به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از درگذشت عسکراولادی در روز ۱۴ آبان ماه ۹۲، محمد نبی حبیبی به دبیرکلی حزب موتلفه رسید. حبیبی (۱۳۹۷-۱۳۲۴) پیشینه استانداری تهران، فارس، خراسان و علاوه بر این شهرداری تهران را در کارنامه کاری خود داشت و در دهه هفتم زندگی خود به دبیرکلی حزب با پیشینه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از درگذشت عسکراولادی در روز ۱۴ آبان ماه ۹۲، محمد نبی حبیبی به دبیرکلی حزب موتلفه رسید. حبیبی (۱۳۹۷-۱۳۲۴) پیشینه استانداری تهران، فارس، خراسان و علاوه بر این شهرداری تهران را در کارنامه کاری خود داشت و در دهه هفتم زندگی خود به دبیرکلی حزب با پیشینه موتلفه رسید.

البته حبیبی زمانی رهبری یک تشکل سیاسی باسابقه اصولگرایی را کسب کرد که گرایش غالب جامعه به سمت حریفان آنان چرخیده بود. حسن روحانی در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ با پشتیبانی اصلاح طلبان برنده شده بود و اصولگرایان نیمی از کرسی های شورای شهر تهران را به حریف واگذار کرده بودند.

در این مقطع، افراطیون چالش کلیدی اصولگرایان بودند. سال ۹۳ جریان اصولگرایی آیت الله مهدوی کنی را از دست داد و انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم در جلو بود. حبیبی در موتلفه برای جمع کردن اصولگرایان کوشش کرد. ۶۰ ۶۰ جلسه مشترک موتلفه با جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران در همین راستا شروع گردید. هدف حبیبی نزدیک کردن گرایش های اصولگریان هدف حبیبی نزدیک کردن گرایش های بود که روزانه فاصله بیشتری از هم می گرفتند. او تاکید می کرد که هدف موتلفه این هست که از از تعدد نامزدهای اصولگرا در حوزه های انتخابیه جلوگیری کند.

تلاش های حبیبی هم بی نتیجه نماند و اصولگرایان در انتخابات به یک فهرست واحدی رسیدند. حبیبی هم در این فهرست جای گرفت اما حتی یک نفر هم از این فهرست به مجلس راه نیافت و شکست دیگری برای اصولگرایان اتفاق افتاد. حبیبی در عکس العمل به این شکست بیان کرد که «مردم وقتی پای صندوق آمدند نقاط ضعفی از ما سراغ داشتند و به همین سبب به ما رأی ندادند، البته من اعتقاد دارم برتری حریف و شکست خود را نباید مصیبت تلقی کنیم. ما در انتخابات ۷۶ هم افت زیاد داشتیم اما در انتخابات شورای شهر دوم در تهران موفق شدیم. به هر حال اقبال رأی دهندگان در دو انتخابات موخر به حریف بیشتر از اقبال به ما بوده هست.»

»پس از انتهاء انتخابات مجلس، چشم موتلفه اکنون به انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ بود. موتلفه خیلی زودتر از دیگر تشکل های سیاسی اصولگرا فعاایت انتخاباتی خود را شروع نمود و مصطفی میرسلیم موتلفه خیلی زودتر از دیگر تشکل های سیاسی اصولگرا را به عنوان نامزد حزب خود معرفی کرد. همزمان جمنا در میان اصولگرایان تشکیل گردید اما از همان ابتدا موتلفه ارتباط گرمی با جمنا همزمان برقرار نکرد. گفته می گردید چون جمعیت ایثارگران دست بالا را در جمنا گفته می گردید چون جمعیت ایثارگران دست بالا را در دارد، موتلفه با آن زاویه گرفته هست اما حبیبی این ادعاها را زیر سؤال برد. حبیبی در این زمینه بیان کرد که «این اختلاف در موتلفه درمورد ملحق شدن به جمنا حبیبی در این زمینه بیان کرد که «این اختلاف در موتلفه درمورد ملحق شدن به وجود داشت. بعضی اظهار می کردند نیت جمنا خیر هست و موتلفه در جمنا بعضی اظهار می کردند نیت ادغام گردد. نظر دیگر این بود که ارتباط با جمنا محافظت گردد اما شروطی مدنظر داشته گردد و دیدگاه سوم هم این بود که کاری به فعالیت جمنا نظر دیگر این بود که ارتباط با نداشته باشیم. هیچگاه در موتلفه در مورد چگونگی همکاری با جمنا به اتفاق نظر کامل و متفق نرسیدیم… مهمترین تعهدی که جمنا از موتلفه قصد داشت این بود که اگر جمنا هیچگاه در موتلفه در مورد چگونگی همکاری با در تصمیم گیری های خود به یک نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری رسید، بقیه نامزدها بی چون و به چه سبب کنار بروند و همه موظف باشند از آن نامزد پشتیبانی نمایند. اکثریت شورای مرکزی موتلفه این پایبندی را قبول نکردند.»

