به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، همین چند روز پیش بود که سیف الله فرزانه، مدیر کل میراث فرهنگی استان مازندران از دریافتِ کارت زرد در مجموعه ی عباس آباد بهشهر مازندران توسط یونسکو اطلاع داد. هر چند از یک سو گفته می گردد، دادن کارت زرد یا قرمز در دستورالعمل ها و قوانین […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، همین چند روز پیش بود که سیف الله فرزانه، مدیر کل میراث فرهنگی استان مازندران از دریافتِ کارت زرد در مجموعه ی عباس آباد بهشهر مازندران توسط یونسکو اطلاع داد. هر چند از یک سو گفته می گردد، دادن کارت زرد یا قرمز در دستورالعمل ها و قوانین یونسکو وجود ندارد اما مطمئنا دادن هر نوع هشدار توسط یونسکو به وضع محوطه های جهانی در کشور، خود به اندازه ی کارکرد دستگاه های مدیریتی مشابه همان کارت زرد یا قرمز در زمین فوتبال هست که میتوان آن را مشابه ارزیابی کارکرد دستگاه های شهری دانست.

از زمان ثبت جهانی ۹ باغ جهانی در هفتم تیر ۱۳۹۰ در لیست میراث جهانی یونسکو تا امروز، میتوان محوطه ی عباس آباد بهشهر را در کنار یکی دو باغ دیگر، یکی از باغ هایی دانست که گاهی وقت ها اخباری از وضع نامناسب آن به گوش می رسد. یک بار خبر می رسد «بی آبی به بزرگترین باغ جهانی ایرانی رسید»، دیگربار بیان می کنند «تهدید عرصه باغ جهانی «عباس آباد» با یک سازه چوبی» و کمتر از یک پارسال بود که در کنار دیگر خبرهای ریز و درشت ازاین محوطه ی جهانی، خبر دادند «باغ جهانی عباس آباد چند قدم تا خارج شدن از ثبت جهانی».

این خبر تا امروز نه فقط توسط هیچ نهاد میراثی و مدیریت شهری رد نشده، لکن با عملکردهای مختلفی که توسط بعضی نهادها و دستگاه های دولتی انجام می گردد، تائید هم شده هست!

هیچ عزمی در استان برای برطرف مشکلات باغ جهانی بهشهر نیست

پرویز سعادتی، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی سازمان میراث فرهنگی در مورد ی این محوطه ی جهانی به ایسنا می گوید: متاسفانه هیچ عزمی در استان مازندران برای برطرف مشکلات باغ جهانی «عباس آباد بهشهر» وجود ندارد، وقتی مراجع طبیعی شهرستان بهشهر یا استان مازندران، یک منطقه بزرگ سه هزار متری در عرصه ی منطقه ی جهانی بهشهر را در اختیار نهادی مثل نیروی انتظامی قرار می دهد، یا وقتی شرکت آب منطقه ای بدون توجه به هشدارهای میراث فرهنگی در مورد ی ترک سد در منطقه، در زمان پایین بودن سطح آب اذن ی مرمت نمی دهد، چه کاری باید انجام دهیم؟

وی با بیان این که وقتی اداره مراجع طبیعی شهرستان بدون نظر میراث فرهنگی به اداره هواشناسی اذن می دهد در بخش گسترده ای از محوطه ی جهانی، ویلاسازی کند یا وقتی مراجع طبیعی برای یک دستگاه نظامی سند صادر می کند تا یک اردوگاه بزرگ تفریحی ایجاد کند یا از طرف دیگر بخش بزرگی از عرصه را به یک دستگاه نظامی دیگر واگذار می کند، میراث فرهنگی چه کاری باید انجام دهد؟

از ساخت وسازهای انجام شده در بخش هایی از عرصه ی باغ جهانی عباس آباد بهشهر

اگر یونسکو به باغ جهانی عباس آباد کارت قرمز ندهد، کوتاهی کرده

او با اشاره به گفت وگو های طرح شده در مورد دادن کارت زرد یونسکو به محوطه ی جهانی «عباس آباد» بهشهر، اظهار می کند: در اصطلاحات یونسکو کارت زرد و قرمز وجود ندارد، در حقیقت گزارشگران سازمان یونسکو در بازدیدهای نوبه ای و فصلی خود از محوطه های جهانی و طبق پرونده ی ثبت جهانی، هر محوطه را ارزیابی کرده و گزارش های مورد احتیاج را برای کمیته کلیدی یونسکو تهیه می کنند و در حالتی که در مصوبات یونسکو اخلالی و جود داشته باشد، احتمال قرار گرفتن آن اثر در «فهرست میراث درخطر یونسکو» وجود دارد.  

