به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نایب ریاست کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس ناراضی بودن فرهنگیان بازنشسته از کارکرد صندوق بازنشستگی کشوری را دلیل طرح این پیشنهاد عنوان و اظهار کرد که با توجه به خیز بازنشستگی فرهنگیان، پیشنهاد می دهم تا صندوق ویژه آنان تأسیس شود زیرا لزوم دارد برای تامین اجتماعی و […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نایب ریاست کمیسیون تعلیم و تحقیقات مجلس ناراضی بودن فرهنگیان بازنشسته از کارکرد صندوق بازنشستگی کشوری را دلیل طرح این پیشنهاد عنوان و اظهار کرد که با توجه به خیز بازنشستگی فرهنگیان، پیشنهاد می دهم تا صندوق ویژه آنان تأسیس شود زیرا لزوم دارد برای تامین اجتماعی و رفاه این قشر در پی ایده جدید باشیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشوری متولی امور مالی فرهنگیان بازنشسته هست اظهار کرد: صندوق بازنشستگی فرهنگیان باید یک صندوق نوپا و چابک باشد و شاکله آن به شکلی تشریح شود که خودگردان باشد و از این روش بتواند خدمات بیشتری به فرهنگیان عرضه کند. با توجه به اینکه نیمی از جمعیت دولت را فرهنگیان تشکیل می دهند، ایده تأسیس و راه اندازی صندوق بازنشستگی فرهنگیان توان دارد رویکرد خوبی را در پی داشته باشد. حالا صندوق بازنشستگی کشوری یک صندوق عادی و زیان ده هست که در زیادتر مورد ها دولت به آن کمک می کند؛ بنابراین این صندوق نمی تواند غیر از حقوق، خدمات دیگری به فرهنگیان عرضه دهد.

کوچکی نژاد ایجاد این صندوق را پیشنهادی دو سر برد دانست و اظهار کرد که در حال حاضر برای وزارت اطلاعات، نیروهای نظامی و تامین اجتماعی، صندوق وجود دارد و من اعتقاد دارم با توجه به اینکه فرهنگیان، نیمی از پرسنل دولت می باشند، یک صندوق ویژه آنان احتیاج هست که اتفاقا صندوق بزرگی نیز خواهد گردید.

خطر ایجاد صندوق بازنشستگی فرهنگیان

کوچکی نژاد در حالی این ایده را مطرح نموده هست که صندوق های بازنشستگی جزء سه چالش بنیادی کشور معرفی می گردند و با مشکلات زیادی دست به گریبان اند. البته لاهوتی،  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به این پیشنهاد عکس العمل نمایش داد و اظهار کرده که گرچه صندوق بازنشستگی کشوری رونقی ندارد و از پس خدمات دهی به نیروهای تحت پوشش خود برنمی آید ولی نمی شود خطر کرد و صندوقی ویژه بازنشستگان فرهنگی راه اندازی نمود.

وی با تاکید بر اینکه صندوق ها معضل بزرگ کشور می باشند بنابراین تأسیس صندوق بازنشستگی فرهنگیان ضرورتی ندارد و تعدد صندوق های متمایز توان دارد مشکل زا باشد اظهار کرد: صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق نیروهای مسلح در کار اقتصادی موفق نبودند؛ اگر آن پول ها را در بانک می گذاشتند و سودش را می گرفتند، عایدی بیشتری داشتند.

تشکیل صندوق ویژه فرهنگیات مبحث جالبی هست

پیشنهاد مبدل صندوق بازنشستگی به سازمان بازنشستگی

کارشناسان و نمایندگان تشکل های بازنشستگی نیز دیدگاه هایی در این باره دارند. احمد صافی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بازنشستگی با بیان اینکه میتوان این پیشنهاد را به صورت جدی مورد کار کارشناسی قرار داد اما با اهمیت تر از آن این هست که صندوق بازنشستگی کشوری از صندوق بودن خارج و به سازمان مبدل بشود اظهار کرد: وقتی ریاست صندوق، ریاست سازمان و معاون ریاست جمهور بشود توان دارد در هیئت دولت شرکت داشته باشد و خوب تر نقش ایفا کند. در گذشته اینطور بوده و مسئول بازنشستگی از حقوق بازنشستگان دفاع می کرده که بعدا به صندوق مبدل و وظایفش محدودتر گردید.

