مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: این اداره کل در راستای مسئولیت‎‏های اجتماعی خود یک دستگاه پلاسمای خون (آفرزیس) به ارزش چهار میلیارد ریال به بیمارستان شهدا خلیج فارس اهدا کرد. ​ به گزارش  خبرنما به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، سیاوش ارجمندزاده روز یکشنبه با تسلیت درگذشت […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: این اداره کل در راستای مسئولیت‎‏های اجتماعی خود یک دستگاه پلاسمای خون (آفرزیس) به ارزش چهار میلیارد ریال به بیمارستان شهدا خلیج فارس اهدا کرد. ​
به گزارش  خبرنما به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، سیاوش ارجمندزاده روز یکشنبه با تسلیت درگذشت زهرا رگبار (هفتمین شهید مدافع سلامت استان بوشهر و از کادر درمانی بیمارستان شهدای خلیج فارس) اظهار داشت: کادر درمان بوشهر از بدو شیوع کرونا در استان با تلاشی ستودنی و جهادگونه پای برای دفاع از سلامت هم‌استانی‌ها پای کارآمدند.
وی بیان کرد: در این راستا می‎طلبد هر نهاد و مجموعه‌ای به سهم خود قدردان از جان گذشتگی‏‌ها و فداکاری‌های کادر درمان استان باشد.
ارجمندزاده ادامه داد: اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز در کنار رسالت‌های اصلی خود برای کمک به اقتصاد کشور با تمام توان برای رعایت حداکثری پرتکل‏های بهداشتی تلاش می‎کند تا به سهم خود در کاهش شمار مبتلایان ایفای نقش داشته باشد.
وی گفت: این اداره کل  اکنون نیز با اهدا یک دستگاه آفرزیس به کمک کادر درمان برای درمان بیماران شتافته است.
گفتنی است آفرزیس یک روش درمانی بود که طی آن کل خون یک اهداکننده یا بیمار گرفته می‌شود و برای جداسازی یک جزء آن به اجزای جداگانه تقسیم و سپس اجزای خون باقی‌مانده دوباره به جریان خون بیمار یا اهداکننده وارد می‌شود.
آفرزیس برای جمع‌آوری اجزای خون اهداکننده (مانند پلاکت‌ها یا پلاسما) و همچنین برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. که در آن بخشی از خون که حاوی عناصر تحریک‌کننده بیماری است حذف می‌شود.
شایان ذکر است از هر فرد بهبود یافته کرونا ۵۰۰ سی‌سی پلاسما به روش آفرزیس گرفته می‌شود و بقیه خون که شامل گلبول قرمز و پلاکت است به خون اهدا کننده باز می‌گردد.