در سه ماه نخست سال کنونی عراقی ها ۷۵ درصد، اتباع آذربایجان و افغانستان به ترتیب ۳۰ و ۲۸ درصد و ترکیه ای ها ۲۴ درصد نسبت به مدت زمان همانند سال گذشته زیادتر به ایران عزیمت کردند، جمعیتی که رشد ورود گردشگران بیگانه به ایران را بر طبق اعلام رییس سازمان میراث فرهنگی، صنعت […]

در سه ماه نخست سال کنونی عراقی ها ۷۵ درصد، اتباع آذربایجان و افغانستان به ترتیب ۳۰ و ۲۸ درصد و ترکیه ای ها ۲۴ درصد نسبت به مدت زمان همانند سال گذشته زیادتر به ایران عزیمت کردند، جمعیتی که رشد ورود گردشگران بیگانه به ایران را بر طبق اعلام رییس سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری، بیشتر از ۳۰ درصد افزایش داده هست، مسافرانی که میزان درآمدشان برای ایران معلوم نیست و به نظر می آید تنها نمودارهای جمعیتی گردشگری را تکان داده اند.

ابراهیم ابراهیمی ـ من جمله توگردان های مستقل که خارج از تشکل های صنفی در گردشگری فعالیت می کند، در مورد هدف گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری روی کشورهای همسایه با توجه به افزایش عزیمت آنان به ایران در چهار ماه پیش به ایسنا، ، اظهار کرد: آن هایی که با کاهش اعتبار ریال به ایران عزیمت می کنند و مواد غذایی از ایران می خرند، گردشگر نیستند.

عراقی ها از زمانی که دلار نوسان پیدا کرده به ایران عزیمت می کنند گوشت، لبنیات و مایحتاجشان را می خرند و به کشورشان برمی شوند و ما آنان را جزء گردشگران حساب می کنیموی اضافه کرد: درست هست که وضع مالی کشورهای همسایه به مراتب از ایران بدتر هست اما با این تورم و نوسانات ارز و کاهش اعتبار ریال، عزیمت و خرید مواد خوراکی در ایران برای اتباع این کشورها مقرون به صرفه شده هست.

این تورگردان که در حوزه آلمان اتریش زیادتر فعال هست، از اوائل سال تا به حال ریزش آماری گردشگران اروپایی را با از دست دادن ۲۵۰ گردشگر، شدیدتر تجربه کرده هست، در مورد این عقب نشینی اظهار کرد: درست هست که کشور ما درگیر مسئله های سیاسی شده و اتفاق هایی که در دی ماه افتاد خیلی ها را از آمدن به ایران منصرف کرد اما این همه مبحث نیست. آژانس ما تقریبا با ۲۰۰۰ آژانس بیگانه مدام درحال مکاتبه هست، هیچ کدام از همکاری با ایران کنار نکشیده اند و تورهای این مقصد را حذف نکرده اند اما بیان می کنند ایران دیگر تقاضاکننده عزیمت ندارد.

وی اضافه کرد: زیادتر گردشگرانی که به ایران عزیمت می کنند سن بالایی دارند، یک اروپایی مگر چند بار در سال قصد دارد یا توان دارد به یک کشور عزیمت کند، گردشگرانی می باشند که بالای ۶۰ سال دارند و زیادتر از شش بار به ایران عزیمت کرده اند. ما با مسئله جدیدی مواجه شده ایم؛ جمعیت گردشگران مسن و علاقمند به ایران کسرشده و نوبت به نسل جوان تر دست یافته هست، همین اکنون هم میانگین سنی گردشگران حاضر در تورهای ایران کاهش یافته و یا تعداد خانواده ها به نسبت گذشته زیادتر شده هست، اما ایران از سلیقه این گردشگران فاصله دارد.

ابراهیمی در جواب به این سوال که نرخ پایین عزیمت به ایران توان ندارد عاملی جذاب برای گردشگران جوان تر که در قیاس با توریست های کهنسال درآمد کمتری دارد، باشد؟ اظهار کرد: درحال حاضر نرخ عامل انگیزشی نیست، درست هست که مبحث با اهمیت و اثرگذاری در انتخاب مقصد هست اما بیم از جنگ و بسته شدن مرزهای ایران، مسئله مهمتر و تاثیرگذارتری هست.

وی اضافه کرد: همراه با نوسانات ارز تقریبا همه آژانس های ایرانی نرخ ها را پایین آوردند، اما آینده اقتصادی کشور ابهام آمیز هست در نتیجه خیلی توان نداریم روی نرخ رزمایش بدهیم و یا خطر کنیم چون امروز کاهش اعتبار ریال، عزیمت را برای بیگانه ها مقرون به صرفه کرده، سال دیگر که احتمال افزایش تورم و رکود زیادتر وجود دارد، چه کار باید کرد.

