به گزارش خبرنما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ یزدان راد، قهرمان پرورش اندام ایران و آسیا در گفتگو با خبرنگار برنا در خصوص دلایل افزایش گرایش جوانان به رشته بدنسازی در چند سال اخیر بیان کرد: جوامعی مثل کشور ما که وابسته به توسعه انسانی است، ارتباط مستقیم با سلامت جسمانی و روحانی […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ یزدان راد، قهرمان پرورش اندام ایران و آسیا در گفتگو با خبرنگار برنا در خصوص دلایل افزایش گرایش جوانان به رشته بدنسازی در چند سال اخیر بیان کرد: جوامعی مثل کشور ما که وابسته به توسعه انسانی است، ارتباط مستقیم با سلامت جسمانی و روحانی دارد. سلامت جسمی باید از طریق ورزش، بازی و تفریح انجام شود. در بدنسازی می‌توانیم توسعه بدنی انسان را تضمین کنیم. در حال حاضر حدود ۸۰ هزار باشگاه در سراسر کشور فعالیت می کند، این رشته قابل  دسترس‌ترین ورزش فعلی و همچنین ارزان و راحت است. شما می‌توانید حالت هوازی و هم بی هوازی از جوان تا پیشکسوت فعال کنید و حتی افرادی که دچار مشکلات عضلانی هستند هم می‌توانند تمرین کنند. به همین دلایل به این رشته ورزشی گرایش پیدا می‌کنند.

وی افزود: در رابطه با بانوان هم همینطور است، به دلیل افزایش بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، تحرک کم، غذاهای فست فود، بانوان به ورزش کردن رو می‌آورند. زمانی که وارد ورزش می‌شوید مقاومت به وجود می‌آید و پوکی استخوان را بهبود می‌بخشد.

راد عنوان کرد: در سراسر جهان زمانی که پول در ورزش می‎آید باید فاتحه آن را خواند. بحث ما ورزش همگانی است، وقتی که پول وسط می‌آید سوءاستفاده می‌شود. کار از دست آدم‌های اصولی خارج می‌شود، افراد می‌خواهند به یک آمادگی جسمانی مطبوع برسند که نسبت به آحاد جامعه یک تفاوتی داشته باشند و بیماری‌ها را از خود دور کنند، کسی که اصولی کار کند این مسائل برطرف می شود ولی کسی که دنبال پول است این کار را نمی‌کند.

قهرمان پرورش اندام ایران و آسیا اظهار داشت: یکی از معضلات رشته پرورش اندام عدم هماهنگی بین رشد عضله و بلوغ روحی شخصیتی ورزشکاران است. در نسل‌های گذشته به دلیل نیاز به زمان طولانی برای آمادگی جسمانی و ساختن یک اندام ایده آل ذهن ورزشکار این ظرفیت را داشت که در آن زمان طولانی بین عضلات هماهنگ شود. در نقطه مقابل چیزی که در باشگاه‌ها به وجود آمده سرعت رشد عضلانی بسیار بالا رفته که متأسفانه از مصرف زیاد دوز بالای داروها است. ورزشکاران امروز برای رسیدن به وزن مطلوب زمان خود را به جای صرف زمان کافی و تغذیه اصولی به صرف مکمل و استروتوئید و… می‌کنند. اما شخصیت در زمان درست نشده و به دلیل دوز بالای مصرفی پرخاشگر و پرمدعا می‌شوند و بویی از خصلت مردانگی و پهلوانی نمی‌برند. در نتیجه مشکلات جسمی و روحی و تلفات جانی در این ورزش بالا می‌رود.

وی تصریح کرد: ورزش جزو مسائل عمومی است اما متاسفانه جدیدا یک پدیده جدید در ورزش رخ داده به نام ورزش لاکچری که دردناک است. صاحبان تیم‌ها ورزش را به سمت اشرافی گری سوق می‌دهند و ورزش دور از هدف اصلی خود است. این‌ها افرادی هستند که با پول و قدرت به دنبال تفریح هستند، ورزش را به فلاکت کشیدند و متأسفانه فقط به دنبال سرگرمی خودشان هستند و ورزش را نابود کردند.

راد در پایان گفت: با حمایت از گروه‌های جوان، طرح‌ها و پایان نامه‌ها می‌توانیم جلوی این قضیه بایستیم. متأسفانه امروز ورزش ایران پول شده است و قهرمانانی که آلوده به این جریانات می‌شوند، مجبور به این کار نیستند. متاسفانه بعضی و خودشان را قاطی این فساد کردند و این وضعیت بغرنج به وجود آمده است. این وضعیت فعلی ورزش همه به خود ما برمی‌گردد و رسانه‌ها مسئولیت دارند که به حل این مشکل کمک کنند.