«حسن بهشتی پور»، کارشناس مسائل بین الملل، در خصوص اعزام ده هزار نیرو توسط آمریکا به غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: عدد ۱۰ هزار دروغ است قبلا هم ۱۱۰ هزار نیرو اعلام کردند که ترامپ اینها را تکذیب کرد. بر اساس آنچه خود ترامپ اعلام کرده‌ است، ۱۵۰۰ نیرو به […]

«حسن بهشتی پور»، کارشناس مسائل بین الملل، در خصوص اعزام ده هزار نیرو توسط آمریکا به غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: عدد ۱۰ هزار دروغ است قبلا هم ۱۱۰ هزار نیرو اعلام کردند که ترامپ اینها را تکذیب کرد. بر اساس آنچه خود ترامپ اعلام کرده‌ است، ۱۵۰۰ نیرو به منطقه اعزام شده‌اند.

حسن بهشتی‌پور درباره رد پیشنهاد دموکرات‌ها درباره لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله نظامی به ایران گفت: در قانون اساسی آمریکا اعلام جنگ با کنگره است یعنی برای انجام جنگ، کنگره باید موافقت کند. تیم بولتون و پمپئو معتقد بودند ترامپ می‌تواند از اختیارات ویژه‌اش برای مبارزه با تروریسم که در سال ۲۰۰۱ تصویب شده است، استفاده و اگر لازم شد به ایران حمله کند. کنگره برای جلوگیری از این امر و به جهت ممانعت از دور زدن کنگره برای جنگ، باید مصوبه ای را طرح می‌کرد تا عملا دست ترامپ را برای حمله به ایران می بست.

وی افزود: تیم پمپئو و بولتون و برایان هوک در پی جنگ و  فشار نظامی بر ایران هستند اما کنگره به دلیل ابعاد خطرناک جنگ با ایران، مخالف است.

بهشتی‌پور درباره مخالفت ترامپ با جنگ و دلایل آن گفت:  خود ترامپ هم با جنگ مخالف است و چند بار هم این موضوع را مطرح کرده است. به دلیل اینکه جنگ با عراق و افغانستان، هفت هزار میلیارد دلار برای آن‌ها هزینه بدون حصول هیچ نتیجه‌ای داشته است.

وی با تصریح این نکته که آمریکایی‌ها به دنبال جنگ با ایران نیستند، اظهار کرد: آمریکایی‌ها اساسا دنبال جنگ با ایران نیستند بلکه به دنبال این هستند که بشود از طریق ایجاد نارضایتی عمومی که تحریم‌ها مهم‌ترین بخش آن است، فضایی را ایجاد کنند که فروپاشی از درون در ایران انجام شود و بتوانند با کمترین هزینه به اهداف خودشان برسند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره صحبت‌های ضد و نقیض مقامات آمریکایی، گفت: گفتار بعضا ضد و نقیض پمپئو و هوک در مقایسه با ترامپ یک عملیات روانی است. در آمریکا تعیین کننده اصلی ترامپ است و در مورد جنگ هم کنگره تصمیم می‌گیرد و موضع این دو یکی است.

وی افزود: پمپئو و بولتون و دار و دسته جنگ‌طلب آمریکا در اقلیت‌اند و این می‌تواند یک تاکتیک عملیات جنگ روانی باشد. به این صورت که یکی نقش پلیس خوب و یکی نقش پلیس بد را ایفا می‌کند. در نهایت قصدشان ایجاد ارعاب است. تناقضی میان صحبت‌های سران آمریکا وجود ندارد بلکه با هم تقسیم کار می‌کنند.

بهشتی‌پور در خصوص اعزام ده هزار نیرو توسط آمریکا به غرب آسیا گفت: این اقدام برای تقویت موقعیت آمریکاست. به نظر من این اقدام هم در راستای همان عملیات روانی است و البته حضور آنها می‌تواند برای ایران تهدیدکننده باشد. ولی به هر روی وقتی دورتادور ما پایگاه های نظامی هست  اعزام این ۱۵۰۰ نیرو اهمیتی ندارد.