به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در نخستین روز از سفر دو روزه محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به پاکستان، دو کشور قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در حوزه‌های پتروشیمی، انرژی، معدن، پالایشگاه، انرژی‌های تجدیدپذیر، بخش خدمات و ورزش را امضا کردند. به گزارش خبرنما به نقل از آناتولی، بن‌سلمان در مراسم امضای این قرارداد […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در نخستین روز از سفر دو روزه محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به پاکستان، دو کشور قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در حوزه‌های پتروشیمی، انرژی، معدن، پالایشگاه، انرژی‌های تجدیدپذیر، بخش خدمات و ورزش را امضا کردند.

به گزارش خبرنما به نقل از آناتولی، بن‌سلمان در مراسم امضای این قرارداد با بیان اینکه عربستان و پاکستان در حوزه گردشگری نیز تفاهم‌نامه امضا خواهند کرد، گفت که دو کشور قصد دارند شمار گردشگران را تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰ میلیون تن برسانند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز با ابراز تمایل نسبت به همکاری‌های بیشتر با عربستان در حوزه گردشگری و پتروشیمی، خواستار اعطای تسهیلات بیشتر در اخذ ویزا برای حجاج پاکستانی و همچنین آزادی بیش از ۳ هزار زندانی تبعه این کشور از زندان‌های عربستان شد.

پاکستان با مشکلات جدی در زمینه پرداخت‌های خود روبه‌رو و امیدوار است که با امضای این قراردادها شامل هفت توافقنامه و یک یادداشت تفاهم بتواند به اقتصاد لرزان خود سامان بدهد.

سفر محمد بن سلمان به پاکستان پنج ماه پس از آن صورت می‌گیرد که ریاض به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، در سفارت عربستان در استانبول هدف شدیدترین انتقادهای جهانی قرار گرفت و چهره سیاسی وی مخدوش شد.

عمران خان که از تابستان گذشته دو بار از عربستان دیدار کرده است، از حمایت‌های ریاض قدردانی کرد و گفت: پاکستان و عربستان اکنون مناسبات میان خود را به سطحی ارتقا می‌دهند که تا پیش از این سابقه نداشته است.

ولیعهد عربستان تور آسیایی خود را برای سفر به پاکستان، هند و چین آغاز کرد.

بر اساس اعلام دیوان پادشاهی سعودی، بن سلمان در دیدارهای دوجانبه خود با سران این سه کشور در خصوص موضوعات مشترک گفت‌وگو خواهد کرد.

از سوی دیگر تدابیر شدید امنیتی در پاکستان که به مدت دو روز میزبان ولیعهد عربستان سعودی خواهد بود، اتخاذ شده است.

انتهای پیام