به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از مدت ها قبل از ۳۱ اردیبهشت که نایب ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس، ارجاع سؤال از ریاست جمهور را به هیات رئیسه مجلس مطرح کرد، این مبحث در راهروهای پارلمان یک از کلیدی ترین موضوعات لابی گرهای مجلس به حساب می آمد. اکنون قرار هست حسن روحانی با […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، از مدت ها قبل از ۳۱ اردیبهشت که نایب ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس، ارجاع سؤال از ریاست جمهور را به هیات رئیسه مجلس مطرح کرد، این مبحث در راهروهای پارلمان یک از کلیدی ترین موضوعات لابی گرهای مجلس به حساب می آمد. اکنون قرار هست حسن روحانی با حضور در مجلس پاسخگوی پرسش ها نمایندگان باشد که در پنج کانون طرح شده اند.

چهارشنبه ۱۰ مرداد سؤال ۸۰ نماینده از ریاست جمهور در پنج کانون اعلام وصول گردید و در جلسه علنی پارلمان ریاست مجلس، اعلام وصول سؤال ۸۰ نماینده از ریاست جمهور را خواند.

علی لاریجانی در این زمینه اظهار کرد: «قبلا ۹۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای سؤال از ریاست جمهور را به هیات رئیسه عرضه کردند که به کمیسیون اقتصادی ارجاع گردید. کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان ریاست جمهور این مبحث را ارزیابی کرد که سر انجام ۸۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این سؤال باقی مانده هست، یعنی بیشتر از یک چهارم از نمایندگان تقاضای سؤال از ریاست جمهور را دارند.»

»رئیس مجلس شورای اسلامی دنبال کرد: «طبق اصل ۸۸ و ماده ۲۱۲ آیین نامه اگر بیشتر از یک چهارم نمایندگان تقاضای سؤال از ریاست جمهور را دارا باشند سؤال باید اعلام وصول شود که این سؤال بر طبق گزارش شماره د/ ۴۲۹۷۷۱۱۱۴ به تاریخ دوم مرداد ۹۷ کمیسیون اقتصادی از حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی مورد ارزیابی جای گرفت که این سؤال با پنج کانون اعلام وصول می شود.»

لاریجانی با اشاره به “گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی”، »لاریجانی با اشاره به “گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی”، یادآور گردید: «این پنج کانون دربردارنده عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، تداوم تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در مورد کاهش قیمت بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان قیمت ارز بیگانه و کاهش شدید اعتبار پول ملی هست. ریاست جمهور موظف هست بر طبق ماده ۲۱۳ آیین نامه حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ به پرسش ها در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نماید.»

پس از ان بود که در ۱۴ مرداد، ریاست جمهور در نامه ای به ریاست مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه “سؤال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون بنیادی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است”، »پس از آن بود که در ۱۴ مرداد، ریاست جمهور در نامه ای به ریاست مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه “سؤال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون بنیادی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است”، تاکید کرد: «اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در مجال قطعی به مجلس خواهم آمد.»

»در متن نامه حسن روحانی به علی لاریجانی آمده بود: «درست در سالروز تحلیف ریاست جمهوری دوره دوازدهم، سؤال تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی واصل گردید. بی تردید سؤال از ریاست جمهور کشور با مراعات دست کم دو نکته توان دارد مبارک باشد؛ اولاً در چارچوب قانون بنیادی باشد، ثانیاً در زمان و شرایط مناسب کشور اقدام شده باشد، که متاسفانه هیچ یک از این دو حاصل نشده هست. اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی ان شاءالله در مجال قطعی به مجلس خواهم آمد و به پرسش ها پاسخ خواهم داد. »

»نامه ریاست جمهور چند نکته با اهمیت داشت. اول اینکه او حق مجلس را در طرح سؤال از ریاست جمهور به رسمیت شناخته بود که باید هم اینچنین باشد. از ریاست جمهور حقوقدان انتظاری کمتر از این نمی رود. سؤال از ریاست جمهور حق مجلس هست اما در چه شرایطی و بر چه اساس؟ روحانی هم در نامه خود اشاره کرده بود که سؤال باید در چارچوب قانون بنیادی صورت گیرد.

