتفاق نیز در حوزه‌ها و دانشکده‌های دیگر روی داده است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: نکته مهم این است که باید بررسی کرد رسالت دانشگاه چیست؟ آیا باید متخصصینی تربیت کند که آن‌ها بتوانند به محرومیت‌زدایی و حل مسائل مناطق محروم کمک کنند یا باید در مناطق محروم مستقر شود؟ ذهنیت و باور ما این است که به صورت نسبی با ایده‌آل فاصله زیادی داریم اما به عنوان دانشگاه فردوسی مشهد من ادعا می‌کنم که دانشگاه توانسته ارتباط خود را با جامعه برقرار و نقش‌آفرینی کند. مشکلی که داریم این است که بدون شناخت در خصوص دانشگاه قضاوت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صاحبان صنایع که عمدتاً بخش خصوصی هستند، استقبال بسیار خوبی کردند، تصریح کرد: ما اکنون مرکز نوآوری دانشگاه را داریم که مملو از شرکت‌ها و دفاتر شرکت‌های مختلف است. شرکت‌های دانش‌بنیان ما در صنایع حضور پیدا کردند که به صورت نسبی خوب بوده اما از بخش دولتی استقبال چندانی مشاهده نکردیم. به طور مثال مدیر کل صنعت، معدن و تجارت همواره از ما گله دارند که دانشگاه‌ها برای ما کاری انجام نداده‌اند، باید سوال کرد که چقدر مدیران بخش صنعت و به ویژه بخش دولتی ما به سمت دانشگاه حرکت کردند. اگر کسی در این جهت به سمت دانشگاه دست دراز کرده، دانشگاه نیز دو برابر استقبال کرده و حضور داشته است.

انتهای پیام