غلامرضا اکرمی، ریاست دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران که بیشتر از یک ترم هست به این سمت منصوب شده، در مورد وضع بازار کار دانشجوهای به ایسنا اظهار کرد: در وضع فعلی، کشور کلاً از لحاظ اقتصادی و بازار کار مشکل دارد و راهکار مشخصی را نمی شود توصیه نمود. از سویی ورودی رشته […]

غلامرضا اکرمی، ریاست دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران که بیشتر از یک ترم هست به این سمت منصوب شده، در مورد وضع بازار کار دانشجوهای به ایسنا اظهار کرد: در وضع فعلی، کشور کلاً از لحاظ اقتصادی و بازار کار مشکل دارد و راهکار مشخصی را نمی شود توصیه نمود. از سویی ورودی رشته معماری در سطح کشور فراوان شده و فارغ التحصیلان بسیاری در این رشته داریم؛ البته این مشکل گریبانگیر زیادتر رشته ها هست ولی در رشته معماری دیگر بیشتر از حد هست. به همین جهت حتی اگر از لحاظ بازار کار و اقتصاد در یک وضع ثابت و معمولی نیز باشیم قطعاً تعداد بسیاری از فارغ التحصیلان دو مرتبه هم با مشکلات ورود به بازار کار رو به رو خواهند گردید، چه برسد به الان که در وضع شایسته ای قرار نداریم.

وی دنبال کرد: در وضع فعلی خیلی نمی شود پیشنهاد روشنی برای ای ن طبق معمول وقتی که یک کشور دچار بحران اقتصادی می شود، نخستین کارهایی که به مشکل برمی خورند، امور عمرانی می باشند و از آنجا که معماری نیز یک کار عمرانی هست، پس با این مشکل روبه رو خواهد گردید. ولی به صورت کلی دانشجویانی که در کار خود موفق می باشند و معماری را به خوبی یاد گرفته اند قطعاً برای پیدا کردن کار با مشکلات کمتری مواجه می باشند. درواقع ورود به بازار کار از حهت های بسیاری به دانش خود دانشجو بستگی دارد.

اکرمی با بیان اینکه علی رغم شرایط اقتصادی فعلی در زمینه ایجاد اشتغال برای دانشجوهای نمی شود به بخش های دولتی امیدوار بود، اظهار کرد: در حال حاضر در بخش های دولتی جای جذب وجود ندارد و از سویی نیز در اقدامات دولتی خیلی کاری مربوط با معماری وجود ندارد. به همین سبب بخش های خصوصی می ماند که این شرکت ها نیز قطعاً دست روی خوب ترین ها می گذارند و افرادی را که تبحر و خلاقیت بالاتری دارا باشند را انتخاب می کنند؛ البته تصور می کنم که دانشجوهای دانشگاه تهران در بخش حرفه ای به سبب ارزش اسم دانشگاه و یا مهارتی که طی تحصیل پیدا می کنند، موفق تر باشند ولی به صورت کلی در وضع اقتصادی موجود، دانشجوهای خودشان باید در پی کار باشند و یا اینکه اکتساب و کار خود را راه بیاندازند.

ریاست دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران در جواب به اینکه آیا دانشگاه دانشجوهای را برای کارآموزی به جایگاه ها متفاوت معرفی می کند؟ اظهار کرد که به صورت متداول و رسمی این اتفاق نمی افتد ولی اگر دانشجوهای کارآموزی در جای خاصی از دانشگاه معرفی نامه بخواهند، این کار برای آنان انجام خواهد گردید.

وی دنبال کرد: در حال حاضر بازاری وجود ندارد که بخواهیم دانشجوهای را به آنجا معرفی کنیم؛ البته خیلی وقت ها اساتید دانشجوهای را به جایگاه ها متفاوت معرفی می کنند و یا دست کم آنان را برای بازدید و آشنا شدن با کار بر سر پروژه های متفاوت می برند.

اکرمی اضافه کرد: البته اصولاً دانشجوهای دانشگاه تهران برای فعالیت در جایگاه ها متفاوت با مشکلی رو به رو نمی گردند الا اینکه آن شرکت ها بخواهند از تبحر آنان در حوزه ای خاص مطمئن گردند که در آن شرایط دانشگاه با آنان مشارکت خواهد کرد.

ریاست دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران در مورد سفرهای برون شهری دانشجوهای معماری برای آشنایی با معماری منطقه های متفاوت اظهار کرد: طبق معمول در هر ترم در زمینه هر مبحث و برنامه ای که عرضه می شود اساتید بازدیدهایی را از پروژه های معماری خاص و یا بناهای از قبل ساخته شده تدارک خواهند دید و یا اینکه دانشجوهای خودشان اقدامات متفاوت را خواهند دید و بررسی می کنند و همراه با استادهایشان در مورد آنان بحث می کنند. یا اینکه در هر ترم سفرهایی همراه با استادان صورت می پذیرد و از معماری های ارزشمند خودمان بازدید می کنند. در کل عزیمت برای دانشجوهای معماری خیلی سازنده هست؛ چراکه ایران پیشینه معماری باارزشی دارد و مستلزم رشته معماری بازدید از سازه های معماری ایرانی هست. معماری ما خیلی وسیع و متنوع هست و تنها با خواندن و به صورت تئوری نمی شود با این سازه های متنوع آشنا شوید.

وی اضافه کرد که یکی دیگر از علل الزام بازدید از معماری منطقه های متفاوت به سبب منسوب بودن معماری با مکان، جغرافیا، اقلیم، فرهنگ و مردم یک منطقه هست.

ریاست دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران علاوه بر این گفته بود: سفرهای رشته های معماری با کمک دانشگاه صورت می پذیرد به اینچنین که قسمتی از هزینه ها را خود دانشجوهای پرداخت می نمایند و دانشگاه نیز آنان را پشتیبانی می کند.

اکرمی علاوه بر این در مورد به روز نبودن اطلاعات بعضی از استادان و راه حل دانشگاه برای رفع کردن این نقیصه افزود: اگر دانشجوهای در مورد چنین مشکلی گله مند باشند، آن را مطرح می نمایند و ما هم حتماً این مساله را بررسی خواهیم کرد و اگر تا حدی درست باشد اطلاعات آن استاد را بررسی می کنیم و از آن فرد می خواهیم که اطلاعات خود را به روز کند و دانشگاه به وی مجال مطالعاتی خواهد داد. گاهی وقت ها نیز آن استاد را با اساتید مجرب و کاربلد همراه خواهیم کرد که بتواند سطح اطلاعات خود را به آن استاد به روز رسانی کند.

انتهای پیام