بر مبنای اصل ۸۸ قانون بنیادی “در هر موردی که دست کم یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ریاست جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول در مورد یکی از وظیفه ها آنان سؤال کنند، ریاست جمهور یا وزیر موظف هست در مجلس حاضر شود و به سؤال پاسخ دهد و این جواب نباید در مورد ریاست جمهور بیشتر از یک ماه و در مورد وزیر بیشتر از ۱۰ روز به دیرکرد افتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی”.

حال این سؤال مطرح می شود که آیا سؤال از ریاست جمهور در مورد یکی از وظیفه ها او بوده هست؟

“عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز”

“تداوم تحریم های بانکی”

“عدم اقدام شایسته دولت در مورد کاهش قیمت بیکاری”

“رکود اقتصادی شدید چند ساله”

و “افزایش شتابان قیمت ارز بیگانه و کاهش شدید اعتبار پول ملی”

بر مبنای اصل ۸۸ قانون بنیادی “در هر موردی که دست کم یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ریاست جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول در مورد یکی از وظیفه ها آنان سؤال کنند، ریاست جمهور یا وزیر موظف هست در مجلس حاضر شود و به سؤال پاسخ دهد و این جواب نباید در مورد ریاست جمهور بیشتر از یک ماه و در مورد وزیر بیشتر از ۱۰ روز به دیرکرد افتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی”. این ها پنج محوری می باشند که قرار هست پرسش ها از ریاست جمهور از دل آنان بیرون بیایند در حالی که تمامی آنان متولی ویژه خود را دارند و وزرای ذی ربط باید پاسخگوی کلیدی آنان باشند نه ریاست جمهور.

در این زمینه نهم خرداد محمود واعظی ریاست دفتر ریاست جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به این که “کاری که در مجلس در مورد سؤال از ریاست جمهور طرح شده هست، پیشینه ندارد و مبنای حقوقی به آن مفهوم هم ندارد”، درست هست که ریاست دولت متولی کلیدی قوه مجریه محسوب می شود اما این موضوعات طرح شده متولیان جزئی تری هم دارند که بد نبود اهالی مجلس پرسش ها خود را از آنان می پرسیدند تا پاسخ های جزئی تر و کارشناسی تری بگیرند نه از ریاست جمهور که سیاست های کلان دولت را سازمان دهی می کند و به احتمال زیاد پاسخ هایش هم کلی می باشد. در این زمینه نهم خرداد محمود واعظی ریاست دفتر ریاست جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به این که “کاری که در مجلس در مورد سؤال از ریاست جمهور طرح شده هست، پیشینه ندارد و مبنای حقوقی به آن مفهوم هم ندارد”، اظهار کرد: «ما به آقای لاریجانی ریاست مجلس نامه درج کردیم که در مورد مسائل کشور باید از وزرای ذی ربط سؤال شود.»

علاوه بر این حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهور در حاشیه جلسه ۱۰ مرداد هیات دولت با بیان این که “قانون بنیادی وظیفه ها ریاست جمهوری را مشخص کرده است”، سوالاتی که در کمیسیون ها یک بار از حد نصاب افتاده هست، مطرح کردن آن به نحو و زبان دیگری وقت دولت و مجلس را می گیرد.»

وی با تاکید بر “لزوم استفاده قانونی از حق طرح سؤال از ریاست جمهور، استیضاح وزراء و تحقیق و تفحص از سوی نمایندگان مجلس”، »همچنین حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهور در حاشیه جلسه ۱۰ مرداد هیات دولت با بیان این که “قانون بنیادی وظیفه ها ریاست جمهوری را مشخص کرده است”، تصریح نمود: «سوالاتی که طرح شده هست، در زمینه وظیفه ها ریاست جمهوری نیست لکن در صلاحیت سایر دستگاه هاست و من حاضر هستم در این مورد هر کجا که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بخواهند مناظره کنم.»

