به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی ان ان، استعفای ده ها وزیر من جمله ماتیاس کورمان، وزیر دارایی معروف استرالیا منتج شده تا جایگاه مالکوم ترنبول، نخست وزیر کنونی این کشور غیر قابل دفاع گردد اما این رهبر استرالیا امروز اظهار کرد تنها در حالتی راضی به برپایی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی ان ان، استعفای ده ها وزیر من جمله ماتیاس کورمان، وزیر دارایی معروف استرالیا منتج شده تا جایگاه مالکوم ترنبول، نخست وزیر کنونی این کشور غیر قابل دفاع گردد اما این رهبر استرالیا امروز اظهار کرد تنها در حالتی راضی به برپایی رای گیری دیگری برای تعیین رهبر جدید حزب می گردد که طوماری امضا شده دریافت کند که نشان دهد اکثریت حزبش دیگر از او پشتیبانی نمی کنند.

به گفته ترنبول، اگر این طومار برسد، او نشستی ترتیب می دهد تا در مورد رهبری تا اواسط روز جمعه تصمیم گیری گردد. ترنبول در کنفرانسی خبری در کانبرا اظهار کرد، تحویل موخر که با یاغی گری محافظه کاران بر سر سیاست تحولات آب و هوایی به راه افتاد، تلاشی تماما عامدانه از سوی اقلیت بوده تا استرالیا را به سمت راست (احزاب افراطی) بکشاند.

او با شرح این کمپین ضد خودش به عنوان “شکلی از دیوانگی” او با شرح این کمپین ضد خودش به عنوان “شکلی از دیوانگی” اظهار کرد: استرالیایی ها حق دارند از دیدن آنچه امروز و این هفته در پارلمان کشورشان به راه افتاده هست، وحشت زده گردند. پیتر داتن (وزیر مسکن پیشین استرالیا) حتی امکان دارد این صلاحیت را نداشته باشد که در پارلمان بنشیند.

این سخنان در عکس العمل به گزارش خبرنما به نقل از هایی مطرح می گردد، مبنی بر اینکه کلیدی ترین حریف ترنبول تنگنا های قانون بنیادی را با سرمایه گذاری تجاری خانواده اش نقض کرده هست.

در همین حال دولت استرالیا در اقدامی جنجالی، بحث و رایزنی در پارلمان را پنج ساعت زودتر از مرسوم تعطیل کرد و باعث شد تا رهبر حزب اپوزیسیون کارگر اعلام نماید که کنترل از دست حزب حاکم لیبرال خارج شده هست. به دنبال انتشار خبرهایی از واقع شدن بحران رهبری، اعتبار دلار استرالیا سقوط نمود و به ۷۲.۹

  ترنبول ابتدا روز دوشنبه درگیر بحران رهبری گردید؛ بعد از آنکه محافظه کاران بر علیه اعضای عالی رده حزب لیبرال بر سر سیاست تحولات آب و هوایی تاختند. پیتر داتن که از اعضای معروف جناح حزب محافظه کار استرالیاست، در جریان نخستین رای گیری حزبی با اکتساب ۳۵ رای مقابل ۴۸ رای ترنبول شکست خودرد اما اختلاف هفت رای باعث می گردد تا احتمال برپایی رای گیری دوم قوت بگیرد. چنانچه داتن یا یک حریف دیگر قدرت را در دست بگیرد، ششمین نخست وزیر استرالیا طی یک دهه خواهد گردید.

انتهای پیام