آفتاب نیوز : در چهارمین روز هفته، دلار معاملات خود را در محدوده ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان شروع نمود که نشان دهنده کاهشی ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ بسته شده روز سوم هفته بود. بعضی فعالین عنوان نمودند، نوسان گیران وقتی که بعد از چند کوشش افزایشی موفق نشدند مرز ۱۱ هزار تومانی را […]

آفتاب نیوز : در چهارمین روز هفته، دلار معاملات خود را در محدوده ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان شروع نمود که نشان دهنده کاهشی ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ بسته شده روز سوم هفته بود. بعضی فعالین عنوان نمودند، نوسان گیران وقتی که بعد از چند کوشش افزایشی موفق نشدند مرز ۱۱ هزار تومانی را فتح کنند، در موقعیت فروش جای گرفتند تا با پایین رفتن دو مرتبه نرخ ها، خود را با قدرت بیشتری برای نوسان بعدی آماده کنند. به اعتقاد شماری از بازیگران بازار، نوسان گیران زیادتر از آنکه به روند قیمتی خاصی علاقه مند باشند، در پی آن می باشند که تحولات افزایشی و کاهشی بسیاری در نرخ ها ایجاد و از طریق آن اکتساب نفع کنند.
بدین ترتیب، تثبیت نرخ ها در یک دامنه محدود به زیان آنهاست و امکان دارد در حالتی که نتوانند نرخ ها را به سطوح بالاتری ببرند، کوشش کنند جهت نرخ ها را در سرازیری قرار دهند. به عنوان مثال، آنان در این مسیر توان دارند دلار خود را ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش برسانند و با قرار گرفتن نرخ در مسیر کاهشی در نرخ های پایین تر اقدام به خرید کنند.دلاری که بعدازظهر روز دوشنبه با نرخ ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان به کار خود انتهاء داده بود، شبانگاه در معاملات پشت خطی در مسیر کاهشی جای گرفت و بنابراین صبح روز بعد را با ۲۰۰ تومان کاهش کلید زد. در ادامه تقویت سمت ارائه، نرخ دلار تا ۱۰ هزار و ۵۵۰ تومان نیز پایین رفت، ولی سر انجام ساعت ۴ بعدازظهر روی نرخ ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان به کار خود انتهاء داد.از نظر بعضی بازیگران باتجربه بازار، عاملان کاهشی دیگری نیز در بازار فعال بودند که مشی نوسان گیران و خرید و فروش گران ارزی را تحت تاثیر قرار می دادند.

در این میان، بعضی از فعالین، افت نرخ دلار در روز گذشته را متاثر از روند کاهشی نرخ در صرافی ملی دانستند. به قول آنان روز گذشته صرافی های منتخب بازارساز نرخ های خود را در اوائل روز در سطح بالاتری نسبت به نرخ کف بازار قرار دادند؛ با این وجود، در ادامه روز نرخ صرافی ها پایین تر رفت و برگشت قیمتی در کف بازار باعث نشد که این صرافی ها روند قیمتی خود را تغییر دهند.
سر انجام روز گذشته نرخ در صرافی های بازارساز روی عدد ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بسته گردید که از نرخ کف بازار کمتر بود.در روزی که دلار تعدیل نرخ را تجربه کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز به سوی نرخ های پایین تر حرکت کرد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان به کار خود انتهاء داد. این نرخ ۶۰ هزار تومان کمتر از روز دوشنبه بود. افت سکه در شرایطی اتفاق افتاد که اونس به سبب تعطیلی بازارهای جهانی تغییر قیمتی نداشت. علی رغم افت نرخ سکه و دلار، بعضی خرید و فروش گران عنوان نمودند که بعد از ساعت ۴بعدازظهر نرخ هر دو دارایی به سوی سطوح بالاتر حرکت داشت.
مرجع: روزنامه دنیای اقتصاد