جزئیات بسیاری از نشست ابوظبی منتشر نشده اما خلیل زاد در حساب توییتر خود درج کرد که “جزئیات بسیاری از نشست ابوظبی منتشر نشده اما خلیل زاد در حساب توییتر خود درج کرد که “اظهار کرد وگوهای مفیدی برای انتهاء جنگ افغانستان در امارات انجام گردید و هدف از آن زمینه سازی برای شروع گفتگوها […]

جزئیات بسیاری از نشست ابوظبی منتشر نشده اما خلیل زاد در حساب توییتر خود درج کرد که “جزئیات بسیاری از نشست ابوظبی منتشر نشده اما خلیل زاد در حساب توییتر خود درج کرد که “اظهار کرد وگوهای مفیدی برای انتهاء جنگ افغانستان در امارات انجام گردید و هدف از آن زمینه سازی برای شروع گفتگوها صلح بین خود افغان ها بود.”

عمر داوودزی، ریاست جدید دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان هم همزمان با شروع کارش اظهار کرد که کار روی توافقنامه صلح با گروه طالبان به زودی شروع می گردد.
از طرف دیگر شورای عالی صلح افغانستان گفته کار روی طرح توافقنامه صلح با طالبان به زودی شروع می گردد.
طالبان هم گفته هست که نمایندگان این گروه در نشست سه روزه ابوظبی روی “خارج شدن نیروهای آمریکایی از افغانستان، آزادی زندانی های این گروه و تلفات غیرنظامیان” طالبان هم گفته هست که نمایندگان این گروه در نشست سه روزه ابوظبی روی “خارج شدن نیروهای آمریکایی از افغانستان، آزادی زندانی های این گروه و تلفات غیرنظامیان” با نمایندگان آمریکا گفت وگو کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مراجع طالبان گزارش کرد که زلمای خلیل زاد از نمایندگان طالبان خواسته تا روی یک آتش بس شش ماهه توافق کند و نمایندگان خود را برای دولت موقتی معرفی کنند که به احتمال زیاد به دنبال توافق با طالبان ایجاد خواهد گردد.
به گزارش خبرنما به نقل از رویترز این مراجع گفته که نمایندگان طالبان در این نشست به نمایندگان آمریکا گفته اند که اگر دولت های عربستان، امارات و پاکستان تضمین بدهند که رهبری دولت موقت را گروه طالبان معرفی کند، این گروه حاضر خواهد گردید آتش بس شش ماهه را قبول کند.
در همین حال آژانس خبری امارات، خبرگزاری دولتی امارات اعلام نموده که قرار هست یک دور دیگر گفتگوها صلح افغانستان در این کشور برگزار گردد اما درباره زمان این دور جدید گفتگوها چیزی نگفته هست.
طبق گزارش بی بی سی، گفته شده که یکی از تفاوت های عمده نشست ابوظبی این بود که علاوه بر نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر، نمایندگانی از شاخه های نظامی این گروه نیز در این نشست شرکت نمودند.
علاوه بر این این اولین بار بود که نمایندگان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و پاکستان به طور همزمان در اظهار کرد وگوهای آمریکا و طالبان شرکت نمودند. این سه کشور در زمان حاکمیت طالبان بر افغانستان، تنها کشورهای بودند که حکومت آنان را به رسمیت می شناختند.
به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با آنکه نمایندگان طالبان حاضر نشدند با نمایندگان دولت افغانستان دیدار کنند، سخنگویان دولت افغانستان تاکید داشته اند که هر نوع مذاکره بدون حضور دولت افغانستان دستاوردی به دنبال نخواهد داشت و مقامهای آمریکا، عربستان، امارات و پاکستان به دولت افغانستان گفته اند که کوشش آنان این هست که گروه طالبان را متقاعد بسازند تا وارد گفتگوها مستقیم با دولت افغانستان گردد.