به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این موضع های در کنار اعتراض به رویکرد دخالت جویانه موخر وزارت خارجه آمریکا در ازای اقلیت های دینی و مذهبی در ایران، بیشتر از گذشته، نمایش داد تمام ملت ایران، یکپارچه در کنار هم ایستاده اند. در ادامه، به بعضی از این سخنان اشاره می گردد: اطلاعیه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این موضع های در کنار اعتراض به رویکرد دخالت جویانه موخر وزارت خارجه آمریکا در ازای اقلیت های دینی و مذهبی در ایران، بیشتر از گذشته، نمایش داد تمام ملت ایران، یکپارچه در کنار هم ایستاده اند. در ادامه، به بعضی از این سخنان اشاره می گردد:

اطلاعیه خلیفه گری ارامنه کاتولیک ایران
«اظهارات بعضی از مقام های آمریکا در مورد حقوق اقلیت های دینی در ایران و نبود آزادی برای انجام مناسک دینی، مدعایی مغرضانه و بی پایه بوده و این درحالی در ادامه، به بعضی از این سخنان اشاره می گردد: هست که ارامنه کاتولیک که پیروان یکی از ادیان توحیدی در ایران می باشند، با آزادی کامل به انجام مناسک و مراسم دینی و فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و… پرداخته اند.
ارامنه کاتولیک، همسو با جامعه جهانی، نگرانی خود را از اجرای تحریم های جدید که سایه خود را بر تمام آحاد ملت من جمله اقلیت های دینی خواهد انداخت، ابراز می دارد. زیرا آحاد جامعه ارامنه کاتولیک ایران با اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا در ازای کشور، مثل دیگر هم وطنانشان تحت فشار قرار خواهند گرفت.
نگاه آمریکا به اقلیت ها، نگاهی منفعت طلبانه هست؛ تا جایی که منفعت های آمریکا تأمین گردد.
ما به عنوان عضوی از اعضای جامعه ادیان الهی، با توسل به درگاه خداوند متعال و دعا و نیایش، آرزومند تحقق نیافتن نیت ها و تصمیم های ناحق و یک جانبه بر علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهان انتهاء یافتن هر چه سریعتر این رخدادهای، با عدم دخالت های آمریکا در امور کشورهای دیگر خواهیم بود.
صلح و آرامش و دوستی در میان آدم ها از خواسته های الهی هست و هر آنچه باعث خصومت، دورویی و نفرت مرگبار میان مردم گردد، محکوم هست. با هم صدا شدن با تمام ملت های صلح طلبی که مدافع چنین اصولی می باشند، خواهان همزیستی مسالمت آمیز، همراه با استقلال کشور در پناه صلح و آرامش هستیم.
سرکیس داویدیان، اسقف و ریاست شورای خلیفه گری ارامنه کاتولیک ایران»

