به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛‌ با از سرگیری تحریم‌ها بسیاری از شرکت‌های خصوصی و حتی مراکز دولتی کشور با مشکلات اقتصادی مواجه شدند و با مرور زمان چاره ای جز تعدیل نیرو برای‌شان نماند که آمار این تعدیل‌ها نیز با آغاز سال جاری افزایش یافت. نکته حائز اهمیت در مسیر […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛‌ با از سرگیری تحریم‌ها بسیاری از شرکت‌های خصوصی و حتی مراکز دولتی کشور با مشکلات اقتصادی مواجه شدند و با مرور زمان چاره ای جز تعدیل نیرو برای‌شان نماند که آمار این تعدیل‌ها نیز با آغاز سال جاری افزایش یافت.

نکته حائز اهمیت در مسیر این تعدیل‌های از روی ناچاری، اسامی زنان کارمندی بود که در اولویت لیست تعدیلی ها قرار گرفتند آنهم به این دلیل که تصور می شود مردان بیشتر سرپرست خانوار هستند. اما این روزها تامین مخارج زندگی، زن و مرد ندارد.

تعدیل پرتعداد زنان کارمند آن‌هم بر اساس باور قدیمی و در شرایط فعلی جامعه، بار دیگر ضعف امنیت شغلی در بسیاری از مشاغل و شرایط کاری نسبت به نیمی از افراد در حال زندگی و فعالیت در جامعه را مورد توجه قرار داد. توجه‌ای که به نظر مسئولان باید دقت بیشتری بر آن داشته باشند زیرا که ادامه این روند تعدیل ها، در مواجهه با شرایط اقتصادی می تواند آسیب های جدی به جامعه زنان و بستر جامعه بزند.

در این راستا گفتگویی را با دکتر فرشته روح افزا، محقق و پژوهشگر حوزه زنان داشتیم که در ادامه خواهید خواند:

روح افزا در رابطه با این مبحث که چرا تعدیل بانوان در اولیت کارفرمایان قرار می گیرد بیان داشت: با درک وضعیت حال حاضر و بی ثباتی های اقتصادی که درون جامعه وجود دارد به راحتی متوجه خواهیم شد که سرپرستی خانواده مانند گذشته فقط در حیطه وظایف مردان نیست و اگر بانوان نیز در کنار مردان دست به فعالیتی اقتصادی نزنند، دچار مشکلاتی خواهند شد و در مقابل تامین هزینه های اولیه خود باز می مانند. باید دانست وقتی با استناد به این موضوع که با تعدیل نیروهای زن به جامعه مردان به عنوان سرپرستان خانواده کمک کرده ایم، مشغول اشاعه یک تفکر غلط هستیم که ضربه هایی جبران ناپذیر را به اقتصاد یک خانواده وارد می سازیم.

وی در ادامه در خصوص کارفرمایانی که دست به تعدیل نیرو می زنند نیز عنوان کرد: در این مبحث انتقاد اصلی به کارفرمایان وارد نیست، هر کارفرمایی آرزو دارد نیروی کار متعهدی داشته باشد تا فعالیت‌های اقتصادی که انجام می‌گیرد به صورت صحیح و منظم اجرا شود اما با توجه به لطمه‌هایی که به اقتصاد ما وارد شده است، کافرما مجبور به تعدیل نیروی خود است، در این رابطه باید مسئولین به فکر وضع معیشتی مردم باشند و از حقوق کارفرما و کارمند به صورت یکسان دفاع کند و اگر از این دو قشر حمایت های لازم را انجام ندهد و از آن‌ها صیانت نکند، بنیاد خانواده در معرض آسیب های جبران ناپذیر و فروپاشی قرار می‌گیرد.

