به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این زن که برای نگه داشتن خانه ۱۵ میلیون دلاری خود در لندن کوشش می کند، نخستین فردی هست که در انگلستان هدف قوانین جدید ضد فساد قرار گرفته هست. اسم این زن که در جریان دادگاه مخفی مانده بود، حالا رسما اعلام شده؛ زامره حاجی اوا، ۵۵ […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این زن که برای نگه داشتن خانه ۱۵ میلیون دلاری خود در لندن کوشش می کند، نخستین فردی هست که در انگلستان هدف قوانین جدید ضد فساد قرار گرفته هست.

اسم این زن که در جریان دادگاه مخفی مانده بود، حالا رسما اعلام شده؛ زامره حاجی اوا، ۵۵ ساله، اهل جمهوری آذربایجان و مقیم لندن.

حاجی اوا در طول یک دهه، بیشتر از ۲۰ میلیون دلار از فروشگاه هرودز لندن خرید کرده هست. او علاوه بر این یک خانه نزدیک این فروشگاه در منطقه اعیانی لندن و یک زمین گلف در برکشایر خریده هست.

دادگاه عالی انگلستان حالا به این زن آذربایجانی فرمان داده مرجع ثروتش را آشکار کند و در غیر این صورت، اموالش توقیف خواهد گردید. این زن باید بگوید از چه طریقی به این همه پول رسیده هست.

زامره حاجی اوا منحصرا در یک قلم در یک روز ۲۰۰ هزار دلار (از جمله جواهرات، عطر و ساعت های گران قیمت) از فروشگاه سرشناس هرودز لندن خرید کرده هست. او و همسرش، جهانگیر حاجیف که زمانی ریاست بانک بین المللی آذربایجان بوده، یک خانه ۱۵ میلیون دلاری کنار هرودز دارند؛ همین گونه یک باشگاه گلف ۱۳ میلیون دلاری در برکشایر.

در دادگاه گفته شده که حاجی اوا در یک روز ۱۳۰ هزار دلار جواهرات کارتیه خریده بود.

حاجی اوا با استفاده از بند سرمایه گذاری، اقامت انگلستان را گرفته بوده و می گوید جرمی مرتکب نشده هست. وکیلان او هم درخواست اذن تجدیدنظر کرده اند.

این نخستین بار هست که قانون جدید ضدفساد انگلستان که با هدف برخورد با پول های بیگانه مشکوک در این کشور تصویب شده، درباره فردی اجرا می گردد. بر طبق این قانون که به “فرمان ثروت نامعلوم” بر طبق این قانون که به “فرمان ثروت نامعلوم” سرشناس هست، مقامهای قضایی انگلستان توان دارند از ثروتمندان بیگانه که مشکوک به تخلف مالی یا پول شویی هستند، بخواهند مرجع ثروت خود را اعلام کنند.

دادگاه عالی انگلستان از حاجی اوا و همسرش خواسته به شکلی دقیق توضیح دهند چگونه توانسته اند چنین خانه گرانی در محله نایتسبریج که از گران ترین منطقه های لندن هست، بخرند. اگر این زوج و وکیلان آنان نتوانند مراجع رسمی را قانع کنند، امکان دارد خانه شان را از دست بدهند.

حاجیف که قبل تر مدیر بانک بین المللی آذربایجان بوده، سال ۲۰۱۶ در جمهوری آذربایجان دستگیر و به گناه اختلاس و کلاهبرداری به ۱۵ سال زندان و پرداخت معادل ۳۹ میلیون دلار جریمه محکوم گردید.

با این وجود، حاجی اوا که سالها است مقیم لندن هست، همچنان در این شهر و فروشگاه مورد علاقه اش خرج می کند.

به گزارش خبرنما به نقل از بی بی سی، آن طور که در تحقیقات روشن شده، حاجی اوا در ۱۰ سال گذشته ۱۶ میلیون پوند از هرودز لندن خرید کرده؛ یعنی حدودا روزی ۴۰۰۰ پوند. او این پول را با ۳۵ کارت اعتباری از بانکی که همسرش رییس آن بوده، خرج کرده هست.

سالها است مراجع قضایی، پلیس و روزنامه نگاران از ورود میلیاردها پوند پول “کثیف” سالها است مراجع قضایی، پلیس و روزنامه نگاران از ورود میلیاردها پوند پول “کثیف” به بازار مسکن انگلستان حرف بیان می کنند ولی متهم نمودن صاحبان این املاک یا مصادره ملک آنان به علت کم بودن مدارک متقن در عمل غیرممکن هست.

قانون جدید گامی هست در این راستا، که افراد را مجبور می کند مرجع درآمدشان را آشکار کنند. اگر یک ثروتمند بیگانه یا خانواده اش نتوانند ثابت نمایند که ثروت آنان قانونی حاصله، دادگاه عالی انگلستان توان دارد رأی به مصادره بدهد.

انتهای پیام