به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی ماه ها بن بست سیاسی در لبنان، سعد الحریری، نخست وزیر مکلف این کشور برنامه و ساختار ایده ای خود در زمینه تشکیل دولت را به میشل عون، ریاست جمهوری لبنان عرضه کرد. الحریری بعد از دیداری که با ریاست جمهوری […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی ماه ها بن بست سیاسی در لبنان، سعد الحریری، نخست وزیر مکلف این کشور برنامه و ساختار ایده ای خود در زمینه تشکیل دولت را به میشل عون، ریاست جمهوری لبنان عرضه کرد.

الحریری بعد از دیداری که با ریاست جمهوری لبنان داشت، گفت: من ساختار جدید را به ریاست جمهور تحویل دادم.

وی بعد از این دیدار  با اشاره به این که ساختار عرضه شده مبتنی بر الگوی اتحاد ملی هست، تصریح نمود کخژه در ساختار ایده ای هیچ طرفی بر سایر جناح ها غلبه ندارد.

با این وجود، الحریری به جزئیات این طرح اشاره ای نکرده و گفته هست، خودش و میشل عون تنها افرادی می باشند که از ساختار ایده ای اطلاع دارند.

قبل از این، مراجع آگاه در گفت و گو با روزنامه الشرق الاوسط اعلام کره بودند، طرح سعد حریری که امکان دارد بحران تشکیل دولت را حل کند، شامل ابتکار عملی هست که سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه آن را عرضه داده هست.

مراجع علاوه بر این اعلام نمودند که این طرح همسو با کوشش هایی مثبتی هست که توسط نبیه بری، ریاست پارلمان لبنان و ولید جنبلاط، ریاست حزب سوسیال ترقی خواه صورت می پذیرد که امکان دارد به حل و فصل مشکل در رویکرد دروزی ها منتهی گردد.

بر طبق گفته مراجع آگاه به رایزنی ها برای تشکیل دولت، رویکرد تازه ای در حال حاضر در دست ارزیابی هست که طبق آن، ولید جنبلاط دو وزیر دروزی حزبی و یک شخصیت دروزی دیگر که به او و طلال ارسلان، وزیر کوچ در دولت موقت نزدیک باشد، با ضمانت نبیه بری می پذیرد.

مراجع عنوان داشتند: این روش خوب ترین راه ممکن برای حل مشکل ذی ربط به رویکرد مسیحی ها و دروزی ها هست اما این امر در گرو عکس العمل مثبت ریاست جمهوری و تیم وی (جریان آزاد ملی به رهبری جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان) هست.

مراجع افزودند: این طرح گام بزرگی به شمار می آید که خواسته القوات اللبنانیه و حزب سوسیال ترقی خواه لبنان برای آسان سازی در ماموریت نخست وزیر مکلف برای تشکیل دولت را عملی می سازد.

انتهای پیام