 سعادتی ساخت پمپ بنزین در منظر ارگ جهانی بم را نمونه ای از این اتفاق می داند و ادامه می دهد: پس از ثبت جهانی ارگ و منظر فرهنگی طبیعی محوطه ی بم، در منظر تاریخی این محوطه یک پمپ بنزین ایجاد گردید که ارزیاب یونسکو به میراث فرهنگی اعلام نمود در حالتی که آن پمپ بنزین خراب کردن نشود، ارگ بم همچنان در لیست میراث در خطر باقی می ماند، در نتیجه فوری تر آن مسئله برطرف گردید.

با این حال مدیر پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی تاکید می کند: در این شرایط اگر حتی یونسکو اخطاری در حد کارت زرد برای محوطه ی جهانی عباس آباد به میراث فرهنگی ندهد، به عقیده من سهل انگاری این دستگاه جهانی هست وحتی امکان دارد گزارش خلاف به این نهاد بین المللی داده باشند، دادن کارت قرمز هم به این محوطه ی جهانی و در شرایط دخل و تصرف های انجام شده، بسیار طبیعی هست.

مسؤولان حتی به تیم مراقبت شورای امنیت ملی هم نیامدند

وی با اشاره به فعال بودن کارگروهی در شورای امنیت ملی کشور، با اسم «کارگروه حفاظت» در کشور ادامه می دهد: این تیم مراقبت در چند ماه قبل، حتی برای «محوطه ی جهانی عباس آباد» تشکیل جلسه داد و از استاندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان مازندران برای ارزیابی مشکلات این محوطه ی جهانی دعوت کرد، اما آنان به جلسه نیامدند، از طرف دیگر مکررا برای استان و استاندار نامه نگاری شده تا نهادهای متفاوت در مورد این محوطه کاری انجام دهند، ولی هیچ کدام جواب روشنی تا به حال نداده اند.

او می افزاید: در این شرایط حتی نتوانستیم در یک جلسه اداره مراجع طبیعی و شرکت آب منطقه ای و مسئولین نهادهای این منطقه ی شهری را که برای تصمیم گیری در محوطه ی جهانی «عباس آباد» دخیل هستند، دعوت نماییم تا دور هم بنشینیم و به یک مدیریت مشترک برای این محوطه ی جهانی برسیم.

سعادتی با بیان این که به نظر می آید، حتی عباس آباد را به عنوان یک پایگاه ثبت جهانی نپذیرفته اند و می اندیشند این محوطه یک پارک هست، اظهار می کند: متاسفانه با آن مثل پارک مشی می کنند، حتی اداره مراجع طبیعی بخش بزرگی از محوطه را به دهیاری «التپه» – روستایی در پایین دست عباس آباد – واگذار کرده تا مغازه ایجاد کند، آلاچیق درست کند و با زدن داربست در محوطه بازارچه برپا کند ، این یعنی آنان فهم درستی از ثبت جهانی ندارند. حتی مسئولین نهادهای شهرستان بهشهر هر کاری بخواهند در مورد عباس آباد انجام می دهند،اما به نظر می آید به ضابطه های میراث جهانی توجهی ندارند.

تصرف بخش هایی از عرصه ی باغ جهانی عباس آباد بهشهر توسط دستگاه های دولتی

وقتی قصد مراقبت نداشتند، به چه سبب محوطه را جهانی کردند؟

او با بیان این که مالکیت این محوطه ی جهانی در اختیار مراجع طبیعی شهرستان هست، می افزاید: وقتی قصد انجام چنین کارهایی را در این محوطه داشته اند، نمی دانیم به چه سبب اذن ثبت جهانی این باغ را دادند؟

وی با تاکید بر این که در هیچ کدام از هشت باغ جهانی دیگر که زیر نظر این پایگاه جهانی اداره می شوند، یک هزارم مشکلات باغ جهانی «عباس آباد» وجود ندارد، اظهار می کند: در هر کدام از استان های دیگر که این باغ های جهانی وجود دارند، همه ی نهادهای شهری، شهرداری ها، استانداری ها و نمایندگان مجلس با یکدیگر مشارکت می کنند، چون فهم مشخصی از ثبت جهانی دارند، اما به نظر می آید در مازندران هیچ فهم مشخصی از ثبت جهانی نیست.

