به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله ای با عنوان” عاشقانه های جارد کوشنر: چگونه سعودی ها دوستی در کاخ سفید پیدا کردند” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله ای با عنوان” عاشقانه های جارد کوشنر: چگونه سعودی ها دوستی در کاخ […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله ای با عنوان” عاشقانه های جارد کوشنر: چگونه سعودی ها دوستی در کاخ سفید پیدا کردند” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله ای با عنوان” عاشقانه های جارد کوشنر: چگونه سعودی ها دوستی در کاخ سفید پیدا کردند” از اسنادی پرده برمی دارد و به نقل از مقام های باخبر ارتباطات ویژه بین جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را افشا می کند.

این روزنامه می افزاید، مسؤولان ارشد آمریکا از همان ابتدا دلواپس ارتباطات کوشنر با بن سلمان به ویژه از همان ماه های اولیه روی کار آمدن دولت ترامپ بودند چراکه کوشنر گفتگوها خاص و غیررسمی با ولیعهد سعودی داشت.

به تاکید این روزنامه و به نقل از سندهای موجود، بن سلمان از همان لحظه برتری ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری کوشش کرد دوستی خود را به دولت جدید آمریکا نشان دهد و از طرق متفاوت قصد نیل به این مقصود را داشت که در راس آن ورود از راه اسرائیل بود چراکه آن را دروازه تلاش های ریاض برای برقرار کردن ارتباطات ویژه با کاخ سفید می دانست.

سه مقام پیشین آمریکا که خواستند اسم شان فاش نشود، به این روزنامه گفتند، کوشنر پختگی سیاسی لازم را ندارد و همین وی را آلتی دست سعودی قرار داده هست.

به نوشته این روزنامه، کوشنر به رابطه با بن سلمان حتی پس از کشتن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در ماه اکتبر هم دنبال کرد و این را دو مقام ارشد پیشین آمریکا تایید کرده اند.

این روزنامه به نقل از اشخاص آگاه می آورد، وقتی که فشارهای بین المللی بر ولیعهد سعودی به سبب پرونده خاشقجی همزمان با اشاره سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به دست داشتن او در کشتن افزایش یافت کوشنر با اهمیت ترین مدافع شاهزاده در کاخ سفید گردید.

این روزنامه در مورد ارتباطات کوشنر و بن سلمان به ویژه در لحظه بحران به وجود آمده می نویسد، این ارتباطات منحصر بفرد بوده که انداختن ترامپ در آغوش عربستان سعودی به عنوان یکی از با اهمیت ترین هم پیمانان بین المللی را رقم زد.

بر طبق سندهای و ایمیل ها و نامه های مکتوبی که نیویورک تایمز کشف کرده، ارتباطات بین کوشنر و بن سلمان رخدادی نبوده و محمد بن سلمان و مشاورانش به جلب پشتیبانی آمریکا از سیاست های تندروی او در منطقه و تقویت حضور خودش در قدرت چشم دوخته بودند و بیشتر از دو سال قبل این ارتباطات با کوشنر را ایجاد کردند.

این روزنامه می نویسد، هیئتی نزدیک به بن سلمان در اوائل همان ماهی که ترامپ انتخاب گردید به آمریکا عزیمت کرد.

سندهای رسیده شده نشان می دهند هیئت سعودی گزارشی را تهیه کرد که در آن کوشنر به عنوان نقطه محوری حیاتی در کوشش ها برای جذب پشتیبانی دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ بود.

هیئت سعودی با کوشنر توافق نمود که تمرکز شدیدشان را برای دستیابی به توافقی با فلسطینی ها در جهت پاسخگویی به خواسته های اسرائیل قرار دهند.

این روزنامه می آورد، سعودی ها پیشنهاد کمک به حل درگیری اسرائیل و فلسطین و نیز پیشنهاد صدها میلیارد دلار از هزینه های خرید جنگ افزار آمریکا و سرمایه گذاری در زیرساخت های آمریکا را دادند.

علاوه بر این این روزنامه می نویسد، هیئت سعودی که دربردارنده مستشاران نزدیک بن سلمان بودند و نوامبر ۲۰۱۶ به آمریکا رفتند به کوشنر پیشنهاد ایجاد ناتوی عربی را که به آن “ائتلاف نظامی اسلامی” علاوه بر این این روزنامه می نویسد، هیئت سعودی که دربردارنده مستشاران نزدیک بن سلمان بودند و نوامبر ۲۰۱۶ به آمریکا رفتند به کوشنر پیشنهاد ایجاد ناتوی عربی را که به آن “ائتلاف نظامی اسلامی” اطلاق می شود، دادند و این پیشنهاد با تصمیم ترامپ عملی خواهد گردید.

انتهای پیام