موتلفه راه خود را از جمنا » جدا کرده بود. جمنا از ابراهیم رئیسی پشتیبانی کرد و موتلفه از میرسلیم. البته در آخرین روزهای انتخابات موتلفه با چرخش در موضع های خود خواهان کناره گیری میرسلیم به سود رئیسی بود اما میرسلیم البته در آخرین روزهای انتخابات موتلفه با چرخش در موضع های خود خواهان کناره نظر موتلفه را قبول نکرد و در انتخابات ماند.

حبیبی در مورد کنار نرفتن میرسلیم اظهار کرد که «تصمیم کلی اصولگرایان و علاوه بر این جامعتین پشتیبانی از ابراهیم رئیسی بود. موتلفه در فراروی این آزمون قرار گرفته بود که یا نظر جمع را نادیده بگیرد یا آن را قبول کند. سر انجام تصمیم ما این گردید که از نامزدی رئیسی پشتیبانی نماییم. ما در اطلاعیه ای همان شب (چهارشنبه شب قبل از برپایی انتخابات ریاست جمهوری) اعلام نمودیم که موتلفه از نامزد خود صرف نظر کرده و از رئیسی پشتیبانی می کند، اما یک ساعت بعد میرسلیم ما در اطلاعیه ای همان شب (چهارشنبه شب قبل از برپایی انتخابات ریاست جمهوری) اعلام نمودیم که موتلفه از نامزد خود صرف نظر کرده و از رئیسی پشتیبانی می کند، اما یک ساعت بعد اطلاعیه ای داد که این تصمیم را نپذیرفته است. گفتگوها مفصلی در روز پنجشنبه (۲۸ اردیبهشت) با میرسلیم گفتگوها مفصلی در روز پنجشنبه (۲۸ اردیبهشت) با انجام دادیم اما او اظهار کرد وظیفه دینی من هست که بمانم و پیشنهاد استعفا ما را قبول نکرد. در شورای مرکزی هم تعدادی مخالف و تعدادی قبول کننده تصمیم ما بودند.» به هر حال میرسلیم » به هر حال در انتخابات ماند و موتلفه هم از رئیسی پشتیبانی کرد و روحانی هم ریاست جمهور گردید.

«شکست در انتخابات» پررنگ ترین واژه ایست که در کارنامه حبیبی در موتلفه به عنوان دبیرکل وجود دارد البته نباید همه بار شکست موتلفه در انتخابات را بر دوش حبیبی گذاشت به هرحال به علت کارکرد اصولگرایان در مجلس، ریاست جمهوری و شوراها، در همان سال ها گرایش جامعه به سوی اصلاح طلبان و اعتدالیون بود.

حبیبی اما دو مرتبه هم دست از کوشش برنداشت. به هرحال به سرنوشت یک حزب با انتخابات گره خورده هست و انتخابات ۹۸ هم در راه بود. وی در اظهار کرد و گویی در جواب به این سوال که آیا مشخص هست که برای ۹۸ می خواهید چه کنید؟ اظهار کرد که «توقع ما به عنوان احدی از جمع اصولگرایان این هست که روحانیت، مشخصاً جامعتین وی در اظهار کرد و گویی در جواب به این سوال که آیا مشخص هست که برای ۹۸ می خواهید چه کنید؟ اظهار کرد که «توقع ما به عنوان احدی از جمع اصولگرایان این هست که روحانیت، مشخصاً حتماً آن شرایط قبلی را که برای نیروهای انقلاب محوریت می کردند، زیادتر از گذشته و در شرایط حاضر حتی روی دوش دریافت کنند.»

