«اسماعیل گرامی‌مقدم»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص مهم‌ترین رویداد در سال ۹۷ گفت: مهم‌ترین و بی سابقه‌ترین اتفاق در سال ۹۷ فقیر شدن میلیون‌ها انسان در ایران به دلیل کاهش ارزش پول ملی بود. او ادامه داد: در سال ۹۷، ارزش دلار در برابر ریال تا ۵ […]

«اسماعیل گرامی‌مقدم»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص مهم‌ترین رویداد در سال ۹۷ گفت: مهم‌ترین و بی سابقه‌ترین اتفاق در سال ۹۷ فقیر شدن میلیون‌ها انسان در ایران به دلیل کاهش ارزش پول ملی بود.

او ادامه داد: در سال ۹۷، ارزش دلار در برابر ریال تا ۵ برابر افزایش پیدا کرد و این سقوط پول ملی باعث سقوط سرمایه‌های مردم شد. به ویژه حقوق بگیران و کسانی که اندک سرمایه آنها دستمزدشان است، بیشترین آسیب را دیدند. این شاید مهم‌ترین اتفاق و رخداد کشور بود که میلیون‌ها انسان به زیر خط فقر کشیده شدند. اما ریشه این اتفاق یعنی سقوط پول ملی ناشی از خروج آمریکا از برجام بود. در شرایط کنونی، تحریم یک کلمه است ولی بر روی وضعیت اقتصادی مردم اثرات زیادی داشته و خواهد داشت.   

گرامی مقدم بیان کرد: خرید نفتمان به حداقل کاهش پیدا کرده و اگر در اردیبهشت ماه این چند کشور هم از معافیت خارج شوند، عملا به سمت صفر شدن صادرات نفت خواهیم رفت. در نفت و کالایی که می‌خواهیم صادر کنیم، کشتی‌ها بیمه ندارند و بیمه ما را انجام نمی‌دهند، این یعنی دور زدن تحریم‌ها و بالا رفتن هزینه‌ها. ما به راحتی نمی‌توانیم مبادله پول داشته باشیم و و نمی توانیم قاعده مند واردات کالا داشته باشیم. همچنین بنادر ما تقریبا خالی شده و همه این عوامل باعث می شود که اقتصاد ما به سمت فلج شدن پیش برود.

او گفت: همین الان ما اعتراضات اقشار مختلف را داریم که همه آنها صنفی است. زمانیکه در سایه برجام، با مجامع بین‌المللی تفاهم‌نامه امضا کردیم، وضعیت اقتصادی رو به بهود رفت و رشد اقتصادی از منفی ۶ به مثبت ۴ رسید. قطعا اگر آن شرایط ادامه پیدا می‌کرد وضع بهتر می‌شد. هر رئیس جمهوری سرکار بیاید، باوجود محدودیت ها بهتر از این کار نخواهد کرد. البته آمریکایی‌ها راهی جز تعامل با ایران ندارند و باید تحریم‌ها را تعلیق کنند و به برجام برگردند تا شرایط مذاکره برای ادامه عملیاتی شدن برجام اتفاق بیفتد. همین طور که شرایط برای ما سخت شده برای آمریکایی ها هم سخت شده است. واقعیت این است که در آن طرف دولت‌ها متضرر می‌شوند اما این طرف ملت ایران هست که بیشترین آسیب را از تحریم‌ها می‌بیند.

فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این جمله که اگر راهی برای حل مشکلات و خروج از تحریم پیدا نشود نارضایتی مردم افزایش پیدا می‌‌کند، گفت: نتیجه این شرایط تمایل نداشتن مردم به مشارکت در انتخابات خواهد شد که این وضعیت، قطعا منافع ملی ما را به مخاطره خواهد انداخت. نکته بعدی اینکه با ورود به سال ۹۸ و ادامه این شرایط و دست به عصا راه رفتن تا انتخابات آمریکا، ملت نمی‌توانند دو سال باقیمانده را تحمل کنند تا به روز انتخابات آمریکا برسیم. معلوم نیست که آقای ترامپ مجددا انتخاب شود یا نشود. اگر با همین وضعیت پیش برویم، نارضاینی مردم را پیش رو خواهیم داشت و ممکن است، مخاطراتی برای کشور ایجاد شود.

