به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این استیضاح در شرایطی انجام می شود که تیم مدیریتی این وزارتخانه سرگرم دوباره فعال شدن مدرسه ها می باشند که به نظر می آید با توجه به اضافه شدن پایه دوازدهم به دوره متوسطه دوم و ساماندهی نیروی انسانی  آن هم در شرایط سخت جایگزینی و تامین […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این استیضاح در شرایطی انجام می شود که تیم مدیریتی این وزارتخانه سرگرم دوباره فعال شدن مدرسه ها می باشند که به نظر می آید با توجه به اضافه شدن پایه دوازدهم به دوره متوسطه دوم و ساماندهی نیروی انسانی  آن هم در شرایط سخت جایگزینی و تامین نیرو بعد از بازنشستگی چند هزار معلم، یک تنه کاری دشوار و نفس گیر باشد.

کوشش برای دوباره فعال شدن بدون دغدغه مدرسه ها به مقداری حائز ارزش هست که این روزها زیادی از کارشناسان آموزش و پرورش زمان استیضاح وزیر آموزش و پرورش را مناسب نمی دانند و حتی اگر بر اصل استیضاح به دلیل ناکامی های یک ساله وزیر دولت دوازدهم در عمل به وعده های خستین اش اصرار می کنند اما اقرار دارند همه محورهای استیضاح بحق و صحیح نیست و توان ندارد گره گشای مشکلات انباشته آموزش و پرورش از سالیان گذشته باشد.

از سوی دیگر، به نظر می آید با توجه به لزوم در اولویت قرار گرفتن حل مسئله های اقتصادی از سوی دولت و مجلس، طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش که رابطه ای با مسائل حال حاضر کشور ندارد جای تامل دارد و در شرایط حساس کنونی توان دارد تبعاتی بهمراه داشته باشد، زیرا اگر نمایندگان مجلس دو مرتبه به بطحائی رای اعتماد ندهند، این وزارتخانه عریض و طویل برای چندماه بدون متولی خواهد ماند و در عمل به خواب خواهد رفت و بدین ترتیب ماه ها طول می کشد تا وزیر تازه ای بتواند برنامه هایش  را از سر بگیرد و اقدام موثری انجام دهد. ضمن آنکه مجال اجرای برنامه ها و سیاست ها را از وزیر فعلی گرفته ایم، هرچند در این میان نمی شود از توقع ها بحق فرهنگیان برای بهبود وضع معیشتی شان گذشت.

بطحائی در روز اول خدمتش سه وعده جدی به مردم داده و بیان کرد «در آستانه دوره جدید خدمتم در آموزش و پرورش سه قول جدی به مردم و همکارانم می دهم. نخست اینکه از همین امروز دگرگونی در نظام آموزش و پرورش را طبق سند دگرگونی بنیادین با جدیت شروع می کنم.    دوم اینکه برای تربیت نسلی متدین، اخلاقی، کارآفرین و با نشاط همه کوشش خود را بکار می گیرم و سوم اینکه به عنوان نماینده یک میلیون و ۷۰۰ هزار معلم شاغل و بازنشسته فرهیخته در هیئت دولت، همه همت و کوشش خود را برای بالا بردن معیشت و منزلت آنان بکار می گیرم.»

 » وزیر آموزش و پرورش طی ۳۶۵ دیروز کوشش زیادی برای گفتمان سازی اجتماعی و نشاط افزایی در مدرسه ها انجام داد و شاید جنجال برانگیز ترین تصمیمش در این دوران نیز به حذف امتحان های دوره خستین به ویژه برای ورود به پایه هفتم مدرسه ها خاص و حذف مدرسه ها دوره اول متوسطه سمپاد برمی شود.    علیرغم اینکه این طرح از منظر کارشناسان آموزشی و تربیتی قابل دفاع بود اما سر انجام نتوانست شورای عالی انقلاب فرهنگی را با خود همراه کند و باوجود آنکه حذف امتحان ها به تصویب رسید اما مدرسه ها سمپاد دوره اول سر جای خود باقی ماندند.

وی این اقدام را در راستای برگشت نشاط به مدرسه ها معرفی کرد. او علاوه بر این تکالیف نوروزی را از مدرسه ها حذف و داستان نویسی و خاطره گویی را جایگزین آن کرد و در ماه های موخر مکررا از حذف مافیای کنکور نیز گفت وگو به میان آورد هرچند هنوز برای حذف آن گامی جدی برنداشته هست.