اطلاعیه جامعه ارامنه تهران و شمال
«با گذشت چهار دهه از برتری انقلاب اسلامی ایران، انقلابی که برخاسته از عزم حقیقی مردم و رهبری بصیر و فرانگر امام خمینی (ره) بود، و تجربه عمیق هشت سال دفاع مقدس ملت ایران از هر دین و طایفه با متبلور ساختن اتحاد و یکدلی ملی، و با تقدیم هزاران شهید انقلاب و جنگ و ایثارگر و جانباز و آزاده، ثابت نموده که وجودی هست یکپارچه و در سایه حضرت حق، حیات خود را هدفمند و در جهت عدل و آزادگی ای می داند که عزم خداوند برای بندگانش هست.
حال و بعد از سر گذراندن این تجربیات و فشارهای ظالمانه استکبار و تحریم ها و موضع گیری های جانبدارانه آمریکا که ملت بزرگ ایران، استقلال و خودباوری خود را ظاهر ساخته هست، آمریکا با تبلیغات و تحریم های دو مرتبه اقتصادی و بدعهدی، اهتمام در به زانو در آوردن انقلاب و ملت ایران دارد؛ تلاشی که تجربه گهربار انقلاب و دفاع مقدس بر واهی بودن آن دلالت دارد.
جامعه ارامنه تهران و شمال ایران باور دارد که این بار نیز ملت شریف و بزرگوار ایران از هر دین و آئین، یکدلانه و استوار و در سایه هدایت های جامع نگر رهبری انقلاب از این فاز با سرافرازی گذر خواهد کرد و دسیسه های دشمنان ایران، که بعضی همسایه ها نیز بی فایده و شاید با وحشت نابجایی که از برتری ها و اعتماد به نفس ملت ایران حس کرده اند، آب در آسیاب آنان می ریزند، بی اثر خواهد گردید.
شورای خلیفه گری ارامنه تهران با پشتیبانی از تمامی تلاش های همه جانبه ملت و دولت ایران در زمینه حفظ استقلال و تحقق عزم برحق مردم ایران، اعلام می دارد که جامعه ارامنه مثل گذشته، یکپارچه و یکدل در کنار ملت بزرگ ایران گام خواهد برداشت.
شورای خلیفه گری ارامنه تهران»

پیام محکومیت و اعلام همبستگی اسقف «سیبوه سرکیسیان»
«دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا، اوایل اگوست در اقدامی که نشان دهنده شخصیت غیر قابل اعتماد و بی ثبات او خواهد بود، برقرار کردن دو مرتبه تحریم های اتمی بر علیه ایران را با هدف مبارزه با عزم مبارز، مقاوم و خلاق ملت ایران اعلام نمود.
دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا قبل از این در ماه می گذشته نیز بر خلاف خواست اکثریت مردم کشورش، خارج شدن آمریکا از توافق اتمی با ایران را اعلام نمود. در کمال تأسف باید اهتمام نمود که کارهای و کارکرد دونالد ترامپ، بسیار به دور از اخلاقیات انسانی قرار دارد. شعار «نخست آمریکا» و «آمریکا قبل از همه چیز» با ایجاد فضای ملی گرایی، تبعیض و خارجی ستیزی، خستین ترین حقوق انسانی را پایمال می کند.
ادیان توحیدی، ترویج دهنده صلح، دوستی، همزیستی و مشارکت میان آدم ها می باشند. شعار «نخست آمریکا» و «آمریکا قبل از همه چیز»، بیشتر از همه حکایت از روحیه خود بزرگ بینی، جاه طلبی و علاوه بر این تحقیر ملت های دیگر دارد. این اقدام دونالد ترامپ بر خلاف آموزه های مسیحی و علاوه بر این اصول انسانی بوده و ما به تبعیت از اصول انسانی و مسیحی، این اقدام ظالمانه و غیر انسانی ریاست جمهوری آمریکا را محکوم نموده و به نمایندگی از جامعه ارامنه، از رهبران جهان می خواهیم تا مانع از ادامه چنین اقداماتی گردند.
علاوه بر این از رویکرد قاطع و محکم رهبران اتحادیه اروپا، من جمله انگلستان در مخالفت با خارج شدن آمریکا از برجام، قدردانی می نمائیم.
بی تردید، ملت ایران که ریشه در تمدنی سه هزار ساله دارد، موفق به غلبه بر دسیسه هایی خواهد گردید که در پشت پرده آنان رژیم اسرائیلی و اصول و سیاست های نژادپرستانه غیرانسانی آن قرار داشته و حقوق دیگران را پایمال می کنند.
ایمان داریم که ملت های صلح طلب و بشردوست نیز در کنار ما، همبستگی خود را با ملت بزرگ ایران اعلام و رویکردهای غیر انسانی ریاست جمهوری آمریکا را محکوم خواهند کرد.
اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان
خلیفه ارامنه تهران»