وی اضافه کرد: در قانون مدیریت خدمات کشوری باید این مساله مورد بحث و ارزیابی جدی قرار بگیرد. در حال حاضر ۸۰ تا ۸۵ درصد بودجه صندوق و حقوق بازنشستگان را دولت می دهد؛  درصدی از ابزارها صندوق و درصدی هم از کسورات شاغلین تامین می شود. تشکیل صندوق ویژه فرهنگیان مبحث سوژه جالبی برای بحث و تبادل نظر هست. زیرا ۶۰ درصد از  بازنشستگان کشوری ها را آموزش و پرورشی ها تشکیل می دهند و در آینده نه چندان دور تعداد بازنشستگان در آموزش و پرورش زیادتر از شاغلین می شود.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر نمایندگان در قانون مدیریت خدمات کشوری برای نظام استخدامی و حقوق شاغلین و بازنشستگان آموزش و پرورش یک قانون جدید و خاص وضعیت کنند در آن صورت میتوان شاهد اثربخشی بیشتری بود تاکید کرد که باید دولت ابزارها بدهد و بازنشسته به صورت همه جانبه پشتیبانی شود.

صافی اضافه کرد: یکی از پیشنهادات ما  ایجاد فراکسیونی در مجلس برای پشتیبانی از بازنشستگان هست. فراکسیون توان دارد کمک کند؛ اعتقاد داریم نمایندگان مجلس بسیار موثر می باشند و توان دارند در تخصیص اعتباراتی برای بیمه بازنشستگان و همسان سازی حقوق بازنشستگان نقش پررنگی دارا باشند. همین که مبحث بازنشستگان در مجلس به صورت جدی در مجلس مطرح باشد بسیار حائز اهمیت هست. دیدگاه های مختلفی وجود دارد، اینکه آیا با مبدل دو مرتبه صندوق به سازمان موافقت می شود یا اینکه آیا بازنشستگان به خود آموزش و پرورش می پیوندند و یا صندوق به صورت مجزا ای برایشان تشکیل می شود؟ همگی نیازمند کار کارشناسی می باشند.

راه اندازی صندوق جدید برای فرهنگیان ، بار مالی بالایی دارد

علاوه بر این حمزه رستمی، ریاست محور آموزش و پرورش استان فارس از دغدغه مندی نمایندگان مجلس در پشتیبانی از بازنشستگان فرهنگی تشکر نمود و به ایسنا اظهار کرد: امروز و در شرایط فعلی دولت به سمت چابک شدن و کوچک سازی می رود و راه اندازی صندوق تازه ای حتی برای فرهنگیان به سبب بار مالی بالایی که دارد و با توجه به روال طولانی راه اندازی صندوق ها مناسب به نظر نمی آید.

رستمی تاکید کرد: ما از نمایندگان توقع داریم تا برنامه ها و طرح هایی را که صندوق بازنشستگی کشوری برای پشتیبانی از فرهنگیان و جامعه بازنشستگان عرضه می کند در مجلس با رأی حداکثری به تصویب برسانند. در کمال خوشبختی در هشت ماه موخر کارهای مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری به ویژه در پرداخت به موقع حقوق، عرضه تسهیلات بانکی به بازنشستگان در قالب وام ضروری، افزایش خدمات اجتماعی نظیر سفرهای زیارتی و کم کردن هزینه های توانبخشی و… نشان می دهد که صندوق بازنشستگی در مدار ثبات قرار دارد و علاوه بر این رو به جلو حرکت می نماید. از نمایندگان توقع داریم با پشتیبانی از برنامه ها و سیاست های فعلی صندوق زمینه های پشتیبانی خود را از جامعه بازنشستگان مهیا کنند.

انتهای پیام