روح افزا در خصوص بانوانی که خود سرپرست خانوار هستند و با مشکل تعدیل نیرو مواجه می شوند نیز بیان کرد: متاسفانه این قشر از بانوان با شرایط بدتری دست و پنجه نرم می‌کنند و از دلایل اصلی این موضوع تنها بودن این قشر از زنان است به‌صورتی که انگار در جامعه رها شده‌اند و هیچ تکیه‌گاه مناسبی را ندارند، گاها این دست از بانوان دارای فرزندانی هستند و یا تکلف اعضای دیگر خانواده را نیز بر عهده دارند و همانند مردان سرپرست خانوار باید دست به فعالیت‌های اقتصادی بزنند تا معیشت فرزندان و افراد تحت تکلف خود را تامین کنند.

وی افزود: ۵۰ درصد جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند، قطعا باید زمینه‌های لازم برای اشتغال این بانوان فراهم شود و همچنین برای بانوانی که سرپرست خانواده هستند باید به آنان بیشتر بها داد، نباید گذاشت به راحتی اشتغال از آنان گرفته شود و به صورت جنسیتی به مسئله تعدیل نگاه کرد و بانوان را در اولویت تعدیل قرار داد، همچنین در مواقع استخدام نیز نباید اجازه داد تا از بانوان سواستفاده شود و به عنوان نیروی ارزان قیمت آن ها را استخدام کرد.

این محقق و پژوهشگر حوزه زنان در  رابطه با آسیب هایی که نشات گرفته از این گونه تعدیل ها خواهد بود نیز گفت: پس از به وجود آمدن این اتفاقات ،معمولا افراد چون نمی توانند نیازها و هزینه های خود را تامین کنند و مشکلات عدیده ای گریبانگیرشان شده است، به مناطق حاشیه ای شهرها برای ادامه زندگی پناه می برند، مناطق حاشیه ای که مشکلات و معضلات گوناگونی را در دل خود دارد و به هیچ عنوان مکانی امن برای زندگی بانوان نیست و در معرض شدیدترین آسیب های اجتماعی نظیر، اعتیاد، دزدی، فقر و فحشا قرار می‌گیرد، همچنین خود زنان نیز بالاجبار تن به کارهایی که در سطح پایین تر قرار دارد می دهند و  دچار یک فروریختگی شخصیتی می شوندکه لطمه های فراوانی را وارد می سازد و تبعات آن تا سالهای آینده گریبانگیر فرد خواهد بود.

وی در خصوص راهکارهایی که برای رفع آن وجود دارد نیز تصریح کرد: قبل از هرچیزی باید مسئولین  اجازه ندهند که این قشر از جامعه  برای تامین نیازهای روزمره خود و خانواده مجبور شوند که  دست به هرکاری بزنند که خدشه ای در شخصیت فرد به وجود آورد، پس از آن می طلبد که دولت به عنوان بزرگترین کارفرما و همچنین وزرات کار به عنوان متولی امر اشتغال در کشور از مقام این بانوان شاغل در مقابل کافرما دفاع کند و اجازه ندهند که چون در جامعه باب است مرد سرپرست خانواده باشد پس باید زنان را در اولویت تعدیل نیروهای کار قرار داد، همچنین اگر تعدیلی هم صورت پذیرفت و بانوان شاغل از کار بیکار شدند باید نمایندگان مجلس در راستای اینکه نگذارند آسیب های اجتماعی ضربه های سهمگین تری را به این قشر از جامعه وارد سازد، قوانینی را در قالب  بیمه بیکاری به زنان سرپرست خانواده تدوین کنند و به تصویب برسانند.

روح افزا در پایان نیز افزود: بهتر است  به قصد جلوگیری از بیشتر شدن آسیب های اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهیم و به دنبال راه حل های متناسب برای جامعه و مشکلاتی که با آن دست به گریبان شده اند باشیم  در غیر این صورت باید به انتظار بیشتر شدن آسیب ها و همچنین افزایش میزان بزه در جامعه باشیم که تا سالهای سال گریبانگیر جامعه و پیامدهای آن بر روی نسل دیگر نیز اثرگذار خواهد بود.