این تورگردان دنبال کرد: آن عده که اعتقاد دارند آژانس های گردشگری دلار و یورو پارو می کنند، منحصرا همین یکی دو ماه را خواهند دید، همین امروز برای عزیمت هوایی یک گردشگر بیگانه در مسیر تهران ـ شیراز ۷۰۰ هزار تومان پول بلیت داده ایم، درحالی که زمزمه گرانی هتل ها، دستمزد راننده ها و راهنماها را از همین اکنون برای سال آینده می شنویم در نتیجه اگر با اعتماد به نرخ دلار امروز (بیش از ۱۰ هزار تومان) به آژانس های بیگانه قمیت بدهیم و سال آینده با تورم و افزایش نرخ خدمات و کالا مواجه شویم، توان نداریم نرخ ها را دو مرتبه بالا ببریم، با این کار منحصرا موجب بی اعتمادی در بازار قدیمی مان می گردیم.

این تورگردان در قیاس وضع موجود گردشگری ایران با اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ که ایران در تحریم به سر می برد، اظهار کرد: اصلا و ابدا شرایط قابل قیاس نیست، آن زمان ایران کشور منفوری بود و اکنون جایگاهی پیدا کرده که آن دوره نداشت. همان سال ها آژانس من شاید در یک سال ۲۰۰ گردشگر می توانست جذب کند، درحالی که اکنون منحصرا در دو ماه شهریور و مهرماه ۵۰۰ گردشگر جذب کردیم.

ایران برای بیگانه ها ارزان شده اما وقتی بیم از جنگ و بسته شدن مرزها وجود دارد، مفت هم بدهیم نمی آیند. باید هجوم تبلیغاتی کنیم تا این بیم بریزدبا این وجود او نسبت به ابایی که در کشورهای اروپایی نسبت به ایران فراگیرتر شده هست اخطار داد و اظهار کرد: باید هجوم تبلیغاتی کنیم تا این بیم بریزدبهترین کاری که میتوان در این شرایط انجام داد هجوم تبلیغاتی هست، همان کاری که زیادتر کشورها انجام می دهند یعنی در یک دوره زمانی خاص، منحصرا یک کشور را هدف قرار می دهند، کمپین تبلیغاتی وسیع ای راه می اندازند و نتیجه خیلی خوبی هم می گیرند. چون ما باید مردم را برای آمدن به کشورمان تشویق نماییم نه منحصرا آژانس ها را.

او در مورد ایده سازمان میراث فرهنگی، برای پرداخت پورسانت به آژانس های بیگانه با هدف تبلیغ ایران همانند آنچه ترکیه با همکاری آژانس های ایرانی انجام می دهد، اظهار کرد: چند سال پیش ما این ایده را به شخصه اجرا کردیم، البته هدف تبلیغات رسانه ای بود. از آژانس همکارمان در اتریش خواستیم در روزنامه های پرشمار این کشور در مورد ایران تبلیغ کند که در دو صفحه آن هم برای یک بار این کار را به هزینه ما انجام داد، در ادامه هم عده ای از آژانس داران اتریشی را با هزینه خودمان به ایران دعوت نمودیم و نتیجه آن گردید که در مقطع کوتاهی ۳۰ تور گردشگری از آن کشور به ایران عزیمت کرد.

وی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری توان دارد چنین استراتژی داشته باشد. از رسانه های بیگانه بهره ببرد، در هر دوره ای کشوری را هدف قرار داده و روزنامه نگاران و خبرنگاران مطرح که در رسانه های موثر فعالند را به ایران دعوت نماید و به این شکل هجمه تبلیغاتی وسیع ای راه اندازد، چون آژانس گردشگری آنقدر توان و سرمایه ندارد که همه این کار را یک تنه و بلندمدت انجام دهد.

او تاکید کرد: با مونولوگ توان نداریم جریان ایران هراسی را تغییر دهیم، باید یک بیگانه به هموطنانش نشان دهد که ایران کشور امنی هست و عزیمت به آن جایی برای نگرانی ندارد.

ابراهیمی رسانه را تنها راه حل برون رفت از وضع موجود دانست و اظهار کرد: حتی اگر تور ایران را هم مفت بدهیم در شرایط فعلی مشتری نخواهیم داشت تا زمانی که این بیم از دل مردم جهان برچیده گردد.

انتهای پیام