حمید نجف در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد ابلاغ قانون اصلاح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان ابراز عقیده کرد و اظهار کرد: اصلاح قانون زیادتر در مورد اشخاص بازنشسته ای صدق می کند که در دستگاه ها و سازمان های دولتی یا شبه دولتی مشغول به کار شده اند. وی اضافه کرد: با توجه به […]

حمید نجف در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد ابلاغ قانون اصلاح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان ابراز عقیده کرد و اظهار کرد: اصلاح قانون زیادتر در مورد اشخاص بازنشسته ای صدق می کند که در دستگاه ها و سازمان های دولتی یا شبه دولتی مشغول به کار شده اند.

وی اضافه کرد: با توجه به آنکه در قانون بحث بکارگیری بازنشستگان در شرکت های دولتی، سازمان ها و نهادهای منسوب به دولت تصریح شده هست، قوای قضاییه، مجریه و مجلس باید دست به دست هم بدهند و سامانه های نظارتی وارد عمل گردند تا قانون به شکل شایسته و با جدیت به اجرا درآید.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نباید به قوانینی که تصویب می کنیم آنقدر ماده و تبصره اضافه کنیم که خاصیت خود را از دست بدهد، اضافه کرد: اگر می خواهیم قانون به صورت کامل اجرا گردد، نباید امکان دور زدن آن را به کسانی که بازنشست شده و دو مرتبه در یک دستگاه دولتی یا شبه دولتی مشغول به کار شده اند، مهیا کنیم.

این کارشناس اقتصادی، درعین حال کسانی که از دستگاه ها و وزارتخانه های دولتی بازنشسته شده ولی دو مرتبه در بخش های خصوصی مشغول بکار گردیدند را مشمول این قانون ندانست و اظهار کرد: امکان دارد فردی در آموزش و پرورش کار کند و پس از بازنشستگی در یک مدرسه غیرانتفاعی یا آموزشگاه خصوصی جذب کار گردد. این شخص مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی توان چون نهاد و بنگاهی که در آن مشغول کار شده دولتی نیست و عموما بدون بیمه با حقوق اندک جذب می گردند.

به گفته نجف، بکارگیری بازنشستگان در زیادی از وزارتخانه ها شایع هست و اشخاص پس از بازنشستگی در سمت های مشاور یا مدیرکل برای معاونت ها یا صندوق های بیمه به خدمت گرفته شده اند در حالی که باید جای خود را به اشخاص جوان و تازه نفس بدهند.

وی تصریح نمود: با ابلاغ این قانون نباید چنین افرادی از مجموعه های دولتی به سمت شرکت ها و سازمان های خصولتی و شبه دولتی کوچ کنند.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، رییس مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته در نامه ای به رییس جمهوری، اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را برای اجرا ابلاغ کرد. در تبصره یک این قانون، به کارگیری بازنشستگان، در سمت های ذکر شده در بندهای (الف)، (ب) و (ج) ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ مجاز هست. علاوه بر این به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز هست. به فاصله چندی رییس جمهوری نیز قانون استفساریه تبصره (۱) ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را برای اجرا به سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد. به باعث استفساریه ذکر شده، بازنشستگانی که به وسیله نصب یا انتخاب در یکی از سمت های ذکر شده در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و همطرازان آنان به کارگیری می گردند، از شمول ممنوعیت این قانون مستثنی می باشند و هر سمتی در زمان بازنشستگی یا پیش از آن داشتند ملاک نیست.

انتهای پیام