نوسانات ارز و افزایش نرخ بلیت پروازهای بیگانه در ایران موجب گردید این تخفیف ها به حساب ارزان فروشی و برگشت آن شرکت ها به نرخ ارز نیما گذاشته گردد. بنا به اعلام آژانس ها و سیستم های رزرواسیون بلیت هواپیما به استناد اطلاعیه های ایرلاین های بیگانه، از ۱۹ مهرماه مبنای محاسبه ارز در […]

نوسانات ارز و افزایش نرخ بلیت پروازهای بیگانه در ایران موجب گردید این تخفیف ها به حساب ارزان فروشی و برگشت آن شرکت ها به نرخ ارز نیما گذاشته گردد.

بنا به اعلام آژانس ها و سیستم های رزرواسیون بلیت هواپیما به استناد اطلاعیه های ایرلاین های بیگانه، از ۱۹ مهرماه مبنای محاسبه ارز در بلیت های بیگانه از ۱۴۷۰۰ به ۹۷۰۰ تومان کاهش یافت، اما ارزیابی های ایسنا از تحولات چشم گیری حکایت نداشت.

ایرلاین های بیگانه عادت کار در بازار ایران را یاد گرفته اند. وقتی شرکت های داخلی نرخ ها را کاهش ندادند، آنان هم صندلی های کلاس نرخ بالا را ارائه کردند. علی رغم آن که پایه محاسبه ارز در بلیت پروازهای بیگانه را از ۱۴۷۰۰ به ۹۷۰۰ تومان کاهش داده بودند علی رغم آن که پایه محاسبه ارز در بلیت پروازهای بیگانه را از ۱۴۷۰۰ به ۹۷۰۰ تومان کاهش داده بودنداطلاعات دریافت شده از کانتر فروش بلیت پروازهای بیگانه در عده ای از آژانس ها نیز حکایت از این دارد که دامنه تحولات نرخ ها از پنجشنبه گذشته تا به حال چندان فراوان نبوده است.

مسؤول کانتر پروازهای بیگانه در یکی از آژانس های تهران به ایسنا می گوید: این کاهش نرخ روی بلیت شرکت های بیگانه برای مدت بسیار محدودی رخ داد که آژانس ها به مشتریان خود خبر دادتد، اما در کل این کاهش نرخ به شکلی نبود که به چشم مشتری بیاید و بازار سفرهای بیگانه را در ایران از رکود خارج کند.

وی ادامه می دهد که طبق داده های سیستم جهانی نرخ گیری بلیت هواپیما «آمادئوس»، منحصرا ایرلاین های بیگانه این کاهش را ROE لحاظ کردند و شرکت های داخلی مثل ماهان و ایران ایر و سایرین در نرخ ها تحولی ندادند، چون مبنای نرخ در ایرلاین های داخلی «ریال» است نه دلار که آن را کاهش دهند. برای همین نرخ ها همچنان بالا بود.

او می گوید: شرکت های بیگانه خوی و عادت کار در بازار ایران را یاد گرفته اند. وقتی شرکت های داخلی نرخ ها را پایین نیاوردند، آنان هم صندلی های کلاس پایین را کمتر ارائه کردند. در حقیقت آنچه این مدت از سوی ایرلاین های بیگانه به فروش گذاشته گردید، صندلی های کلاس نرخ بالا بود.

این درحالی است که مبنای نرخ این شرکت ها به ریال است.

شرکت های هواپیمایی داخلی با حذف حریفان بیگانه مثل بریتیش ایرویز، ایرفرانس، کی ال ام و الاتحاد، در مسیرهای مستقیم هوایی توجیهی نداشته و ندارند که نرخ ها را کاهش دهند، چون به هرحال مشتریان خود را دارندناصر مرادی ـ از پیشکسوتان صنعت گردشگری و عضو  انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ نیز در مورد محسوس نبودن کاهش نرخ پروازهای بیگانه به ایسنا می گوید: شرکت های هواپیمایی بیگانه این کاهش را در R.O.E (E (نرخ مبدل ارز) لحاظ کردند، اما با توجه به حذف حریفان بیگانه در مسیرهای مستقیم، شرکت های هواپیمایی داخلی توجیهی نداشته و ندارند که نرخ ها را کاهش دهند، چون به هر حال مشتری خود را دارند.

  از سوی دیگر حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ـ که پیگیر کاهش نرخ بلیت هواپیما است و همراه مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری در نشست های مشترک با ایرلاین ها و سازمان هواپیمایی حاضر است نیز به ایسنا می گوید: گرچه ROE برای مدتی کمتر از یک هفته تغییر کرد و قرار گردید شرکت های هواپیمایی نرخ بلیت ها را در مسیرهای بیگانه با نرخ سیستم نیما محاسبه کنند، ولی بر طبق مشاهدات، آنچه از سوی شرکت های هواپیمایی به ویژه بیگانه ها در این مدت ارائه گردید، صندلی هایی با کلاس نرخ بالا بود، برای همین هم کاهش نرخ احساس نشد.

او کارکرد شرکت های هواپیمایی داخلی را عامل این قضیه می داند و می افزاید: قرار بود همه شرکت ها REO را با نرخ ارز نیما محاسبه کنند، اما ایرلاین های داخلی نرخ ثابت ریالی را تغییر ندادند. آنچه کاهش یافت نرخ مالیات (Tax) بود که دلاری محاسبه می گردد و رقم آن چیزی نیست که در نرخ تمام شده کاهش چشمگیری ایجاد کند.

رفیعی اعتقاد دارد: مشی شرکت های داخلی موجب گردید شرکت های هواپیمایی بیگانه که تمام هزینه هایشان ارزی است و ناچارند تابع قوانین و ضابطه های جمهوی اسلامی ایران باشند، نرخ ها را با پایه ارز نیما محاسبه کنند و کاهش دهند اما از آن طرف صندلی هایی با کلاس نرخ بالا را ارائه کردند، برای همین وقتی جدول نرخ ها را کلی ارزیابی می کنید تغییر بسیاری را رویت نمی کنید.

»

»

»

»سازمان هواپیمایی ایران مردادماه امسال، همزمان با قطع پرداخت ارز دولتی به ایرلاین ها، بخشنامه ای را صادر و تاکید کرد که شرکت های داخلی و بیگانه ملزم اند بلیت ها را ریالی و به نرخ ارز نیما ارائه کنند، دستوری که تا به حال بدرستی اجرا نشده است؛ چون که شرکت های هواپیمایی ایرانی گفته اند تا به حال موفق نشده اند ارز نیمایی بگیرند و آنطور که گزارش شده، ایرلاین های بیگانه نیز در نرخ گذاری از روی دست آنان مشق می نویسند.

انتهای پیام