سعادتی با اشاره به ساخت وسازهای انجام شده ی با مجوز، توسط یک فرد واقعی در قسمتی از عرصه ی این محوطه ی جهانی، می گوید: آنان به این فرد اذن ی کار در عرصه را داده اند و در جواب اعتراض های پایگاه جهانی عباس آباد بیان می کنند این بخش ها در عرصه نیست،لکن در حریم هست، به نظر می آید حتی بعضی از کارشناسان، متاسفانه اصلا فرق عرصه و حریم را تشخیص نمی دهند، در این شرایط ما باید چه کاری انجام دهیم؟

او با اشاره به وضع باغ جهانی دولت آباد یزد به عنوان یکی از ۹ باغ جهانی کشور، اظهار می کند: صاحب این باغ، حجت الاسلام «معزالدین» علی رغم این که واقف باغ هست، بالاترین مشارکت را با میراث فرهنگی دارد، او هزینه های مورد احتیاج و مرمت را پرداخت می نماید و میراث فرهنگی بر آنان نظارت دارد، این باغ یکی از خوب ترین بازدیدها را در بین دیگر باغ های جهانی دارد، اما در باغ بهشهر که در اختیار یک نهاد دولتی هست،  ما با این ها مشکلات رو به رو هستیم!

باغ جهانی بهشهر را در حد یک پارک خواهند دید!

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد یک مدیریت مشترک در استان مازندران برای این محوطه ی جهانی ادامه می دهد: باید یک نظر مشترک در استان وجود داشته باشد و مشکلات عباس آباد را حل نماید. این مشکلات مربوط به امروز و روز گذشته نیستند، از روزی که باغ ثبت جهانی شده همین مشکلات وجود داشته و دارد، تصورشان این هست که این جا یک پارک هست و مثل یک پارک با آن مشی می کنند.

سعادتی با بیان این که متاسفانه بعضی مواقع اداره مراجع طبیعی به علف تراشی ها در محوطه ی جهانی بهشهر نیز گیر می دهد، می گوید: حتی در بعضی مواقع، آنان مسئولین پایگاه میراث فرهنگی را به این دستاویز دستگیری کرده اند!

فرمان معاون میراث فرهنگی کشور برای حذف سازه های مالکیت ها در باغ عباس آباد

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ ایرانی با اشاره به نامه ای که محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری به اداره کل میراث فرهنگی استان در مورد ی این باغ جهانی فرستاده، می گوید: طبق فرمان معاون میراث فرهنگی کشور، استان مازندران موظف به انجام یکسری کارهای شده تا هرچه تندتر نسبت به برطرف هرگونه مالکیت در این محوطه ی جهانی اقدام گردد و هر سازه ی سبک و سنگین در آن فوری تر جمع گردد.

سعادتی تاکید می کند: در صورت حضور ارزیابان یونسکو در محوطه ی جهانی عباس آباد و ادامه دار بودن شرایط کنونی برای این محوطه ی، یونسکو توان دارد باغ عباس آباد بهشهر را در لیست میراث در خطر یونسکو قرار دهد، حتی مسئولین دفتر یونسکو در تهران توان دارند شرایط این سایت جهانی را به سازمان یونسکو اطلاع دهند و در آن شرایط هر احتمالی برای این محوطه ی جهانی توان دارد پیش آید. 

پرونده ی «باغ ایرانی» دربردارنده ۹ باغ پاسارگاد و ارم از استان فارس، پهلوان پور و دولت آباد از استان یزد، فین و چهل ستون از استان اصفهان، اکبریه از استان خراسان جنوبی، عباس آباد از استان مازندران و شاهزاده ی ماهان از استان کرمان از سوی ایران معرفی و ثبت گردید.

سمیه ایمانیان – ایسنا

انتهای پیام