عدنان موسی پور در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: در نشستی که چند روز قبل بخش خصوصی با وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت داشت درخواست های بخش خصوصی از وزیر جدید صمت مطرح گردید. این جلسه دارای چند نکته با ارزش من جمله این بود که وی (رحمانی) در نخستین روز کاری […]

عدنان موسی پور در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: در نشستی که چند روز قبل بخش خصوصی با وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت داشت درخواست های بخش خصوصی از وزیر جدید صمت مطرح گردید. این جلسه دارای چند نکته با ارزش من جمله این بود که وی (رحمانی) در نخستین روز کاری خود از بخش خصوصی دعوت کرده و به مهمترین دغدغه حوزه صادرات که بحث پیمان سپاری های ارزی هست، پرداخته و آن را مورد پیگیری قرار داد.

وی اضافه کرد: نکته بسیار با اهمیت دیگر که موجب شده امیدوارانه به کارکرد وزیر جدید صمت نگاه گردد این هست که در این جلسه وی زیادتر شنونده بود تا گفت وگو کننده. برخلاف این که طی این سال ها زیادتر دیده ایم مسئولین و وزرا زیادتر قصد داشتند گفت وگو کننده باشند اما رحمانی در این جلسه خواستار دریافت نظر بخش خصوصی  به ویژه درباره پیمان سپاری های ارزی بود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ریاست اتاق بازرگانی ایران در این جلسه نیز تاکید کرد که حالا زمانی هست که بایستی بخش خصوصی و دولتی یکدیگر را فهم کنند و کانون گفت وگو ها زیادتر طبق نزدیکی ارتباطات بخش خصوصی و دولتی باشد. علاوه بر این نشست ها اینچنینی و مشورتی ادامه دار باشد و پیش از صادر کردن هرگونه بخشنامه و ابلاغیه، مشورت ها صورت گیرد تا نخواهیم پس از بروز مشکلات و برای اصلاح این بخشنامه ها جلسه گذاشته گردد.

به سربازان اقتصادی خود اعتماد نموده و میدان دهیم؛ آسیب نمی کنیم

موسی پور با تاکید بر این که در حال حاضر در یک جنگ اقتصادی به سر می بریم، تصریح نمود: حقیقت این هست که تحریم ها را باید بپذیریم. به همین روی در این جلسه از وزیر جدید صمت سؤال کردیم که شما به عنوان فرمانده این جنگ وقتی که سرباز خود را جلو می فرستید و بنا بر عللی عرصه بر سربازان تنگ می گردد، آیا آزادی عمل بیشتری به سرباز می دهید تا بتواند از خلاقیت خود استفاده نمود و تحریم ها را دور بزند یا زیادتر محدودش می کنید؟ که وی با صدای بلند اعلام نمود که آزادی بیشتری به سرباز می دهد.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران تصریح نمود: زمانی کار دچار مشکل می گردد که فرمانده اعتماد خود را به سرباز از دست بدهد. اگر ما سربازان اقتصادی هستیم، شما به عنوان فرمانده و دولت باید به ما اعتماد کنید نه این که قوانینی طبق بی اعتمادی وضعیت کنید.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران دنبال کرد: اگر پیمان سپاری ارزی ادامه دار باشد، چند اتفاق در آینده نزدیک خواهد افتاد. اما در طرف دیگر ما شاهد هستیم که صادرکنندگان بنام و برندها در ایران از فعالیت استعفا کرده و حتی صادرات خود را از بیم عواقبی که پیمان سپاری ارزی برایشان به وجود می آورد، انجام نمی دهند.

زنجیر داخلی را از پای صادرکننده بگشایید

موسی پور با تاکید بر این که اگر تنگنا بیگانه برای کشور وجود دارد، پس باید تنگنا ها در داخل برداشته گردد. اظهار کرد: لازم هست واکنش روانی بر علیه دور دوم تحریم ها دارا باشیم و همزمان با ۱۳ آبان ماه یا پیش از آن تمام تنگنا ها از پای صادرکنندگان و فعالین اقتصادی باز گردد تا  آنها بتوانند به دل تحریم ها زده و ابایی از دور جدید تحریم ها نداشته باشند.

وی اضافه کرد: در حوزه صادرات تماما درست هست که زیادی از تنگنا های بیگانه صادرکنندگان را آزار می دهد، اما این تحریم ها، تحریم هایی نیستند که شکسته نشود یا دور زده نشود یا راه های ورود اکسیژن به اقتصاد ایران را تنگ کنند؛ بنابراین خواستار این با اهمیت هستیم که با شروع تحریم ها، تمام تنگنا های بخشنامه ای بر علیه صادرات و تولید کنسل گردد.

موسی پور تاکید کرد که نباید تصور کرد که ارز حاصل از صادرات برگردانده نمی توان چون که اگر قرار بود بازگشت داده نشود، چگونه صادرات ما در سنوات گذشته به ۵۰ میلیارد دست یافته هست. اگر تعدادی برخلاف منفعت های ملی عمل کرده اند، نباید کل جامعه صادراتی را با محدودیتی مثل پیمان سپاری ارزی تهدید کرد. در حال حاضر برخلاف سایر کشورها مکانیزم تشویق در حوزه صادرات به مکانیزم تهدید مبدل شده هست.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که وزیر جدید صمت، طی این جلسه اعلام نموده که نظرات بخش خصوصی را قبول کرده هست، اظهار کرد: وی تصمیم دارد در دفتر کار خود اتاقی را برای بخش خصوصی (اتاق بازرگانی ایران) برای همکاری و همکاری زیادتر مد نظر داشته باشد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، مدتی قبل رضا رحمانی در جریان ارزیابی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اکتساب ۲۰۳ رای قبول کننده از مجموع ۲۶۵ رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب گردید.

انتهای پیام