صابر گل عنبری در یادداشتی با عنوان «توپ به زمین ترکیه بازگشت خورد» که در اختیار ایسنا قرار داد، درج کرد: درنهایت بعد از گذشت ۱۸ روز دولت عربستان روایت نخست خود در مورد واقعه ی خاشقچی را پس گرفت و به کشتن او در داخل کنسولگری اعتراف نمود. علی رغم این که روایت عربستان […]

صابر گل عنبری در یادداشتی با عنوان «توپ به زمین ترکیه بازگشت خورد» که در اختیار ایسنا قرار داد، درج کرد: درنهایت بعد از گذشت ۱۸ روز دولت عربستان روایت نخست خود در مورد واقعه ی خاشقچی را پس گرفت و به کشتن او در داخل کنسولگری اعتراف نمود.
علی رغم این که روایت عربستان از شیوه کشتن خاشقچی باورپذیر به نظر نمی آید اما محمل خوبی برای دونالد ترامپ و همپیمانان غربی عربستان برای کاستن از فشارها بر این کشور و خواباندن این غائله هست.
آنچه را ریاض به عنوان نتیجه تحقیقات خود در مورد این سانحه اعلام نموده هیچ همخوانی با نکات درز یافته از مراجع غیر رسمی ترکیه در این مدت ندارد.
با این که همین اعتراف سعودی ها نتیجه فشارها و ادله حتمی ترکیه هست اما این نوع روایت ریاض از واقعه، توپ را به زمین آنکارا بازگشت می دهد.
ترکیه تا کنون نتیجه تحقیقات خود را به صورت رسمی منتشر نکرده هست و آنچه تا به این لحظه از سوی مراجع آنکارا در مورد نحوه کشتن خاشقچی انتشار یافته غیر رسمی و به نقل از مراجع ناشناخته چه در دستگاه های اطلاعاتی، چه دادستانی و پلیس هست.
دولت ترکیه تاحالا واکنشی به اعتراف عربستان به کشتن خاشقچی و این نوع روایت آن از ماجرا نداشته هست.
حالا ترکیه توان دارد با انتشار مدارک و نوارهای صوتی و عکسی موجود به کلی نتیجه تحقیقات ریاض را به چالش بکشاند و زیر سؤال برد. اما آیا آنکارا این کار را خواهد کرد؟ جواب تا حدود بسیاری منفی هست.
بله! ترکیه هم نتیجه های تحقیقات خود را به صورت حتم منتشر خواهد کرد اما بعید می دانم به شکلی باشد که تحقیقات عربستان را تماما زیر سؤال ببرد.
بعید هست دولت ریاض بعد از اطلاع از مدارک متقن آنکارا در جریان عزیمت خالد فیصل، مشاور مخصوص ملک سلمان و ریاست دستگاه اطلاعاتی عربستان به ترکیه چنین خطر خطرناکی کند و روایتی عرضه دهد که احتمال دهد با انتشار نتیجه تحقیقات آنکارا تماما زیر سؤال رود.

تا این جای کار اردوغان با مدیریت این بحران توانسته هست دست کم عربستان را ملزم به پذیرش مسیولیت کشتن جمال خاشقچی کند و این دستاورد بزرگی هست؛ حال باید دید ریاض ملزم به تقبل چه چیزهای دیگری هم شده هست.
آنکارا با کمک رسانه های قطری چنان خیز رسانه ای در جهان به راه انداخت که هم ارزش و آبروی پادشاهی عربستان را برد و هم آن را ملزم به پذیرش کشتن و تقویت ارتباطات کرد که در آینده نزدیک شاهد آن می باشیم و هم دولت ترامپ را ملزم به موضع گیری کرد.

انتهای پیام