»وی با تاکید بر “لزوم استفاده قانونی از حق طرح سؤال از ریاست جمهور، استیضاح وزراء و تحقیق و تفحص از سوی نمایندگان مجلس”، اظهار کرد: «آنچه که در جریان اعلام وصول طرح سؤال از ریاست جمهوری رخ داد، خلاف اصول مسلم حقوقی، خلاف قانون بنیادی و خلاف آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هست.

»از طرفی قانونی نبودن این سؤال انتقاد دیگری هست که از سوی دولتی ها مطرح گردید. امیری در این زمینه هم افزود: «مردم می دانند که طرح سؤال از ریاست جمهوری ابتدا سال گذشته مطرح گردید. بعد از مطرح شدن این مبحث، نمایندگانی از سوی ریاست جمهوری تعیین گردیدند تا در جلسه کمیسیون ذی ربط به پرسش ها نمایندگان مجلس شورای اسلامی جواب دهند.»

پس از ان در فاصله کوتاهی دوباره طرح سؤال از ریاست جمهوری مطرح گردید که نمایندگان ریاست جمهوری دو مرتبه هم در جلسه کمیسیون حضور یافتند و پاسخ های لازم را عرضه دادند و تعدادی از نمایندگان از این پاسخ ها قانع گردیدند.»

معاون پارلمانی ریاست جمهور با اشاره به “طرح دو مرتبه سؤال از ریاست جمهوری برای بار چهارم” »وی اضافه کرد: «با حضور نمایندگان ریاست جمهوری در کمیسیون مجلس شورای اسلامی سؤال اول و دوم از حد نصاب قانونی افتاد، اما در فاصله ای کوتاه تر سؤال سوم از ریاست جمهوری مطرح گردید و دوباره نمایندگان ریاست جمهوری در کمیسیون حضور یافتند و تعدادی از نمایندگان قانع گردیدند و این سؤال نیز از حد نصاب خارج گردید.»

»معاون پارلمانی ریاست جمهور با اشاره به “طرح دو مرتبه سؤال از ریاست جمهوری برای بار چهارم” یادآور گردید: «این بار نیز نمایندگان آقای ریاست جمهوری در جلسه کمیسیون اقتصادی حضور یافتند و توضیح هایی عرضه کردند و با این توضیحات سؤال چهارم نیز از حد نصاب قانونی افتاد، اما متاسفانه سؤال کنندگان محترم اقدام به جمع کردن تعدادی دیگر امضاء کردند، اما به سبب آیین نامه داخلی امکان ملحق شدن نمایندگان به طرح سؤال از ریاست جمهوری وجود نداشت، این بخش از جهت قانونی پذیرفتنی قرار نگرفت و متاسفانه تعدادی از آقایان سؤال کننده رفتند با تعدادی از نمایندگانی که از سؤال خود منصرف و قانع شده بودند، سخن گفتند و دوباره آنان را قانع کردند که از انصراف شان انصراف دهند. »وی اضافه کرد: «هر حقوقدان و هر حقوق خوانی در کشور می داند که انکار بعد از اذعان، مسموع نیست؛ کسی که از سؤال از ریاست جمهوری انصراف داد، دوباره انصراف از انصراف دادنش در هیچ کجای قانون حدس نشده هست. مجلس طبق آیین نامه داخلی اداره می شود. در هیچ جای قانون آیین نامه داخلی مجلس، انصراف از انصراف حدس نشده هست و متاسفانه این عمل تماما خلاف قانون اتفاق افتاده هست.»

ما باید از تمام حجم های قانونی استفاده نماییم و کشور باید طبق قانون بنیادی اداره شود. »در داخل پارلمان هم تعدادی این طرح سؤال را بی ربط با وظیفه ها ریاست جمهور دانستند، من جمله مسعود پزشکیان نایب ریاست مجلس که ۲۶ مرداد عنوان نمود: «بحث هایی که در سؤال طرح شده تنها ذی ربط به ریاست جمهور نیست. این سؤال که به چه سبب بیکاری وجود دارد آیا ریاست جمهور باید تنها پاسخ دهد؟ یا در مورد گرانی ارز مگر منحصرا ریاست جمهور باید جواب بدهد؟ اگر من باشم مبحث را باز می کنم و امکان دارد خیلی سخن ها را بگویم. ما از نظر اقتصادی با مشکل رو به رو خواهیم گردید، چه این ریاست جمهور باشد و چه روسای جمهور دیگری سر کار بیایند. »

