روزنامه قانون درج کرد: بازی استیضاح علی‌لاریجانی به سود این شخصیت‌سیاسی تمام گردید؛ به‌ گونه‌ای که حتی بعضی از جریان‌هایی که با رییس مجلس نیز هم جهت نیستند در مقابل این اقدام ایستادگی کرده و بانیان آن را زیر سؤال بردند. بازی که گرچه این طیف آغاز کردند ولی لاریجانی انتهاء دهنده آن می باشد. […]

روزنامه قانون درج کرد: بازی استیضاح علی‌لاریجانی به سود این شخصیت‌سیاسی تمام گردید؛ به‌ گونه‌ای که حتی بعضی از جریان‌هایی که با رییس مجلس نیز هم جهت نیستند در مقابل این اقدام ایستادگی کرده و بانیان آن را زیر سؤال بردند.

بازی که گرچه این طیف آغاز کردند ولی لاریجانی انتهاء دهنده آن می باشد.

به گل نشستن یک پروژه

در زمینه بی‌فایده بودن این اقدام، علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو اصلاح‌طلب هیات رییسه مجلس در گفت‌وگو با ایسنا گفت: طبق ماده ۲۴ آیین‌نامه اگر ۲۵ نفر از نمایندگان نسبت به کارکرد رییس یا اعضای هیات رییسه معترض باشند، می‌توانند مورد ها را بنویسند و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه بدهند. وی اضافه کرد: کمیسیون موظف است ظرف سه روز هیات رسیدگی را شکل دهد، این هیات تشکیل شده از روسای کمیسیون‌های تخصصی و اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه هست که ۱۰ روز مجال دارند نسبت به این اعتراض با دست‌کم ۱۵ نفر و حضور دست کم سه نفر از تقاضا کنندگان تشکیل جلسه دهند.

اگر هیات عدم صلاحیت فرد را تصویب کرد که فرد نمی‌تواند عضو هیات رییسه یا رییس باشد، این مبحث در جلسه غیرعلنی بحث و مورد ها گفته می‌شود و تقاضا کنندگان گفت وگو می‌کنند، کمیسیون هم گزارش می‌دهد و در نخستین جلسه علنی هم بدون بحث، درباره صلاحیت فرد رای‌گیری می‌شود. وی دنبال کرد: اگر نظر مجلس بر عدم صلاحیت رییس یا عضو هیات رییسه باشد، فرد از جایگاه خود در هیات رییسه استعفا داده می باشد و او حق کاندیدا شدن برای آن مسیولیت را ندارد اما نمایندگی او سلب نمی‌شود.

عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه علاوه بر این یادآور گردید: درباره آقای لاریجانی تعداد بیشتر از ۲۵ نفر از نمایندگان شکایت از وی را امضا نمودند که تحویل کمیسیون آیین‌نامه گردید، البته پس از مدتی عده‌ای امضای خود را پس گرفتند و ازحد نصاب افتاد اما دو مرتبه عده‌ای امضا نمودند و به حدنصاب رسید. دو مرتبه هم عده ای امضای خود را پس گرفتند و بر طبق آخرین اطلاعات در حال حاضر ۲۱ نفر بر امضای خود باقی مانده‌اند؛ در نتیجه اعتراض به کارکرد آقای لاریجانی در حال حاضر منتفی هست مگر این‌که دو مرتبه امضا جمع‌آوری گردد.

واقعه ی یک استحاله

سال‌ها علی‌لاریجانی در جناح اصولگرا به ایفای نقش می‌پرداخت ولی از وقتی که افراطیون برای رسیدن به اغراض خود در لایه‌های جریان محافظه‌کار جا خوش و آغاز به توسعه اندیشه خود کردند، عده‌ای کوشیدند تا از اینکه با آن‌ها در یک دسته و جریان تقسیم بندی شوند، دوری کنند و به راه دیگری بروند که در این مسیر ناطق‌نوری و علی‌لاریجانی دو چهره کلیدی این بازی بودند. علی‌اکبرناطق‌نوری که خود را از بیم آسیب‌های انتهاء دوره سیاستمداری به حاشیه راند و گوشه نشینی و نقش‌های معنوی را به حضور در میدان ترجیح داد ولی این علی‌لاریجانی بود که به تنهایی در مقابل فشارهای جریان تندوری راستگرا ایستاد و هزینه‌های لازم را پرداخت نمود.

روزگار سخت یک لاریجانی

این وضع مختص به روزگار حسن روحانی نیست و علی‌لاریجانی در دوران احمدی‌نژاد نیز حال و روز خوبی نداشت و پیاده نظام افراطیون راستگرا مکررا بر علیه او هجمه کرده بودند و او را زیر ضرب بردند. این روزها نیز علی‌لاریجانی به سبب حمایت‌هایی که از دولت حسن روحانی داشت و ایستادگی در مقابل مخالفان برجام و FATF مغضوب جریانی تمامیت‌خواه شده هست و آن‌ها که نمی‌توانند از پس قدرت وی و لابی‌های گسترده‌ای که دارد بر بیایند، به سراغ اهرمی به اسم استیضاح رفته‌اند تا شاید بتوانند به اغراض خود برسند ولی همان‌گونه که می بینیم قدرت لازم را برای اجماع حداقلی نیز ندارند، چه برسد که در مقابل فردی مثل لاریجانی بایستند.

تاوان یک بازی

علی‌لاریجانی به طور مستمر نشان داده هست که برای آن دسته از جریان‌ها و کسانی که به پشتیبانی از او پرداختند نقش پشتیبان را داشته و همیشه از آن‌ها دفاع کرده هست ولی در طرف مقابل و وقتی که از جریان یا کسی کینه به دل گرفته هست از هر توانی که در ید داشته برای زمین زدن آن‌ها به کارگیری کرده‌است.این طیف اندک و معدود که این روزها اهتمام دارند در مقابل لاریجانی خودنمایی نمایند در آینده‌ای نزدیک به سزای عمل خود خواهند رسید و دیر نیست که در این یک سال مانده به انتهاء مجلس دهم، داد «آقای رییس، آقای لاریجانی» آن‌ها و قطع شدن تریبون‌های‌شان به حاشیه‌ای جدید در پارلمان ایران تبدیل گردد.