به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، محمود عباس‌زاده مشگینی روز پنجشنبه در جلسه مشترک اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل با نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وظیفه دولت انجام امور اقتصادی در کشور بوده و باید طبق اصل ۴۴ قانون اساسی با واگذاری این امور به بخش […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار مهر، محمود عباس‌زاده مشگینی روز پنجشنبه در جلسه مشترک اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل با نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وظیفه دولت انجام امور اقتصادی در کشور بوده و باید طبق اصل ۴۴ قانون اساسی با واگذاری این امور به بخش خصوصی، وظیفه نظارت و سیاست گذاری خود را به نحو احسن عملیاتی کند.

وی با انتقاد از دولتی شدن اقتصاد ایران تاکید کرد: در سال‌های گذشته و بودجه ریزی کشور بر پایه درآمد نفت اقتصاد ایران را به شدت معتاد به نفت کرده است که باید این روند اشتباه اصلاح شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اصلاح قوانین موجود و وضع قوانین جدید با نگاه حمایت از بخش خصوصی در خصوص مباحث اقتصادی را یادآور شد و افزود: چاره‌ای جز خصوصی سازی و سپردن فعالیت‌های اقتصادی به خود مردم با تسهیلگری دولتمردان در کشور نداریم.

عباس‌زاده مشگینی با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: بودجه‌ای که ۸۸ درصد آن صرف بخش‌های هزینه‌ای در کشور شود دیگر رمقی برای انجام پروژه‌های عمرانی در کشور برای دولت باقی نمی‌گذارد.

نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده باید تغییرات اساسی اعمال شده و روند گذشته و فرایند بودجه ریزی در کشور اصلاح شود که در غیر این صورت توسعه متوازن در کشور را برای آینده نباید متصور شد و آماده مواجهه با تهدیدات جدی در حوزه مهاجرت از شهرها و روستان ها به کلان شهرها باشیم.

وی به رقم بودجه سال آینده کشور اشاره کرد و گفت: از رقم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه سالانه کشور که در قانون بودجه سال آینده پیش‌بینی شده، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی است.

اقتصاد دولتی تأثیری در بهبود معیشت مردم ندارد

عباس‌زاده مشگینی با بیان اینکه اقتصاد شرکت‌های دولتی سهمی در توسعه کشور نداشته و درآمد حاصل از این شرکت‌ها صرف خود دولت می‌شود، اظهار کرد: آنچه که امروز در سفره مردم شاهد آن هستیم عدم تأثیر این شیوه مدیریت اقتصادی در بهبود معیشت مردم و توسعه کشور است که باید فکری اساسی به آن کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، وضعیت استان اردبیل و عقب ماندگی‌های توسعه در تمام بخش‌ها را یادآور شد و افزود: انتظار مجمع نمایندگان استان اردبیل از دولت برای جبران این عقب ماندگی‌ها توجه ویژه در تمام حوزه‌ها به توسعه متوازن است.

نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه به ابطال واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اظهار کرد: خصوصی سازی در کشور دارای نواقصات اساسی و نباید اجازه داد این پلشتی‌های موجود باعث عدم رغبت سرمایه گذاران برای خرید شرکت‌های دولتی شود.

وی با بیان اینکه نتایج ابطال واگذاری‌ها باید در شیوه مدیریت سازمان خصوصی سازی نمود عینی داشته باشد افزود: توجه به دیدگاه‌های سرمایه گذاران و تأمین سود قانونی و به حق سرمایه آنان باید در تصمیم گیری ها لحاظ شود چرا که بدون مشارکت بخش خصوصی نمی‌توان نتیجه مناسبی از فعالت های اقتصادی گرفت.

عباس‌زاده مشگینی با انتقاد از عدم تمایل دولت به خصوصی سازی به معنای واقعی تصریح کرد: متأسفانه دولت نمی‌تواند از شرکت‌های خود دل کنده و مدیریت آن را به مردم واگذار کند و به همین خاطر است که خواستار اصلاح و شفاف‌سازی قانون واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی و نظارت دقیق بر این امر هستیم.