»نکته دیگر نامه روحانی به لاریجانی در مورد زمان مطرح شدن این سؤال بود. در حالی که ریاست جمهور برای حل مشکلات کشور احتیاج به آرامش دارد و در شرایطی که آمریکا به صورت رسمی تحریم های خود را بر علیه ایران آغاز نموده و یک جنگ اقتصادی تمام عیار به راه انداخته هست به راستی گرفتن وقت دولت و مجلس برای مطرح کردن سوالاتی که چندان هم ربطی به وظیفه ها ریاست جمهور ندارند و می توانست از وزرای ذی ربط پرسیده شود چه لزومی داشت؟

در همین ارتباط ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس شورای اسلامی “سؤال از ریاست جمهور را در شرایط فعلی به سود کشور و ملت ندانست” و با اشاره به این که “از وضع موجود ناراضی، دلواپس و آزرده است”، آیا نمایندگان از این حق خود به موقع استفاده نمود اند؟ به نظر می آید در این زمینه هم شتابزدگی وجود داشته که شاید علل خاص خود را داشته باشد.»

علاوه بر این محمدرضا عارف ریاست فراکسیون امید مجلس هم در ۱۵ مرداد در اظهار کرد وگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که “علی رغم فشارهای بیگانه و وضع اقتصاد چقدر طرح سؤال از ریاست جمهور را در شرایط فعلی به مصلحت می داند؟ ” در حالی که ریاست جمهور برای حل مشکلات کشور احتیاج به آرامش دارد و در شرایطی که آمریکا به صورت رسمی تحریم های خود را بر علیه ایران آغاز نموده و یک جنگ اقتصادی تمام عیار به راه انداخته هست به راستی گرفتن وقت دولت و مجلس برای مطرح کردن سوالاتی که چندان هم ربطی به وظیفه ها ریاست جمهور ندارند و می توانست از وزرای ذی ربط پرسیده شود چه لزومی داشت؟در همین ارتباط ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس شورای اسلامی “سؤال از ریاست جمهور را در شرایط فعلی به سود کشور و ملت ندانست” و با اشاره به این که “از وضع موجود ناراضی، دلواپس و آزرده است”، اظهار کرد: «بحث پشتیبانی از افراد مطرح نیست، اما با توجه به شرایط حساس نظام که مورد حمله تهدیدهای اقتصادی و سیاسی دشمن قرار گرفته هست تضعیف شخص اول مدیریت اجرایی نظام به سود کشور و ملت نیست. »همچنین محمدرضا عارف ریاست فراکسیون امید مجلس هم در ۱۵ مرداد در اظهار کرد وگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که “علی رغم فشارهای بیگانه و وضع اقتصاد چقدر طرح سؤال از ریاست جمهور را در شرایط فعلی به مصلحت می داند؟ ” تاکید کرد: «به نظر بنده سؤال از ریاست جمهور در شرایط فعلی و این مقطع زمانی هیچ توجیهی ندارد، حتی اگر سوالی باشد که ریاست جمهور باید به آن پاسخ دهد چون در این باره راهکاری وجود دارد، اینکه ریاست جمهور در جلسه خصوصی و غیررسمی دعوت شده و به سؤال پاسخ دهد.»

علاوه بر این غلامرضا انصاری عضو حزب اتحاد ملت در ۲۶ مرداد با بیان اینکه “قطعا زمان شایسته ای برای طرح سؤال از ریاست جمهور نیست”، قطعا توجه به شرایط منطقه و لزوم انسجام، اتحاد و سازگاری در داخل ایجاب می کرد که سؤال با تامل بیشتری مطرح می گردید.»

در ۲۸ مرداد هم حسین سبحانی نیا نماینده سابق مجلس در پاسخ به این پرسش که “در شرایط فعلی طرح سؤال مجلس از ریاست جمهور لزوم دارد یا خیر”، »همچنین غلامرضا انصاری عضو حزب اتحاد ملت در ۲۶ مرداد با بیان اینکه “قطعا زمان شایسته ای برای طرح سؤال از ریاست جمهور نیست”، تصریح نمود: «با وجود اینکه به کارکرد دولت انتقادات جدی وارد هست ولی نباید فراموش کرد که در شرایط ملتهب امروز طرح سؤال از ریاست جمهور توان ندارد تاثیر مثبتی به جا بگذارد.»