بطحائی در ۱۲ ماه پیش در راستای سیاست مدرسه محوری  که در سندتحول بنیادین نیز بر آن تبیین شده هست و علاوه بر این برای برگرداندن اعتماد به جامعه معلمی انتخاباتی برای معرفی و نصب دو تن از معلمان به عنوان اعضای هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان ترتیب داد و چهار برنامه با عنوان های انتخاب و نصب مسئولان مدرسه ها، نظام سنجش صلاحیت حرفه ای مسئولان، کنترل و ضمانت کیفیت مدرسه ها و تفویض اختیارات را طراحی نمود و کلید زد.

  چهاردهمین وزیر آموزش و پرورش اما هنوز نتوانسته آنطور که وعده داده بود اقدام قابل ملاحظه ای در بالا بردن معیشت معلمان انجام دهد، البته بر طبق اعلام دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش طرح رده بندی معلمان آماده و به زودی به دولت ارسال می شود تا بعد از تصویب در آنجا به عنوان لایحه تقدیم مجلس شود.  

وزیر اسبق آموزش و پرورش: 

استیضاح؛ همزاد وزرای آموزش و پرورش

 در همین راستا محمود فرشیدی، وزیر اسبق آموزش و پرورش به ایسنا اظهار کرد: با توجه به تجربه ای که سال ها در آموزش و پرورش داشتیم طبق معمول استیضاح ها به سود آموزش و پرورش نبوده اند و دستاوردی عاید دستگاه آموزش و تربیت نکرده هست. از همان لحظه ای که به وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد می دهند، شمشیر استیضاح بالای سرش هست و همزاد وزرای آموزش و پرورش بوده هست.

وی اضافه کرد: از مجلس انتظار می رود با توجه به شان دوراندیشانه اش به ریشه یابی و حل مشکلات توجه نماید. بخصوص اینکه در آستانه سال تحصیلی هستیم و همه تلاش های طول تابستان به ورود بانشاط ۱۳ میلیون دانش آموز و یک میلیون همکار فرهنگی به مدرسه ها متمرکز شده هست.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر امروز اقتصاد و معیشت دغدغه هایی را ایجاد نموده دو مرتبه هم انتظار می رود دولت خودش تغییراتی را در تیم اقتصادی اش ایجاد کند اظهار کرد: علاوه بر این این توقع از مجلس هست که به دولت کمک کند. تاکید رهبری این هست که سران سه قوه اولویت را بر حل مسئله های اقتصادی قرار دهند. اگر قرار هست وزرایی استیضاح شود باید آنهایی باشند که بحث ثروت های میلیاردی در مورد آنان مطرح هست، تا بطحائی که در راستای مسئله های اقتصادی و مالی نکته منفی از او نشنیده ایم.

فرشیدی دنبال کرد: تا جایی که باخبر هستم رهبری، وزیر فعلی را تکریم کردند و در مورد وی اظهار کردند که «او فردی فعال و موثر در صحنه هست.». بطحائی سال ها در آموزش و پرورش خدمت کرده هست.

وی با اشاره به اینکه محورهای استیضاح غالبا در اختیار وزیر نیست و بعضی هم خلاف هست اظهار کرد: یکی از محورها در مورد عدم اجرایی شدن سند دگرگونی هست. بطحائی سند را از زیر میز به روی میز آورد و مطرح نمود و حالا هم زیرنظام های سند تصویب شده هست. هرچند مشکلاتی وجود دارد اما تمرکزش روی اجرای سند بوده هست.

این استیضاح به سود دانش آموزان، معلمان و نظام آموزش و تربیت نیست

وزیر اسبق آموزش و پرورش دنبال کرد: محورهایی چون تضعیف دانشگاه فرهنگیان و عدم رده بندی هم لزوما درست و بجا نیستند. زیرا اجرای رده بندی نیازمند پشتیبانی و تامین ارزش هست. عدم دقت در کتب درسی یکی دیگر از بندهای استیضاح هست که با توجه به تنوع و ظرفیت بالای کتب پرهیز ناپذیر بوده و منحصرا ذی ربط به این دوره نبوده هست. یکی دیگر از بندها عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان هست و از اول هم می گردید حدس زد که مطالبات از محورهای ابدی استیضاح وزیر آموزش و پرورش باشد.

