به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وضعیت بازار مسکن چندان مناسب نیست. از سویی نرخ ها در شهر تهران دچار رشد ۶۲ درصد شده و از طرف دیگر معاملات ۳۳ درصد کاهش یافته هست. هم چنین سرعت رشد ماهیانه نرخ که به صورت وحشتناکی، به سمت صعود پیش می رفت، در مردادماه کاهش یافت. […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وضعیت بازار مسکن چندان مناسب نیست. از سویی نرخ ها در شهر تهران دچار رشد ۶۲ درصد شده و از طرف دیگر معاملات ۳۳ درصد کاهش یافته هست. هم چنین سرعت رشد ماهیانه نرخ که به صورت وحشتناکی، به سمت صعود پیش می رفت، در مردادماه کاهش یافت. رشد ماهیانه ی نرخ در تیرماه ۱۳۹۷ معادل ۷.۱ ۱ درصد بود که در مردادماه به ۶.۱ ۱ درصد رسید. وجود دست کم سه نشانه ی خارج شدن سفته بازان، رکود معاملاتی و عدم توان طرف درخواست ها بیانگر از آن هست که در ماه های پیش رو شاهد افت معاملات و کاهش سرعت رشد نرخ می باشیم.

عدم تمایل سازندگان به ساخت و ساز

بازار مسکن از سمت ارائه هم چندان تغذیه نمی شود و به همین سبب بی تعادلی، آینده ی بازار را تهدید می کند. بررسی ها بیانگر از آن هست که طی هفته های موخر با توجه به گرانی مصالح ساختمانی، کم بودن مشتری و نبود چشم انداز برای تخمین هزینه های احداث آپارتمان های نوساز، تمایل سازندگان و دارندگان املاک کلنگی برای همکاری در ساخت به صورت چشمگیری کاهش یافته هست. با این وجود مشاوران املاک بیان می کنند که رقابت عجیبی بین مالکان برای افزایش مداوم نرخ های ایده ای ایجاد شده و شرایط نشان می دهد که بازار مسکن به سمت رکود تورمی پیش می رود.

رکود فعلی در حالی رخ داده که رشد نرخ مسکن حدود ۲۰۰ درصد پایین تر از رشد سکه و ارز بوده هست اما بازار مسکن از ظرفیت لازم برای سازگاری با رشد بازارهای مواری بهره مند نیست. حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ـ در جواب به این سؤال که با توجه به فاصله حدود ۲۰۰ درصدی نرخ فعلی مسکن نسبت به رشد بازارهای سکه و ارز، وضعیت آینده را چگونه بررسی می کنید؟ اظهار کرد: بازار مسکن را نمی شود با طلا و ارز قیاس کرد. با وجود اینکه رشد ۱۵۰ یا ۲۰۰ درصد قیمتهای دلار و سکه برای مخاطب های این حوزه سنگین بوده اما به هر حال افرادی توان دارند با دست کم خرید به صورت محدود در این بازارها حضور دارا باشند. اما افزایش ۶۲ درصدی نرخ مسکن بسیار سنگین هست؛ زیرا با یک کالا مواجهیم که نرخ آن چند صد برابر یک سکه یا یک دلار هست. مضافا اینکه تا کنون پیشینه نداشته نرخ مسکن در بازه زمانی شش ماهه ۶۲ درصد رشد کند. از طرف دیگر مسکن احتیاج بنیادی برای کل جامعه محسوب می گردد اما سکه و ارز برای مخاطب های خود جنبه سرمایه ای دارد.

ریشه های کلیدی جهش نرخ در بازار مسکن

ریشه ی کلیدی افزایش نرخ مسکن را میتوان در عواملی مثل افزایش نقدینگی، رشد نرخ در بازارهای موازی و دنباله روی مسکن از سطح عمومی نرخ ها، ثبات نرخ مسکن در سال های پیشین، ساختار بازار مسکن (به طور مثال: عدم تقارن اطلاعات، زمان بر بودن ساخت وساز)،   کاهش ارائه ی واحدهای کوچک متراژ، افزایش هزینه های تولید، اثرگذاری شهرسازی نامتقارن بر تمرکز تقاضای مسکن بر بعضی منطقه های خاص و نقش عاملان روانی  و نااطمینانی در شروع جهش قیمتی پیدا نمود.

اعلام وصول طرح مالیات بر عایدی املاک

در این شرایط روز چهارشنبه ۷ شهریورماه، نمایندگان مجلس طرح مالیات بر عایدی املاک را اعلام وصول کردند. طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک که با هدف پشتیبانی از تولید و ارائه، کاهش نوسانات بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری و پشتیبانی از خانه دار شدن قشرهای متوسط و ضعیف تدوین شده، با امضایِ ۱۱۷ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول گردید.

کارهای دولت برای کنترل بازار مسکن

در هفته های موخر عباس آخوندی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ لوایحی را به دولت ارسال کرد. تعدیل بازار مسکن با افزایش ارائه واحدها برای فروش و کرایه، کنترل سوداگری در بازار مسکن با استفاده از قوانین مالیاتی، پشتیبانی سریع از مستاجران در مقابل تغییرات بازار مسکن از طریق قراردادهای دو ساله و تعیین سقف  ۱۰ درصد برای افزایش کرایه بهای سالیانه و لایحه دوفوریتی پیش نویس قانون پیش فروش ساختمان، اهم برنامه های جدید وزیر ساختمان دادمان را تشکیل می دهد.

مشاوران املاک بیان می کنند بازار تماما راکد هست

حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه املاک می گوید: با توجه به نرخ مسکن شهر تهران که رشد ۶۲ درصدی داشته، از تیرماه شاهد کاهش ظرفیت معاملات بودیم و حدس ما این بود که در صورت ادامه این وضعیت، بازار مسکن به سمت کاهش ظرفیت معاملات پیش برود. اما شاهد بودیم که در مردادماه رکود چشمگیر و عمیقی بازار مسکن را فرا گرفته هست. در نتیجه توان داریم بگوییم که بازار مسکن پیش از حدس ها به صورت کامل وارد رکود گردید. این افت شدید ظرفیت خرید و فروش در صنف مشاوران املاک تماما مشهود هست.

وی کاهش قدرت خرید متقاضیان، افزایش شدید نرخ مسکن، ورود سفته بازان و پس از آن خارج شدن آنها از بازار مسکن را از علل افت معاملات دانست و اضافه کرد: مشاوران املاک عنوان می کنند که بازار مسکن در مردادماه قفل شده و خرید و فروش به ندرت انجام می شود.

کاهش ۳۳ درصدی معاملات در مردادماه

در مردادماه ۱۳۹۷ متوسط نرخ هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی خرید و فروش شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۱ ۱ درصد و نسبت به ماه همانند پارسال تا ۶۲.۱ ۱ درصد رشد دارد. بیشترین رشد متوسط نرخ ذی ربط به منطقه ۵ با ۸۱.۸ ۳ ۳ درصد نسبت به مردادماه سال گذشته اختصاص دارد.

این در حالی هست که گزارش بانک مرکزی نشان می دهد در مردادماه تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران به ۱۲ هزار واحد دست یافته که نسبت به تیرماه ۱۱.۲ ۲ و در قیاس با مردادماه پارسال ۳۳.۲ ۲ درصد کاهش دارد.

انتهای پیام