به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اظهار کرد: بعد از شکست تروریست ها در ادلب، باید بازسازی سوریه آغاز گردد چون این امری ضروری برای برگشت آوارگان هست. وی که در نشست مخصوص شورای امنیت برای تعریف دستاوردهای اجلاس سران کشورهای ضامن […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اظهار کرد: بعد از شکست تروریست ها در ادلب، باید بازسازی سوریه آغاز گردد چون این امری ضروری برای برگشت آوارگان هست.

وی که در نشست مخصوص شورای امنیت برای تعریف دستاوردهای اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه در تهران حرف می اظهار داشت، اعلام نمود: پیام روشن روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در تهران به عنوان سه کشور ضامن روند آستانه، تاکید بر لزوم احترام جامعه جهانی به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سوریه، ادامه مقابله جدی با گروه های تروریستی در این کشور و کمک به روند اظهار کرد وگوهای سیاسی سوری-سوری بود.

در همین راستا، وی با اشاره به سخنان ریاست جمهور کشورمان در اجلاس تهران مبنی بر اینکه مقابله با تروریسم نیازمند رویکردی جامع هست، اظهار کرد: دوئل بر علیه گروه های تروریستی در ادلب قسمتی از ماموریت برای اعاده صلح و ثبات در سوریه بوده که در این چارچوب بی تردید رعایت وضع غیرنظامیان مورد تاکید کشورهای ضامن روند آستانه هست.

نماینده دایم ایران با اخطار نسبت به کوشش بعضی کشورها برای متهم نمودن دولت سوریه به کاربرد جنگ افزار شیمیایی، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی جنگ افزار شیمیایی، هرگونه کاربرد این تسلیحات را توسط هر کسی و در هر جایی شدیدا محکوم می کند و در عین حال عقیده دارد در شرایطی که سوریه جنگ افزار های شیمیایی خود را تحت نظارت بین المللی منهدم کرده هست، جعل خبرهایی مبنی بر احتمال استفاده دولت این کشور از این تسلیحات، چیزی جز یک سناریوسازی برای توجیه هجوم نظامی به این کشور نیست.

نماینده دایم ایران اظهار کرد وگو و حل سیاسی را تنها راه حل بحران سوریه دانست و اظهار کرد در اجلاس تهران روسای جمهور بر پیشبرد فرآیند سیاسی سوری-سوری و حق انحصاری سوریه ای ها در تعیین سرنوشت خود تصریح کردند.

خوشرو برگشت آوارگان به سوریه را در ایجاد ثبات و آرامش و آغاز اظهار کرد وگو و مصالحه ملی ضروری دانست و اظهار کرد: برای این منظور سه کشور توافق نمودند برپایی یک نشست بین المللی در این زمینه را پیگیری کنند.

نماینده دایم ایران علاوه بر این در جواب به سخنان نماینده دایم آمریکا اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه و برای مقابله با تروریسم در این کشور حاضر هست؛ در حالی که حضور و عملیات نظامی آمریکا در سوریه غیرقانونی و نقض منشور سازمان ملل هست و باید انتهاء یابد.

علاوه بر این روز سه شنبه نمایندگی های دایم جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در سازمان ملل در نیویورک طی نامه مشترکی به ریاست شورای امنیت، اطلاعیه انتهایی اجلاس سران سه کشور ضامن روند آستانه در تهران در مورد سوریه را برای اطلاع اعضای شورا ارسال کردند.

انتهای پیام