به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی هست اپراتورهای اینترنتی از وضع تعرفه اینترنت موبایل ناراضی و اعتقاد دارند تعرفه بالای صوت در اپراتورهای موبایل حاشیه نفع خوبی در این بخش ایجاد نموده و به آنان کمک می کند که بخش دیتای موبایل را پوشش داده و با نرخ هایی پایین تر از نرخ […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی هست اپراتورهای اینترنتی از وضع تعرفه اینترنت موبایل ناراضی و اعتقاد دارند تعرفه بالای صوت در اپراتورهای موبایل حاشیه نفع خوبی در این بخش ایجاد نموده و به آنان کمک می کند که بخش دیتای موبایل را پوشش داده و با نرخ هایی پایین تر از نرخ منطقی اینترنت موبایل عرضه کنند. این مبحث موجب شده بعضی از شرکت های FCP  این مبحث موجب شده بعضی از شرکت هایکم کم دچار مشکلات مالی و از بازار خارج گردند و درنتیجه مشترکشان را از دست بدهند.

به همین سبب بخش خصوصی و هم چنین اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی و در صدر آنان شرکت مخابرات ایران، از رگولاتوری درخواست اصلاح تعرفه را دارد تا با کاهش تعرفه ی صوت در اپراتورهای موبایلی، حاشیه فایده ای که اعتقاد دارند در این بخش ایجاد می گردد، از بین رفته و تعرفه های اینترنتی در موبایل حقیقی گردد.

حاشیه نفع اپراتورها از صوت؛ سبب دامپینگ اینترنت

محمدباقر اثنی عشری – ریاست سازمان نظام صنفی رایانه ای – مدتی قبل به تعرفه پایین صوت در اپراتورهای موبایل اعتراض کرده و بیان کرد زیرا بالا بودن تعرفه های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورها کمک می کند و آنان که از بازار صوت مرجع درآمد خوبی دارند، از جای دیگر هزینه می کنند. اگر تعرفه صوت موبایل حقیقی و نظیر اینترنت ثابت که به صورت متناسب کسرشده، کاهش پیدا کند، آن وقت تعرفه اینترنت موبایل هم حقیقی می گردد.

وی هم چنین اظهار کرده بود: اپراتورهای گوشی که برروی اینترنت حاشیه نفع پایینی دارند، حاشیه سودشان روی صوت خوب هست و این حاشیه به آنان کمک می کند که این قسمت را پوشش دهند. این مبحث موجب شده تعداد محدودی از شرکت های FCP

پس از ان محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در مورد این درخواست سازمان نظام صنفی برای کاهش تعرفه صوت اپراتورها درجهت متعادل سازی تعرفه اینترنت ثابت، اظهار کرد: دررابطه با این مبحث باید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصمیم بگیرد، نامه شان هم به سازمان تنظیم مقررات ارجاع شده که رسیدگی گردد.

اپراتورها تعرفه های صوت را زیاد کردند!

اما چندی بعد از این مبحث، نه فقط کاهش تعرفه ی صوت اتفاق نیفتاد، لکن اپراتورهای موبایل آنطور که اعلام کردند، درراستای یکسان سازی تعرفه های خود، ، تعرفه مکالمات برای بعضی از ارتباط های درون و برون شبکه در سیم کارت های اعتباری و دائمی را زیاد کردند که گرچه رخدادی خلاف قانون و خارج از تعرفه های تعیین شده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نبود، اما فارغ از افزایش  تعرفه برای اعضاء، گامی خلاف خواسته ی عرضه دهندگان اینترنت ثابت و بخش خصوصی به شمار می رفت.

در این باره حسین ریاضی – مدیرعامل یک شرکت اینترنتی- با بیان این که در حال حاضر اپراتورها سرویس صوت را با گران ترین نرخ عرضه می کنند، ، اظهار کرد: موبایل در ابتدا یک وسیله اشرافی بود و بحث دیتا هم مطرح نبود، اما اکنون مردم مجبورند از موبایل استفاده نمایند. به همین سبب اگر اپراتوری که درآمد خوبی از مکالمات دارد، بخواهد پیشنهاد دیتای ارزان بدهد که مشترکش به اپراتور دیگری کوچ نکند، بر طبق قوانین تجارتی دامپینگ انجام داده هست.

