آفتاب نیوز : ماه انتهایی سال ۲۰۱۸ میلادی بود که منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هواوی در کانادا به اتهام جاسوسی و دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا بر علیه بعضی از کشورها مثل ایران دستگیر و بازداشت گردید و اکنون این دومین بار در مدت موخر هست که کارمندان و کارکنان فعال در […]

آفتاب نیوز : ماه انتهایی سال ۲۰۱۸ میلادی بود که منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هواوی در کانادا به اتهام جاسوسی و دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا بر علیه بعضی از کشورها مثل ایران دستگیر و بازداشت گردید و اکنون این دومین بار در مدت موخر هست که کارمندان و کارکنان فعال در شرکت چینی هواوی دستگیر می گردند.

هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده امکانات مخابراتی و دومین سازنده و ارائه کننده موبایل در جهان به شمار می رود، در طول یک سال موخر از سوی دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و زیادی از کشورهای هم پیمانش بشدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته هست و زیادی از این کشورها اعم از ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بعضی از کشورهای اروپایی استفاده از فرآورده ها هواوی و انتصاب امکانات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تاثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم شخصی اعضاء ممنوع اعلام نموده اند.  

 حالا جدیدترین خبر ها و گزارش های منتشر گردیده از سوی رسانه های لهستانی نشان می دهد که دو نفر از کارمندان شرکت هواوی که یکی از آنان ملیتی چینی و دیگری ملیت لهستانی دارند، توسط پلیس لهستان دستگیر و دستگیر شده اند.

مقام های پلیس و آژانس مبارزه با جاسوسی در این کشور باور دارند که ظواهر و مدارک کافی برای اثبات جاسوسی و خرابکاری این دو کارمند هواوی و بازداشت انها را در دست دارند.

هواوی نیز در عکس العمل به انتشار خبر بازداشت دو نفر از کارمندانش از هرگونه اظهار نظر در مورد اتهام جاسوسی آنان اجتناب کرده و ضمن اطلاع از خبر بازداشت این نفر عنوان نموده هست که طبق قوانین و مقررات چین و لهستان در پی پیگیری و رسیدگی به امور ذی ربط به آنان می باشد.

هرچند که سخنگوی سرویس های امنیتی  در لهستان در اظهار کرد وگو با گزارشگر رویترز اعلام نموده اند که اتهامات وارده به این دو نفر متوجه خود شرکت هواوی نخواهد بود و به طور مستقیم ربطی به این شرکت چینی ندارد.  

 به نظر می رسد که هواوی در طول یک سال موخر بشدت زیر تیغ ایالات متحده آمریکا و به تبع آن بعضی دیگر از کشورها قرار گرفته هست با وجود اینکه مکررا مقام های این شرکت چینی تمامی اتهامات وارده مثل جاسوسی و پشتیبانی دولت چین را رد و تکذیب کرده اند، اما همچنان تحت فشار از سوی دولت بعضی از کشورها قرار گرفته هست.

این شرکت علاوه بر این بعد از بازداشت و بازداشت مدیر ارشد مالی در کانادا به اتهام نقض تحریم های آمریکا بیشتر از پیش تحت فشارهای سیاسی قرار گرفته هست.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماجرا از اوایل سال جاری میلادی شروع گردید که دونالد ترامپ، ریاست جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام نمود که تلفن همراه های هوشمند ساخت شرکت های چینی مثل هواوی و زدتی ای از شهروندان و مقام های آمریکایی جاسوسی می کنند و اطلاعات خصوصی و محرمانه زیادی را تحویل دولت چین می دهد تا بر علیه ایالات متحده از آنان استفاده نماید.