به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با توجه به آمار اعلام گردیده از سوی بانک مرکزی از نماگرهای اقتصادی، نقدینگی در تیرماه سال کنونی بیشتر از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده که نسبت به مدت همانند سال گذشته  ۴.۷ ۷ درصد افزایش یافته هست که به باور فعالین اقتصادی افزایش نقدینگی به سیاست […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با توجه به آمار اعلام گردیده از سوی بانک مرکزی از نماگرهای اقتصادی، نقدینگی در تیرماه سال کنونی بیشتر از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده که نسبت به مدت همانند سال گذشته  ۴.۷ ۷ درصد افزایش یافته هست که به باور فعالین اقتصادی افزایش نقدینگی به سیاست های اقتصادی کشور برمی گردد و اینکه دولت برنامه چندان منسجمی برای جذب سرمایه ها عرضه نکرده که موجب شده این سرمایه های سرگردان در بازارهای غیرمولد اعم از طلا و ارز بچرخد.

در این میان اعضای اتاق بازرگانی نسبت به اینکه برنامه های شایسته ای جهت جذب سرمایه ها در بخش تولید و صنعت عرضه نشده گلایه دارند؛ به شکلی که رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران می گوید دولت مدتی هست که بر طبق الگوی نامناسب، مبالغ بسیار بالایی را بدون پشتوانه به بانک ها و بازار تزریق می کند. این پول ها و ظرفیت بالای نقدینگی ها، تورم های شدید را موجب شده هست.

خسرو فروغان گران سایه در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: در شرایط فعلی اقتصاد، ظرفیت پول های سرگردان و بدون پشتوانه زیاد شده که عارضه های بزرگی را برای کشور بهمراه خواهد آورد. اکثرگروه ها و فعالین اقتصادی اقرار دارند که کارکرد دولت در تزریق پول های بدون پشتوانه به بازار اشتباه هست.

رییس کمسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: در حال حاضر گاها برای تألیف نقدینگی ها یا کم کردن ظرفیت آن، دلار در بازار تزریق می گردد تا نقدینگی ها جمع گردند.

فروغان گران سایه با تاکید بر اینکه بزرگترین عارضه ضعیف کردن اقتصاد جامعه و مردم ایجاد اختلاف طبقاتی خواهد بود، اظهار کرد: امروز اگر شاخصی را مد نظر داشته باشیم و طبق شاخص های معتبر دنیا ببینیم، اختلاف طبقاتی در قیاس با سال گذشته بسیار زیاد شده و افزایش چشمگیری داشته هست. اما اگر پیش تر رویم، شرایط نسبت به سال های قبل قابل قیاس نیست و با شدت و سرعت در حال افزایش هست که نشان دهنده نابود شدن فرهنگ اقتصادی و اعتماد جامعه هست.

وی تاکید کرد: سیاست های اقتصادی باید به شکلی باشد که اسکناس های بدون پشتوانه در بازار تزریق نشود و وعده های اقتصادی نیز پژوهشگر گردد تا شرایط بیشتر از این سخت نشود.

انتهای پیام