دستگاه های اجرایی در شرایطی موظف به تخمین بودجه خود در چند روز آینده و اعلام آن به سازمان برنامه و بودجه برای پایانی شدن لایحه می باشند که تعیین میزان افزایش حقوق کارکنان یکی از با اهمیت ترین بخش های هزینه ای سازمان ها محسوب می شود.  به هر حال بخش کلیدی هزینه دستگاه […]

 

دستگاه های اجرایی در شرایطی موظف به تخمین بودجه خود در چند روز آینده و اعلام آن به سازمان برنامه و بودجه برای پایانی شدن لایحه می باشند که تعیین میزان افزایش حقوق کارکنان یکی از با اهمیت ترین بخش های هزینه ای سازمان ها محسوب می شود.  به هر حال بخش کلیدی هزینه دستگاه ها و البته دولت را هزینه جاری و به عبارتی حقوق و دستمزد تشکیل می دهد که باید طبق مقداری که قرار هست حقوق در سال بعد افزایش یابد، تخمین و حدس شود.

تاحالا در ارتباط با برنامه دولت برای درصد افزایش حقوق سال آینده چیزی رسما اعلام نشده و بخشنامه بودجه نیز اطلاعاتی در این ارتباط در بر نداشت. این در حالی هست که اطلاعات دریافتی ایسنا نشان می دهد که با توجه به تخمین تورم بالای ۲۰ درصدی در سال آینده به احتمال زیاد درصد افزایش حقوق کارکنان نیز بالاتر از ۲۰ درصد بوده و حتی بحث افزایش حقوق تا ۲۵ درصد نیز مطرح هست.

دولت برای سال جاری نیز در ابتدا در بخشنامه بودجه ۱۳۹۷ درصد افزایش حقوق را بین پنج تا ۱۰ درصد حدس کرد، اما در ادامه و با ورود لایحه بودجه به مجلس، وضعیت تغییر کرد و قرار بر این گردید که حقوق کارکنان افزایش پلکانی داشته باشد؛ به شکلی که کارکنان با حقوق دریافتی پایین تر، از درصد بیشتری بهره مند شوند و به صورت پلکانی برای حقوق های بالاتر درصد افزایش حقوق کمتر شود.

درصد افزایش حقوق کارکنان برای سال کنونی حداکثر تا ۲۰ درصد مصوب گردید و در دستور کار دولت جای گرفت. این در حالی هست که در مدت موخر با توجه به نوسانات نرخ ارز و رشد تورم و در پی آن افزایش نرخ کالا و خدمات، بحث افزایش دو مرتبه حقوق کارکنان به منظور جبران شرایط مطرح گردید ولی سر انجام دولت ترجیح داد که این افزایش را کنسل کرده و هر آنچه لازم هست برای سال آینده انجام دهد.

روند افزایش حقوق کارکنان در سال های موخر با توجه به تورم بدین ترتیب افزایش یافته هست: ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۳، ۱۴ درصد در سال ۱۳۹۴، ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۵، ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۶ و ۲۰ درصد  در سال ۱۳۹۷.

انتهای پیام