به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کاهش نرخ ارز (نسبت به نقطه عطف ۲۰ هزار تومانی دلار) موجب شده تا شهروندان انتظار کاهش نرخ سایر اجناس به موازات ارزانی دلار را داشته باشند، انتظاری که البته هنوز برآورده نشده و زیادی از کارشناسان دلیل آن را در وجود توقع ها تورمی یا به عبارتی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، کاهش نرخ ارز (نسبت به نقطه عطف ۲۰ هزار تومانی دلار) موجب شده تا شهروندان انتظار کاهش نرخ سایر اجناس به موازات ارزانی دلار را داشته باشند، انتظاری که البته هنوز برآورده نشده و زیادی از کارشناسان دلیل آن را در وجود توقع ها تورمی یا به عبارتی بیم از عدم تعادل بازار ارز در آینده می دانند.

در این باره مرتضی دلخوش در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش نرخ ها در بازار آزاد ارز و عدم تاثیر آن بر نرخ تورم در مورد دلیل این مسئله اظهار کرد: یک دلیل این مسئله را باید در چسبندگی نرخ ها جستجو کنیم. چسبندگی نرخ ها اصطلاحی هست که به عدم کاهش نرخ تورم به همان سرعت افزایش آن اشاره می کند. در این شرایط مردم توقع دارند دولت برای کاهش تورم اقدامی انجام دهد.

او با اشاره به سیاست های بانک مرکزی در کاهش نرخ دلار اظهار کرد که مردم منتظر هستند نگاه کنند که این سیاست های بانک مرکزی در کاهش نرخ دلار در بلندمدت هم ثبات خواهد داشت یا نه؛ اگر این سیاست در بلندمدت هم ثبات داشته باشد آنگاه فعالین اقتصادی هم در رفتارهای اقتصادی خود تغییراتی خواهند داد که توان دارد نرخ تورم را کاهش دهد.

این کارشناس با اشاره به ارزش سرمایه اجتماعی در تنظیم بازار و کاهش تورم دنبال کرد: در این شرایط اعتماد مردم زمانی جلب می گردد که مطمئن گردند روند کاهش نرخ ارز دست کم شش ماه طول می کشد. آن موقع هست که تمایل مردم به سفته بازی کاهش پیدا می نماید و دیگر ارز و سکه و طلا انبار نمی کنند.

علاوه بر این نرخ خرید دلار در بانک ها دو مرتبه هم کاهش یافت و به زیر ۹۹۰۰ تومان رسید. بانک ها در این روز نرخ خرید دلار را ۵۰ تومان کاهش دادند و هر دلار آمریکا را ۹۸۵۰ تومان خریدند و هر دلار آمریکا را نیز در سامانه بانکی خود به نرخ ۹۹۴۰ تومان فروختند.

انتهای پیام