سخنان «کارن خانلری»، نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی
«طی روزهای موخر، دیگربار سران کاخ سفید برای دستیابی به اغراض سیاسی خود، به مبحث اقلیت های دینی در ایران اشاره کرده و مطالب ناحق و ناروایی را مطرح نموه هست. ترامپ با یاوه سرایی، مدعی گردیده حقوق اقلیت ها در ایران رعایت نمی توان، این در حالی هست که اگر کسی کوچک ترین پژوهش ها میدانی در ایران داشته باشد، می فهمد حقوق مذهبی، دینی و آزادی های سیاسی و اجتماعی اقلیت ها در ایران به صورت کامل رعایت می گردد. حقوق اقلیت های مذهبی در ایران رعایت می گردد و از این نظر مشکلی نداریم. اگر بر فرض مشکلی هم وجود داشته باشد، توان داریم در داخل آن را حل نماییم و نیازی به خارجی ها نداریم… در حوزه مذاکره با آمریکا احتیاج داشتیم که خطوط سیاسی و راهبردی کلیدی نظام، ترسیم و تدوین گردد، چراکه در گذشته، تعدادی در پی انجام مذاکره با آمریکا بودند و از محاسن آن اظهار می کردند و تعدادی نیز به صورت کامل مخالفت می کردند.
رهنمودهای مقام معظم رهبری در واقعیت، خطوط سیاسی و راهبردی کلان نظام را در این حوزه ترسیم کرد و برای همگان، اتمام حجت و فصل الخطاب هست و دیگر نباید بحثی در مورد مذاکره با آمریکا، دست کم در زمان حضور دولت فعلی این کشور مطرح گردد.» «» «آمریکا علیرغم کوشش هایی که برای منزوی کردن کشور ما در چارچوب ملاقات ها و اجلاس نیویورک داشت، ولی موفق نشد. این کشور اهتمام می کند، جبهه ای متحد بر علیه ایران کسب کرد و یکی از کارهای مهمی که توان داریم بر علیه این کار انجام دهیم این هست که انسجام داخلی خود را حفظ کنیم… واکنش های داخلی، نشان دهنده شعور بالای سیاسی جریان های کشور هست که میتوان علیرغم انتقادهایی که از دولت داریم-که نماد دموکراسی در کشور ماست- در مباحث ملی، انسجام خود را حفظ نماییم.» «آمریکا توان ندارد با اعمال تحریم به مطامع مدنظر خود دست یابد، چراکه مردم ایران، به راحتی از اعتبار ها و آرمان های والا و مقدس خود چشم پوشی » «آمریکا توان ندارد با اعمال تحریم به مطامع مدنظر خود دست یابد، چراکه مردم ایران، به راحتی از اعتبار ها و آرمان های والا و مقدس خود چشم پوشی نخواهندکرد.»
« «هیچ جنگی میان ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد، اما اگر جنگی نیز رخ دهد، مثل گذشته، اقلیت های دینی در صف نخست دفاع از کشور حضور خواهند داشت».