»در ۲۸ مرداد هم حسین سبحانی نیا نماینده سابق مجلس در پاسخ به این پرسش که “در شرایط فعلی طرح سؤال مجلس از ریاست جمهور لزوم دارد یا خیر”، عنوان نمود: «در شرایط فعلی که ما در جنگ اقتصادی هستیم و آمریکا با تمام قوا بر علیه ما وارد میدان شده هست از نظر زمانی مجال شایسته ای برای سؤال از ریاست جمهور نیست به ویژه که وی هم در پاسخ به این سؤال مسائلی را مطرح نماید و این پرسش و پاسخ های پیاپی میان مجلس و ریاست جمهور توان دارد برای نظام هزینه داشته باش، T اما اصل سؤال از ریاست جمهور جزء اصول مترقی قانون بنیادی ماست.

در همین رابطه مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه “پرسش حق مجلس است”، »موضوع دیگری که بعضی کارشناسان و سیاسیون به آن اشاره کرده اند احتمال سیاسی بودن این سؤال برای تضعیف دولت و کوشش گروه مخالف روحانی که البته به تندروی هم معروف می باشند، برای تحت الشعاع قرار دادن کارهای اصلاحی او هست. در همین رابطه مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه “پرسش حق مجلس است”، افزود: «سوال نمایندگان مجلس از ریاست جمهوری باید برای حل مشکلات مردم بوده و واقعا جنبه ای ملی داشته باشد.»

»همچنین حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهور تاکید کرد: «رئیس جمهوری و اعضای کابینه سؤال، استیضاح و تحقیق و تفحص را از حقوق مجلس می دانند اما باید از این حق به نحو قانونی استفاده شود، در نتیجه برای آنچه که اتفاق افتاده من حاضر هستم در تلویزیون مناظره کنم و بگویم که طرح پرسش ها مکرر از ریاست جمهوری جز هدف سیاسی، هدف دیگری ندارد.»

سوالاتی که از ریاست جمهوری مطرح کرده اند تکراری هست و در صلاحیت وزارت خانه ها هست.»

»امیری فردای این سخنان هم در مورد رویکرد مجلس نسبت به دولت، عنوان نمود: «اینکه در مدت کوتاهی پنچ سؤال از ریاست جمهور مطرح شود جای تامل دارد. »از طرفی محمدرضا عارف در این زمینه گفته بود: «نمی خواهم بگویم که سؤال سیاسی هست، چون هنر ما این هست که بتوانیم مسئله های سیاسی را به راهبردهای غیرسیاسی مبدل کنیم تا بتوانیم مشکلات را به صورت اجماعی حل نماییم. با وجودی که طراحان و امضاءکنندگان سؤال از ریاست جمهور از یک جریان خاص در مجلس شورای اسلامی می باشند و آن را دنبال می کردند دو مرتبه هم بنده نمی خواهم برچسب سیاسی به آن بزنم.»

در عین حال اعتقاد دارم که باید سؤال را با تامل بیشتری دنبال می کردند. »در ۲۷ مرداد هم غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس در مورد پشتیبانی نکردن این فراکسیون از طرح سؤال از ریاست جمهور اظهار کرد: «علت عدم پشتیبانی ما از سؤال از ریاست جمهور این هست که نیت سؤال کنندگان ضربه وارد کردن به دولت بوده هست.»

افرادی که سؤال از ریاست جمهور را در مجلس دنبال می کردند در پی اغراض سیاسی می باشند و اتفاقا رهنمود موخر رهبری آنان را پنچر کرده هست. هنوز خاطره تلخ “یک شنبه سیاه مجلس” »موضوع دیگر نحوه مواجهه ریاست جمهور با نمایندگان مجلس هست.