بر این اساس بعضی کارشناسان بیان می کنند باید یک بازار رقابتی بین اپراتورها برقرار باشد؛ شرکتهای اینترنتی هم بر این عقیده اند که هیچ گاه از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نخواستند تعرفه ای را بالا ببرد، یا پایین بیاورد، اما با این که اپراتوری از یک بخش درآمد اکتساب کرده و بخش دیگری را رایگان عرضه کند، مخالف هستند.

به این ترتیب پول بسیاری وارد اپراتور می گردد و محبوبیت خودش را با بسته های ارزان نرخ اینترنتی محافظت می کند هم چنین دبیر سندیکای صنعت مخابرات با بیان این که اپراتورهایی که کارشان فقط ارایه سرویس اینترنت هست، توان ندارند با اپراتورهای همراه رقابت کنند، اظهار کرده بود: همراه اول و ایرانسل با دقیقه ای ۴۰ تا ۶۰ تومان برای مکالمه، درآمد بالایی دارند و مردم هم عادت کردند که حتی اگر تلفن ثابت باشد، از موبایل استفاده نمایند و با اهمیت نیست چه نرخی داشته باشد.

فرامرز رستگار خاطرنشان کرده بود که بحث ما این هست اکنون که مردم پرداخت هایی را برای امور رابطه ای خود صرف می نمایند و پرداخت قبض موبایل، صورت حساب اینترنت و تلفن ثابت را دارند، باید بدون افزایش این هزینه، در آنان انتقال انجام گیرد؛ زیرا درآمدی که سمت اپراتورهای موبایل می رود، به حق نیست و باید کمتر گردد.

مشکل اینترنت ثابت، کیفیت سرویس هست

البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که سبب کلیدی کوچ اعضاء از اپراتورهای ثابت به همراه، کیفیت و کمیت سرویس درآمدزایی اپراتورهای موبایل از بخش صوت، هنگفت هست و درنتیجه بسته های اینترنتی را با نرخ ارزان و زیرقیمت عرضه می کنند. هست، در مورد درخواست اپراتورهای ثابت برای اصلاح تعرفه اینترنت توضیح داد: در حال حاضر درآمد ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد اپراتورها از دیتا و ۳۰ تا ۴۰ درصد از حوزه ویس هست. اپراتورهای ثابت بیان می کنند از بالا بودن تعرفه ویس برای پایین آوردن تعرفه دیتا استفاده می نمایند و توان دارند بازار بزرگ تری را دریافت کنند که ۷۰ درصد بازارشان را می سازد.

او هم چنین افزود: در گذشته شما برروی سرویس ۳G، متوسط دو تا سه مگابیت پهنای گروه سرعت داشتید و ADSL اما الان مشکل اپراتورهای ثابت بحث تعرفه نیست. خانه به شما هفت تا هشت مگ سرعت می داد، اما الان وقتی سرعت موبایل به صورت متوسط ۲۵ مگ هست و سرعت خانه برروی همان شش مگ مانده، شما علاقه ای به سوییچ کردن روی اینترنت ثابت ندارید.

 حسین فلاح جوشقانی – رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- نیز با بیان این که در حال حاضر حداکثر درآمد اپراتورها از دیتاست، از تعیین مقرراتی برای آزادسازی تعرفه ها در نتیجه سبب کلیدی از دید ما که ارزیابی می کنیم، نرخ نیست لکن کیفیت و کمیت سرویس هست. اطلاع داد و در مورد درخواست اپراتورهای اینترنتی برای اصلاح تعرفه صوت و آزادسازی تعرفه اینترنت اظهار کرد: ما نیز تقاضاکننده آزادسازی تعرفه هستیم، مقرراتش را آماده کردیم و این مبحث در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار دارد.

انتهای پیام