آفتاب نیوز : درگیری های وسیع میان ارتش اندونزی و جدایی طلبان استان پاپوا در غرب این کشور در روزهای موخر دو مرتبه شعله ور شده و تاحالا دستکم ۲۰ کشته برجای گذاشته است.به گزارش خبرنما به نقل از رسانه های آسیایی، درگیری میان ارتش و جدایی طلبان در استان پاپوا پس از ان شعله […]

آفتاب نیوز : درگیری های وسیع میان ارتش اندونزی و جدایی طلبان استان پاپوا در غرب این کشور در روزهای موخر دو مرتبه شعله ور شده و تاحالا دستکم ۲۰ کشته برجای گذاشته است.
به گزارش خبرنما به نقل از رسانه های آسیایی، درگیری میان ارتش و جدایی طلبان در استان پاپوا پس از ان شعله ور گردید که در روز های موخر شورشیان با حمله به کارگاه پل سازی دولتی ۱۹ کارگر و یک سرباز را کشتند.
شاخه نظامی گروه جدایی طلب ‘جنبش آزادی پاپوا’ در صفحات شبکه های اجتماعی خود اعلام نمود که این کارگران از اعضای ارتش بوده و این حمله بر علیه دولت اندونزی انجام شده است.
با این وجود جاکارتا اعلام نموده است که این کارگران غیرنظامی بوده اند که برای شرکت ساختمانی دولتی کار می کرده و در حال ساختن یک پل می باشند.
کمیسیون حقوق بشر اندونزی با صادر کردن اطلاعیه ای خواستار جلوگیری از حمله های زیادتر شورشیان و انتهاء دادن به خونریزی دراین منطقه شده است.
بر طبق گزارش رسانه های آسیایی، این سانحه خونین یکی از شدیدترین خشونت های سال های موخر در پاپوا درسال های موخر بوده است.
استان پاپوا به عنوان پهناورترین استان اندونزی در بخش غربی جزیره گینه نو بزرگترین جزیره جهان بعد از استرالیا قرار دارد.
بخش شرقی جزیره که زمانی مستعمره مشترک آلمان و انگلستان و پس از ان منطقه تحت الحمایه استرالیا بود، در سال ۱۹۷۵ میلادی تحت عنوان پاپوا گینه نو استقلال خود را کسب کرد.
جدایی طلبان پاپوا از سال ۱۹۶۱ خواستار استقلال از اندونزی می باشند. بعد از استقلال اندونزی دولت هلند همچنان گینه نو غربی را به عنوان مستعمره خود محافظت کرد، اما درنهایت تحت فشار اندونزی و با پشتیبانی آمریکا در سال ۱۹۶۲ از این مستعمره خارج گردید.
دولت هلند پیش از خارج شدن از گینه تدابیری را برای استقلال پایانی گینه غربی دربردارنده تشکیل شورای گینه نو، اتخاذ کرد که منتظر کسب استقلال، پرچم خاصی را هم برای کشور مد نظر خود – پاپوا غربی – طراحی کرده بود.
دولت اندونزی در سال ۱۹۶۳ توانست توافق سازمان ملل را برای تفویض مسیولیت نظارت بر روند نظرخواهی از مردم پاپوا درباره آینده سرزمین خود کسب کرد و شورای تصمیم گیری پاپوا را ایجاد کرد.
این شورا در سال ۱۹۶۹ تمایل مردم پاپوا را برای ملحق شدن به اندونزی اعلام نمود و خواستار تشکیل کشور مستقلی نشد.اما استان پاپوا سه دهه بعد شاهد مقاومت مسلحانه گروه های استقلال طلب، مبارزه نیروهای ارتش اندونزی با آنها و به قتل رسیدن هزاران نفر بود.
دولت اندونزی در سال های گذشته با اتخاذ تدابیری تمام کوشش خود را برای مبارزه با شورش جدایی طلبان پاپوا به کارگرفته است ، اما عملیات مسلحانه این گروه همچنان ادامه دارد.
اندونزی در سال ۲۰۰۱ به پاپوا خودمختاری داد و ‘جوکو ویدودو’ ریاست جمهوری اندونزی از تدابیر امنیتی این منطق کاست و یکی از فعالین استقلال طلب پاپوا را درسال ۲۰۱۶ بعد از بیشتر از یک دهه از زندان آزاد کرد.
مرجع: ایرنا