«پروانه سلحشوری»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص «ازدواج دختر بچه ده ساله کرمانی» گفت: ابتدا طبق پیگیری‌هایی که انجام دادم به من گفته شد برای این دختر حکم صادر شده تا بتوانند او را عقد کنند. اما در تماسی که گرفتم گفته شد […]

«پروانه سلحشوری»، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص «ازدواج دختر بچه ده ساله کرمانی» گفت: ابتدا طبق پیگیری‌هایی که انجام دادم به من گفته شد برای این دختر حکم صادر شده تا بتوانند او را عقد کنند. اما در تماسی که گرفتم گفته شد با حکم رشد و هیچ چیزی دیگر آن دختر را نمی‌توان عقد کرد.

او در ادامه گفت: این خانواده از محل مسکونی خود رفته‌اند و دیگر در آن محل زندگی نمی‌کنند. در ازدواج این دختر بچه، خانواده اصرار جدی بر این موضوع دارند آن هم به این دلیل که، پدر دختر فوت شده و او با ناپدری زندگی می‌کند و مادرش دنبال ازدواج دخترش است. این دختر تکیده و ده ساله‌ای بیش نیست. طبق خبرهایی که دارم به دنبال پیگیری جدی هستند تا این موضوع رخ ندهد. از طرفی دیگر با توجه به ورود فرماندار بعید می‌دانم چنین اتفاقی رخ دهد و محضر، این‌ها را عقد نخواهد کرد.

سلحشوری در خصوص «طرح کودک همسری» گفت: مجلس به یک فوریت این موضوع رای داد. معتقدم  مجلس یازهم به این موضوع رای می‌دهد ولی موضوع، قابل طرح این است که «رد طرح» خیلی دیر به مجلس می‌آید و دوم اینکه حتی اگر مجلس هم این طرح را تصویب کند، باز  سدی به نام شورای نگهبان وجود دارد و ممکن است به این طرح ایراد بگیرد. در موضوع منع ازدواج کودکان حتی حکم شرعی داریم، آیت‌الله مکارم شیرازی فتوا دادند که حداقل کودکان ازدواج نکنند.

او مطرح کرد: با هر کدام از این دوستانی که علیه ما هستند و اصولگرایانی که می‌گویند از غرب الگو گرفته‌ایم، صحبت و درخواست می‌کنیم، ازدواج زیر ۱۳ سال منع شود در جواب می‌گویند مگر کسی زیر ۱۳ سال ازدواج می‌کند که شما می گویید منع شود؟ یعنی خودشان هم نمی‌توانند بپذیرند که بچه ۱۳ ساله ازدواج کند؛ ولی متاسفانه با ما هم همکاری نمی‌کنند. تنها جایی که می‌خواهند در آن سن مشخص نشود همین طرح کودک همسری است؛ در حالی که مدرسه رفتن سن دارد، گواهینامه گرفتن سن دارد، رای دادن سن دارد همه چیز سن دارد؛ اما در  تصمیم بزرگی که انسان باید برای زندگی خود بگیرد از نظر دوستان ما در این مورد نباید سن ملاک باشد.

سلحشوری بیان کرد: جامعه باید بپذیرد اینها کودک هستند. جامعه باید آگاه شود که ممکن است مادر شرایط سختی داشته باشد و به همین دلیل می خواهد، دخترش ازدواج کند تا زندگی بهتری پیدا داشته باشد اما مشخص نیست با چنین ازدواجی این فرد در آینده، زندگی درستی داشته باشد.

او در پایان افزود: وقتی می گوییم کودک همسری از سر ناچاری است، به ما می گویند نه دخترها راضی‌اند و اعلام رضایت می‌کنند. این کِیسی هم که این روزها بُلد شده ازدواجش از سرناچاری است. به نظر من، خانواده‌ها از سرناچاری دختر کودک خود را شوهر می‌دهند.