هنوز خاطره تلخ “یک شنبه سیاه مجلس” با حضور محمود احمدی نژاد در پارلمان در اذهان باقی هست و تعدادی این نگرانی را دارند که افراطیون کوشش کنند همانطور که فضای استیضاح وزیر کار را به سمت حاشیه کشاندند ریاست جمهور را هم در مجلس با چالش رو به رو کنند هر چند روحانی، احمدی نژاد نیست و منفعت های ملی را بتهر فهم می کند. البته سخنان ۱۵ مرداد ریاست جمهور در اظهار کرد وگوی زنده تلویزیونی خود برای بعضی شائبه ایجاد نمود و آن را تهدید تلقی کردند. روحانی در در عکس العمل به سؤال نمایندگان مجلس از ریاست جمهور اظهار کرد: «مجلس هر زمان در چارچوب قانون باید به وظایفش عمل کند اما وقتی که میتوان در چارچوب همکاری کار را پیش برد، می شود وارد ماده های قانونی نشد، مجلس قصد دارد بر طبق قانون عمل کند، اهلا و سهلا ما نیز نمی پذیریم اما اگر اینطور باشد ما نیز بر طبق قانون عمل می نماییم و من نیز تذکر قانون بنیادی می دهم.»

ریاست جمهور با تاکید بر اینکه “گاهی بعضی موضوعات را نمی شود در گفت و گو ها مطرح کرد”، »

»رئیس جمهور با تاکید بر اینکه “گاهی بعضی موضوعات را نمی شود در گفت و گو ها مطرح کرد”، تصریح نمود: «من گاهی بعضی بحث ها را توان ندارم در گفت و گو ها مطرح نمایم و در حقیقت سختم هست که از آنان سخن بگویم اما در مجلس و وقتی که نماینده ای از من پرسشی داشته باشد راحت تر توان دارم مسائل را مطرح نمایم.

»این سخنان به شکلی تهدید به افشاگری بر علیه تعدادی تلقی گردید و بعضی از نوع گفت وگو ها و برخوردهایی که قرار هست در مجلس صورت گیرد اظهار نگرانی کردند.»

در همین زمینه مسعود پزشکیان نایب ریاست مجلس در اظهار کرد وگوی خود با ایسنا عنوان نمود: «اگر آنطور که ما سؤال می کنیم، وی هم همانطور پاسخ دهد دعوا می شود.

بهر صورت به گفته بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس، “ریاست جهمور بعد از ملاقات هیات دولت با رهبر معظم انقلاب در هفته دولت در جلسه سؤال از ریاست جمهور حضور می یابد” »هرچند از شخصیتی نظیر روحانی انتظار می رود که خویشتن دار باشد و از طرف دیگر با نوع تعاملی که مجلس و دولت در این مدت داشته اند که ارتباطات بسیار خوب و با تنش پایینی بوده و علاوه بر این نوع مدیریت علی لاریجانی و تعاملش با روحانی به نظر نمی آید حاشیه هایی که به کشور ضربه بزند آن هم در شرایط حساس کنونی، به وجود بیاید.

بهر صورت به گفته بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس، “ریاست جهمور بعد از ملاقات هیات دولت با رهبر معظم انقلاب در هفته دولت در جلسه سؤال از ریاست جمهور حضور می یابد” که به احتمال زیاد چهارشنبه هفته آینده می باشد. هرچند از نظر اهالی دولت این سؤال قانونی نیست و از سویی در حدود وظیفه ها کلیدی ریاست جمهور به حساب نمی آید و از طرف دیگر توان دارد شیطنت بعضی از عناصر تندرویی که سرشان برای دعوا درد می کند، صورت گرفته باشد و از سویی در شرایط جنگ اقتصادی و فشار همه جانبه ایالات متحده بر جمهوری اسلامی چندان به موقع نیست اما با این حال انتظار می رود هم ریاست جمهور و هم نمایندگان مجلس در جلسه سؤال از ریاست جمهور بیشتر از آن که به فکر منفعت های شخصی یا جناحی و گروهی باشند به مردم ایران فکر کرده و کوشش کنند از دل چنین اتفاقاتی، نتایجی که به سود ایران و ایرانیان هست بیرون بکشند.

انتهای پیام