حبیبی علاوه بر این در جواب به این سوال که امکان دارد برای انتخابات ۹۸ برای مجلس شورای اسلامی فهرست مستقل بدهید اظهار کرد: «ما باید وارد میدان شویم. این فهرست را در دوره های متفاوت انتخابات تا به الان نه برای این دوره ای که در پیش داریم، لکن در دوره های قبل هم همین بود این فهرست را فراهم می کنیم و کردیم. در بزنگاه انتخابات امکان دارد دو اتفاق رخ دهد. یک اینکه اصولگرایان و همفکران ما در تشکل های گوناگون تصمیم به ائتلاف می گیرند و موتلفه هم خود را جزء یک اینکه اصولگرایان و همفکران ما در تشکل های گوناگون تصمیم به ائتلاف می گیرند و موتلفه هم خود را این ائتلاف قرار می دهد. دوم اینکه اصلاً ائتلافی در کار نباشد و هر حزبی توان دارد وارد گردد. اظهار کردیم در هر دو صورت باید با دست پر به میدان برویم.»

»حبیبی در این سال ها منتقد دولت روحانی بود و مکررا مخالفت خود را بابت اعتماد به غرب در گفتگوها اتمی اعلام کرده بود. علاوه بر این در این اواخر بابت کوشش دولت برای ملحق شدن به پالرمو علاوه بر این در این اواخر بابت کوشش دولت برای ملحق شدن به و CFT اعلام کرده بود. وی خواهان این بود که FATF از دستور کار مجلس خارج گردد. حبیبی مکررا تاکید کرده بود که برجام اروپایی بی نتیجه هست. وقتی شورای نگهبان CFT را زیر سؤال برد از تک تک اعضای شورای نگهبان تشکر نمود و همزمان با ارزیابی پارلرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد که «وقتی دولت و وزارت امور خارجه اظهار می کنند که با پذیرش آنان هیچ تضمینی برای حل مشکلات اقتصادی نیست، به چه سبب بعضی هنوز اصرار بر تصویب آنان دارند؟ در مورد برجام با آن همه وعده های واهی کاری از پیش نرفت اکنون هم که بیان می کنند با این لوایح مشکلی حل نخواهد گردید به چه سبب امتیازدهی به دشمن بدون اخذ کوچک ترین امتیاز را دنبال می کنند؟ اسم این رویکرد در دیپلماسی بیگانه و نیز رعایت حقوق ملت ایران چیست؟»

وقتی شورای نگهبان CFT را زیر سؤال برد از تک تک اعضای شورای نگهبان تشکر نمود و همزمان با ارزیابی البته حبیبی هیچ گاه در انتقاد از دولت از مسیر انصاف خارج نشد. هرجا کارهای دولت مورد تأیید موتلفه بود، حبیبی از تأیید و پشتیبانی از دولت ترسی نداشت مخصوصاً وقتی روحانی در مقابل ترامپ موضع گرفت، از دولت تشکر نمود. در دی ماه ۹۶ که ناآرامی ها شروع شده بود و بعضی مخالفان دولت دنبال ضربه وارد کردن به روحانی بودند، این حبیبی بود که از دولت پشتیبانی کرد. او در دی ماه ۹۶ بیان کرد که «دشمن در پی ناامید کردن مردم و ناکارآمد نشان دادن دولت هست در نتیجه ما باید از دولت پشتیبانی نماییم تا بتواند به وعده های خود عمل کند.»

»ایست قلبی در روز ۹ بهمن ۱۳۹۷ انتهایی آرام برای زندگی حبیبی بود. با مرگ حبیبی اکنون موتلفه دبیرکل خود، اصولگرایان چهره باسابقه خود و دولت روحانی یک منتقد منصف را از دست داد.

مراسم تشییع زنده یاد حبیبی پنجشنبه (۱۱ بهمن) ساعت ۸:۳۰ صبح از مسجد امام صادق (ع) ) در میدان فلسطین برگزار خواهد گردید. مراسم بزرگداشت نیز روز جمعه دوازدهم بهمن از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در مسجد امام صادق (ع ) مراسم بزرگداشت نیز روز جمعه دوازدهم بهمن از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در مسجد امام صادق ( ) برگزار خواهد گردید.

انتهای پیام