به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این موزه ابتدا در سالنی به مساحت ۲۰۰ متر گشایش یافت. در دهه ۲۰ قرن ۱۹ این محل مجدداً ساخته گردید. در ۱۸۲۲ موزه دارای قریب یک هزار نمونه جانوران مهره داران و ۲۰ هزار نمونه بی مهرگان بود. از ۱۹۳۷ تا ۱۸۵۸ کارشناسان این موزه به تحقیقات […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این موزه ابتدا در سالنی به مساحت ۲۰۰ متر گشایش یافت.

در دهه ۲۰ قرن ۱۹ این محل مجدداً ساخته گردید. در ۱۸۲۲ موزه دارای قریب یک هزار نمونه جانوران مهره داران و ۲۰ هزار نمونه بی مهرگان بود. از ۱۹۳۷ تا ۱۸۵۸ کارشناسان این موزه به تحقیقات جانوران روسیه و تألیف اطلاعات و نمونه های متفاوت توجه بسیاری نشان دادند که موجب گردید در اواخر دهه ۵۰ در موزه بیشتر از ۶۵ هزار نمونه تألیف شود.

پروفسور بوگدانف که ریاست موزه از ۱۸۶۳ تا ۱۸۹۶ بود نقش پررنگی در پیشرفت موزه جانورشناسی داشت او نمونه هایی را هدیه کرد و موجب افزایش اندکی و کیفی موزه گردید.

در سال ۱۸۶۶ موزه برای بازدید عموم آزاد گردید.

طی سالهای ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۱ ساختمان ویژه موزه جانورشناسی بنا گردید که هنوز هم از آنان استفاده می شود. این ساختمان سه طبقه, قریب ۶ هزار متر مساحت دارد که من جمله میتوان به سالن های نمایش ۲ هزار متری، سالن ۲۳۰۰ متری حفظ نمونه ها و در نهایت اتاق های کار و پژوهش اشاره نمود. در زمان ریاست باگدانف موزه به بخش های علمی، آموزشی و نمایشی تقسیم گردید و در چارچوب موزه، کرسی جانورشناسی و آزمایشگاه تحقیقاتی تشکیل گردید.

در دهه ۱۹۲۰ در این موزه، پژوهشگاه علمی-تحقیقاتی جانورشناسی گشایش یافت و از۱۹۳۰ یک بخش دانشکده زیست شناسی دانشگاه دولتی مسکو که خود موزه شعبه این دانشکده بود درآن شروع به کار کرد. در سال ۱۹۳۱ موزه جانورشناسی زیر نظر ریاست بخش موزه ها در وزارت تعلیم جای گرفت و اسم آن به موزه مرکزی دولتی جانورشناسی تغییر یافت و موزه آناتومی نیز به آن ملحق شد.

در سال ۱۸۶۶ موزه برای بازدید عموم آزاد گردید.

در دهه های ۷۰ و۸۰ موزه بازسازی گردید، مساحت سالن های حفظ افزایش یافت و سالن های نمایش جدید جای سالن های قدیمی را گرفت.

همچنین، سالنی برای ارایه مقاله و کتابخانه در این موزه وجود دارد. در حال حاضر مجموعه موزه بیشتر از ۵/۴ میلیون نمونه را دربردارنده می شود که هر سال تقریباً ۳۰-۲۵ هزار به آن اضافه می شود. از نظر کمیت مجموعه این موزه یکی از ۱۰ موزه جانورشناسی بزرگ جهان محسوب می شود و در روسیه مقام دوم را به خود اختصاص داده هست.

موزه با تقریباً یکصدوپنجاه موزه بیگانه تاریخ طبیعی مبادله مجموعه و اطلاعات می کند. سالی تقریباً سیصد جانورشناس از انستیتوهای دیگر من جمله موسسات تحقیقات بیگانه با این موزه مشارکت و تبادل اطلاعات دارند و در تحقیقات خود از اطلاعات موجود در این موزه بهره می برند.

کتابخانه موزه ، دربردارنده ۳۰۰ هزار جلد کتاب در مینه تاریخ طبیعی و جانورشناسی هست.

انتهای پیام