به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در دیدار با هیأت عراقی ضمن تأکید بر این‌که وظیفه اصلی دستگاه قضا اجرای عدالت است، اظهار کرد: شرط لازم و قطعی اجرای عدالت، رهایی از سلطه­ بیگانگان […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در دیدار با هیأت عراقی ضمن تأکید بر این‌که وظیفه اصلی دستگاه قضا اجرای عدالت است، اظهار کرد: شرط لازم و قطعی اجرای عدالت، رهایی از سلطه­ بیگانگان و دستیابی به استقلال است و شهید سلیمانی که نقش برجسته‌ای در مقابله با تروریست‌های تهدیدکننده امنیت و استقلال عراق داشت، حق پایان‌ناپذیری بر اجرای عدالت­‌ورزی و عدالت­‌گستری دارد و وظیفه ما است که در پیگیری آمران و عاملان این جنایت از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.
وی خاطرنشان کرد: در حالی که آمریکایی‌ها در صددند امنیت کشورهای منطقه را به خود وابسته کرده تا بتوانند از آن‌ها باج‌خواهی کنند، شهید سلیمانی مبدع الگوی امنیت‌ درون‌زا در منطقه بود، تا هر کشور بتواند بدون وابستگی به بیگانگان و بر اساس ظرفیت‌های داخلی خود امنیت ملی خود را تضمین نماید.
معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تأکید کرد: جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی ثابت کرد، افول قدرت آمریکا یک ادعا نیست، بلکه یک واقعیت غیرقابل انکار است، چرا که هیچ یک از ابزارهای قدرت آمریکا نتوانست جلوی امنیت‌سازی منطقه‌­ای شهید سلیمانی را بگیرد و لذا ترامپ تروریست مجبور شد مانند گانگسترها هفت­‌تیرکشی کند.
وی بیان کرد: شهید سلیمانی نه تنها در زمان حیاتش رژیم تروریست آمریکا را تحقیر کرد، بلکه درماندگی آمریکا در مواجهه با هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی‌اش ثمره­‌ی خون به ناحق ریخته‌­ی شهید سلیمانی است.
باقری کنی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین داخلی در حال پیگیری جنایت آمریکا در دو عرصه­‌ی حقوقی و کیفری است و در عین حال به‌طور جدی از همه­‌ی ظرفیت­‌های حقوقی و قضایی بین­‌المللی برای تعقیب و مجازات آمران و عاملان این جنایت استفاده خواهد کرد.
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: آمریکا تنها ناقض حقوق بشر نیست، بلکه بشر هیچ جایگاهی در ساختار سلطه‌گری آمریکا ندارد. به همین جهت، ترامپ که بارها به شکست طرح‌ها و سیاست‌های آمریکا در منطقه تأکید کرده و اذعان نموده که دولت‌های آمریکا با صرف ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه هیچ دستاوردی را کسب نکرده‌اند تا جایی که وی مجبور است برای سفر به عراق و افغانستان شبانه و به‌طور مخفی وارد پایگاه‌های آمریکایی در این کشورها شود، ولی در عین حال ترامپ هیچ اشاره‌ای به جنایت آمریکا در عراق و افغانستان و کشتن صدها هزار نفر در جریان اشغال این کشورها نمی­‌کند، چرا که در مقابل سیاست­‌های زیاده­‌خواهانه­ آمریکا جان انسان­‌ها هیچ ارزشی ندارد.
وی تصریح کرد: از آنجا که جنایت آمریکا نقض فاحش حقوق بنیادین بشر در منشور جهانی حقوق بشر از جمله نقض آشکار حق حیات و اصل کرامت انسانی است، جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت­‌های حقوق بشری برای محکومیت رژیم آمریکا بهره خواهد برد.  

در ادامه مدیرکل حقوق بشر و همکاری‌های بین‌المللی وزارت دادگستری عراق گفت: آنچه که ترامپ انجام داد بیانگر تروریسم دولتی و عملی خطرناک است. این اقدام خارج از چارچوب قانون، تروریسم است. وقتی یک دولت مستقیمأ اقدام تروریستی انجام می‌دهد برای کل جوامع در عرصه بین‌المللی خطرناک و قابل پیگیری است.
وی افزود: در نشست آتی شورای حقوق بشر لازم است همکاری‌های گسترده‌ای بین وزارت خارجه دو کشور و مسئولان قضایی ایران و عراق صورت گیرد تا ابعاد این جنایت را در نشست ژنو واکاوی و پیگیری کنیم.
مدیرکل حقوق بشر عراق در ادامه تأکید کرد: نتیجه پیروزی خون این شهیدان، تصویب اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است که از سوی دولت، ملت و پارلمان عراق صورت گرفت و بدون بازگشت است.
وی گفت: هرچند آمریکایی‌ها تمایلی به خروج از عراق ندارند اما دولت عراق تمام اقدامات دیپلماتیک را در این خصوص انجام خواهد داد.
طرف عراقی ادامه داد: آمریکایی‌ها با استناد به بند ۵۱ منشور سازمان ملل قصد دارند از زیر این جنایت شانه خالی کنند اما ما با استفاده از میثاق‌ها و دستورالعمل‌های بین‌المللی این جنایت جنگی را پیگیری می‌کنیم. باید از طریق دادگاه بین‌المللی کیفری و ارجاع آن به شورای امنیت سازمان ملل، این پرونده را نیز پیگیری کنیم.
انتهای پیام