او ادامه داد: در شرایطی که کشورها براساس منافع ملی‌شان تصمیماتی را می‌گیرند و سیاست‌هایشان را تعیین می‌کنند، ما هم به بقیه دنیا نگاه کنیم. روسیه که تا چند ماه قبل مدعی متحد بودن با ایران بود و حتی هواپیماهای آنان در پایگاه همدان نشست و برخاست داشت، اخیرا اعلام کرد منافع اسرائیل برای آنها مهم است. همچنین روابط و مذاکرات روس ها با آمریکایی ها برقرار است. چینی‌ها که در مسائل اقتصادی با ما متحد بودند، کنار می‌کشند و به بخش‌هایی از تحریم‌ها تن می‌دهند، آنها هم با آمریکا ارتباط دارند. حالا که آمریکایی‌ها  مذاکره می‌‌خواهند، برای مذاکره عزتمندانه راه وجود دارد. ما می‌توانیم براساس حکمت، مصلحت و عزت با آمریکا‌یی‌ها مذاکره کنیم. مذاکره را می‌توان با دو شرط بازگشت به برجام و تعلیق تحریم های ایران آغاز کرد. اگر آمریکا‌‌یی‌ها این دو شرط را بپذیرند ما به نقطه اول برمی‌گردیم یعنی، ایران به همه اهدافش رسیده است. اگر نپذیرند آنها باید پاسخگوی افکار عمومی باشند.

این فعال اصلاح طلب اضافه کرد: با سقوط ارزش پول ملی لزوم تصویب اف ای تی اف در کشور احساس می‌شود. اروپایی ها اعلام کردند در صورت نهایی نشدن CFT و FATF  مسیر گشایش اعتبار و تهاتر کالا با ایران را انجام نخواهند داد. در چنین شرایطی چه باید کرد؟ آیا این ملت حق ندارند مثل دیگر ملت‌های دنیا در آرامش زندگی کنند؟ به نظر من با درایت می توان کشور را مجددا از تحریم‌ها خارج کرد.

او با بیان اینکه اگر دولت دیگری سر کار بود از برجام خارج شده بود، گفت: اگر تندروها در ایران بر سر کار بودند همان طور که آمریکایی‌ها از برجام  خارج شدند ایران هم خارج می‌شد. سرانجام این موضوع مستمسکی بود برای فشارهای آمریکا بر ایران و قطعا وضعیت کشور بدتر از شرایط کنونی می شد. همچنین کنفرانس ورشو به شکست کشیده نمی‌شد و اجماعی که علیه ایران ایجاد می‌شد، مثل گذشته سنگین بود. بنابراین اگر اقدامات آقای روحانی و تیم دیپلماسی ایشان نبود، ما علاوه بر جنگ اقتصادی وارد جنگ منطقه‌‌ای هم می‌شدیم و شرایط از این سخت‌تر بود.

گرامکی مقدم افزود: آقای روحانی از ایجاد یک ائتلاف جهانی علیه ایران جلوگیری کرد و  این سیاست موفق ایشان در حوزه سیاست خارجی بود. مردم ایران در حقیقت بانی این مسئله بودند که در انتخابات ۹۶ به رویکرد تعاملی ایشان رای دادند. اگر قرار است نیم‌نگاهی به این داشته باشیم که دولت آمریکا تغییر کند و دموکرات‌ها بر سر کار بیایند و برگردند به برجام، راهش این نیست که دست روی دست بگذاریم و منتظر دو سال آینده باشیم. ما می توانیم با حرکت‌های تاکتیکی مذاکره با آمریکا داشته باشیم تا مردم کمتر آسیب ببینند.

او در پیامی خطاب به مردم گفت: من برای مردم بزرگ ایران آرزوی موفقیت دارم.  درهر شرایطی ملت ایران باید وحدت و انسجام خود را با همه گرایش‌ها و ظرفیت‌های قومی و ملی حفظ کنند.