فرشیدی با بیان اینکه طبیعی هست هر شخصی مسیولیت قبول کند دچار کم و کاستی هایی در اجرا می باشد که باید مراقبانه و پرستارانه آن را رفع کرد اظهار کرد: هر شخصی که از موقعیت خود سوء استفاده می نماید را باید کنار گذاشت. اما نقد نماینده ها به کارکرد نباید لزوما به معنای کنار گذاشتن اشخاص باشد زیرا در این شرایط و در زمان فعلی به سود دانش آموزان، معلمان و نظام آموزش و تربیت نیست. یکی از بندها ذی ربط به انتخابات هست، آموزش و پرورش در این زمینه بسیار عارضه پذیر هست. ورود فرهنگیان به تبلیغات انتخابات امکان دارد در چند پردیس رخ داده باشد اما نوشتن آن به پای استیضاح چندان صحیح و در جای خود نیست.

کارشناس آموزش و پرورش:

بدون وزیر ماندن آموزش و پرورش مدتی امور را معطل نگه می دارد

اما مهدی بهلولی، کارشناس آموزش و پرورش در اظهار کرد وگو با ایسنا، نظر دیگری دارد و با اشاره به اینکه با توجه به تجربه یکساله حضور بطحائی بر مسند وزارت، بنده قبول کننده استیضاح هستم اظهار کرد: البته داعیه و علل بعضی نمایندگان مجلس در این باره لزوما صحیح و خواسته های بحقی نیست. اعتقاد دارم استیضاح در زمان فعلی بدون مشکل هم نیست و یقینا بدون وزیر ماندن آموزش و پرورش مدتی امور را معطل نگه می دارد. بعضی رویکردهای وزیر وتیم همراهش مورد تایید هست که حذف امتحان ها من جمله آنهاست. هرچند وی قدرت لازم را نداشت تا در برابر شورای عالی انقلاب فرهنگی بایستد و با تمام وجود از تصمیمش دفاع نماید.

این معلم و کارشناس آموزش و پرورش با بیان اینکه ماه هاست معوقات بیمه تکمیلی باقی مانده و اراده ای برای تقویت بیمه تکمیلی وجود ندارد عنوان نمود: افزایش حقوق هر ساله معلمان حدود ۱۰ درصد بود و احکام با چهارماه دیرکرد به دستشان رسید. یا اینکه ضریب دشواری کار برای معلمان حذف گردید و اظهار کردند که بر طبق فرمان دیوان محاسبه های بوده هست، به چه سبب برای احقاق دیگر حقوق مغفول معلمان از سوی دیوان محاسبه های، اصرار نشد؟.

بهلولی با انتقاد از بعضی محورهای استیضاح اظهار کرد: نگاهم در مورد سند دگرگونی با نمایندگان مجلس همسو نیست، اینکه به چه سبب سند دگرگونی اجرا نشده یک تنه در اختیار آموزش و پرورش نیست و اجرای آن اراده ملی قصد دارد. برقرار کردن عدالت  آموزشی هم بودجه قصد دارد و منحصرا در اختیار یک شخص نیست. با همه محورهای استیضاح قبول کننده نیستم اما اعتقاد دارم وزیر باید بتواند حقوق ما را استیفا کند. امروز دیگر نمی شود با حقوق دو میلیونی زندگی کرد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، هرچند استیضاح من جمله وسیله نظارتی و قانونی نمایندگان مجلس هست و خواسته ابدی مردم به ویژه جامعه فرهنگیان تقویت کارکرد نظارتی مجلس بر دولت و استیفای حقوق آنهاست اما باید نگهدارى کنند تا روند ساماندهی مدرسه ها و ورود ۱۳ میلیون دانش آموز به عرصه آموزش و تربیت با اختلال و کندی رو به رو نشود و هدف پایانی این استیضاح، بهبود کارکرد دستگاه آموزش و تربیت و حرکت به سمت بالنده تر شدن آن باشد و نه کند شدن حرکت این قطار که باید به تندرستی از ایستگاه اول در مهر ماه گذر کند.

انتهای پیام