پیام انجمن موبدان تهران و اعلام همبستگی با ملت
«انجمن موبدان تهران در پیامی با اشاره به دین سپندینه زرتشتی که «پیمان شکنی» را ناشایست دانسته هست و از بدترین کارها در جهان می شناسد، پیمان شکنی دونالد ترامپ در پابندی به مفاد «پیمان نامه برجام» را محکوم و با ملت ایران اعلام همبستگی کرده هست.
متن کامل پیام انجمن موبدان تهران در دنباله آمده هست:
به خشنودی اهورامزدا
محکومیت پیمان شکنی ریاست جمهور آمریکا و اعلام همبستگی با ملت ایران
بی تردید خداوند بزرگ، آدم را با بخشیدن دو نیروی بی مشابه «خرد (عقل) و وجدان (دین)»، از سایر موجودات، کامل تر آفریده تا بتواند با تفکر روشن، جهان هستی و قوانین حاکم بر آن را فهم کند. خرد خود را به علوم عقلی مجهز نماید و وجدان خود را هشیار کند و بیدار نگاه دارد، ضمن اینکه در پی نفع خود هست، دست کم هرچه بخود «راستی جو و نیکی افزا «راستی جو و نیکی باشد.».
همه پیام آوران خدایی آمده اند که آدم ها را انسانیت و اخلاق نیکو آموخته، فضای یکتایی ایجاد کرده، مردم را به سوی راستی و نیکی و جهان را به سوی پیشرفت و آبادانی رهنمون باشند. دین سپندینه زرتشتی، «پیمان شکنی» را «مهر و دروج» دین » دانسته، از بدترین کارها در جهان می شناسد. پیمان شکنی دونالد ترامپ در تعهد به مفاد «پیمان نامه برجام» که بعد از سال ها گفتگوی سران کشورهای ۵+۱، بر پایه قوانین بین المللی حاصله و به امضای ریاست جمهور و وزیر امور خارجه وقت آمریکا دست یافته و مورد تصویب نمایندگان کشورها و من جمله نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل متحد قرار گرفته بود، از بزرگ ترین پیمان شکنی های تاریخ خواهد بود که جز فشار آوردن مادی و معنوی به مردم وطن دوست، سخت کوش، کار آفرین و صلح جوی ایران و بی اعتماد کردن دیگر مردمان نیک اندیش و نیک گفتار و نیک کردار جهان، نسبت به ریاست جمهور آمریکا، هیچ نتیجه دیگری در برنداشته و نخواهد داشت.
خوشبختانه، مخالفت کشورهای اروپایی با خارج شدن دونالد ترامپ از پیمان برجام، نکوهش جهانی را نسبت به این تصمیم خودخواهانه، انحصارطلبانه و غیر مسئولانه ریاست جمهور آمریکا، به دیگر مردمان دانا و صلح دوست جهان معلوم ساخت.
جامعه زرتشتیان ایران که بر پایه قوانین حاکم بر کشور جمهوری اسلامی ایران، در برپایی آئین ها، تعلیم های دینی و احوال شخصیه، از حقوق شهروندی بهره مند بوده، مورد پشتیبانی حکومتگران و دولت مردان جمهوری اسلامی ایران می باشند، این عمل غیرانسانی و جنگ طلبانه ریاست جمهور آمریکا را محکوم نموده، مراتب همبستگی خود را با اقشار ملت شریف ایران و دیگر پیروان ادیان توحیدی جهان که طالب صلح و آشتی و مشارکت، در استقرار آرامش گیتوی و آسایش معنوی جهانیان می باشند، اعلام می دارد.
تردیدی نداریم که دولتمردان باتدبیر ایران، با درایت وصف ناشدنی که در همه زمینه های سیاسی، حقوقی و اقتصادی به کار خواهند گرفت، قادر می باشند که راستی و نیکی و داد را بر کذب و بدی و بیداد، برنده گردانند.
در پناه یزدان پاک
انجمن موبدان تهران
موبد دکتر اردشیر خورشیدیان»

حرف انتهایی
همزیستی اتحاد بخش پیروان اقوام، ادیان و مذاهب متفاوت در ایران، بُرنده تر از هر جنگ افزار و قویتر از هر عنصری، سالها است نگرانی و بیم را به جان معاندان انداخته و به همین دلیل از هر شگرد و وسیله و فرصتی برای ضربه به آن بهره جسته اند. آنچه در این پرونده گذشت، تنها نمود کوچکی بود از نگرش پیروان ادیان توحیدی به ایران و نظام اسلامی و البته سندی قاطع بر عرق ملی و روحیه همدلی و یکپارچگی حاکم بر ملت ایران، اعم از مسلمان، مسیحی، زرتشتی و کلیمی. مروری بر نقش آفرینی اقلیت های دینی در انقلاب و سال های دفاع مقدس، سرنخ را برای کشف ریشه های یکدلی امروزشان در دوئل اقتصادی و روانی جریان استکبار بر علیه ایران به دست می دهد.

انتهای پیام