به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، داده های منتشر شده توسط مرکز آمار اتحادیه اروپا نشان می دهد که متوسط قیمت مسکن در سطح اتحادیه اروپا ۴.۹ درصد و در سطح منطقه یورو ۵.۲ درصد طی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است. این میزان نسبت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، داده های منتشر شده توسط مرکز آمار اتحادیه اروپا نشان می دهد که متوسط قیمت مسکن در سطح اتحادیه اروپا ۴.۹ درصد و در سطح منطقه یورو ۵.۲ درصد طی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است. این میزان نسبت به سه ماهه قبل آن در اتحادیه اروپا و منطقه یورو به ترتیب ۰.۱ درصد و ۰.۳ درصد بیشتر شده است.  

بررسی وضعیت مسکن کشورهای اروپایی نشان می دهد که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در میان مدت شاهد بیشترین افزایش قیمت و کشورهای جنوبی اروپا شاهد بیشترین کاهش در قیمت مسکن بوده اند. در بین کشورهای مختلف متوسط قیمت مسکن در لوکزامبورگ در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ معادل ۱۳.۶ درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر لهستان با ۱۰.۹ درصد و اتریش با ۸.۹ درصد افزایش در رده های بعدی قرار دارند. 

از طرف دیگر در دوازده ماه منتهی به سپتامبر متوسط قیمت مسکن در قبرس ۱.۴ درصد و در ایرلند ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرده است. در مقایسه به سه ماهه دوم سال، بیشترین افزایش قیمت مسکن مربوط به مجارستان با ۵.۲ درصد بوده است و پس از آن نیز دانمارک با ۴.۲ درصد و لتونی با ۳.۷ درصد قرار دارند. از سوی دیگر بیشترین کاهش قیمت طی این دوره در قبرس با ۴.۸ درصد، رومانی با ۲.۶ درصد و ایتالیا با ۲.۵ درصد به ثبت رسیده است. 

اگر چه شیب افزایش قیمت مسکن در کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۴ تشدید شده است اما بررسی‌ها نشان می دهد که به صورت کلی، بازار مسکن در اروپا با ثبات نسبی مواجه بوده  است.

اتحادیه  اروپا شامل ۲۷ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

انتهای پیام