شرکت‌های امنیت دریایی گزارش داده‌اند که در یک کشتی تجاری تحت مالکیت اسرائیل در دریای عمان انفجاری رخ داده است. به گزارش خبرنما به نقل از بی بی سی، دلیل انفجار پنج‌شنبه شب در کشتی “هلیوس ری” مشخص نیست و گفته می‌شود هیچ یکی از خدمه کشتی آسیبی ندیده‌اند. بر اساس گزارش‌ها این کشتی تجاری […]

شرکت‌های امنیت دریایی گزارش داده‌اند که در یک کشتی تجاری تحت مالکیت اسرائیل در دریای عمان انفجاری رخ داده است.

به گزارش خبرنما به نقل از بی بی سی، دلیل انفجار پنج‌شنبه شب در کشتی “هلیوس ری” مشخص نیست و گفته می‌شود هیچ یکی از خدمه کشتی آسیبی ندیده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها این کشتی تجاری که با پرچم پاناما در دریای عمان در حال تردد بود تحت مالکیت یک شرکت اسرائیلی است که در تل‌‌آویو ثبت شده است.

حمله به کشتی اسرائیلی به دریای عمان (+عکس)

کشتی هلیوس ری از بندر دمام عربستان به سوی سنگاپور در حرکت بود. این کشتی روز چهارشنبه بندر دمام را ترک کرد و قرار بود هفته آینده به سنگاپور برسد.

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری رویترز سخنگوی وزارت ترابری اسرائیل گفته است که اطلاعی درباره حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عمان در دست نیست.

شرکت کشتیرانی استامکو هم که مدیریت این کشتی تجاری را بر عهده دارد از اظهار نظر درباره این حادثه خودداری کرده است.

شرکت امنیت دریایی درایاد گلوبال در گزارش خود درباره این انفجار گفته است: “هر چند که جزئیات این حادثه مشخص نیست، احتمال واقع‌گرایانه‌ای وجود دارد که این حادثه نتیجه فعالیت‌های نامتقارن نیروهای نظامی ایران باشد.” این شرکت شاهدی برای این ادعا ارائه نکرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین می‌گوید از این رخداد باخبر است و اوضاع را زیر نظر دارد.

تنش‌های منطقه‌ای و تقابل سیاسی تهران و واشنگتن باعث شده حوادثی که در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان رخ می‌دهد مورد توجه رسانه‌ها قرار بگیرد.

بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ویژه در حوزه نفت و انرژی در سال ۲۰۱۸، تنش‌ها در آب‌های جنوبی ایران و تنگه هرمز بالا گرفت.

از آن زمان واشنگتن ایران را به دست داشتن در چند حمله به کشتی‌ها در اطراف تنگه هرمز متهم کرده است.

اوایل ماه ژانویه نیروی دریایی سپاه یک نفتکش کره جنوبی و خدمه آن را به دلیل آنچه ایجاد آلودگی محیط زیستی خواند، توقیف کرد. اما در مذاکرات دو طرف موضوع میلیاردها دلار بدهی‌ نفتی کره جنوبی به ایران مطرح شد که سئول می‌گوید به دلیل تحریم‌های آمریکا قابل پرداخت و انتقال نبوده است.