مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد با تامین زیرساخت های بین المللی لازم برای فعالین اقتصادی، از حضور ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در این مناطق استقبال می کند. به گزارش خبرنما، سعید محمد، امروز سه شنبه (۱۲ مهرماه) در آیین تکریم و […]

مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد با تامین زیرساخت های بین المللی لازم برای فعالین اقتصادی، از حضور ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در این مناطق استقبال می کند.

به گزارش خبرنما، سعید محمد، امروز سه شنبه (۱۲ مهرماه) در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: مناطق آزاد در دنیای امروز از جایگاه ویژه و انکارناپذیری در رونق اقتصادی کشورها برخوردار هستند. یکی از اصلی ترین مزیت های آنها، تسهیل سرمایه گذاری در این مناطق است؛ زیرا در سرزمین اصلی فرایند های اداری پیچیده تری در این زمینه وجود دارد و این مناطق موظف به تسهیل و تسریع این موانع هستند. اما متاسفانه در کشورما از این مزیت ویژه برای جذب سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور به درستی استفاده نشده است.
وی اظهارداشت: سرمایه گذاران ایرانی بسیاری در کشورهای مختلف جهان در حال فعالیت هستند، بسیاری از آنها تمایل دارند در کشور خودشان سرمایه گذاری کنند. اگر بستر مناسب در این زمینه فراهم شود، بدون شک، اتفاق بزرگی در مناطق آزاد کشور رقم می خورد و این مناطق به جایگاه و کارکرد اصلی خود نزدیک می شوند.
وی اظهار داشت: این سرمایه گذاران به دلیل داشتن تجربه های بین المللی و ارتباطات گسترده اقتصادی و تجاری و مالی در سطوح عالی اقتصادی در کشورهای مختلف به راحتی تحت تاثیر پروپاگاندای دشمنان ایران و جوسازی های رسانه ای قرار نمی گیرند و با ثبات و آرامش، فعالیت اقتصادی خود را آغاز کنند و با توجه به دانش و مهارت کافی که در اختیار دارند می توانند نسلی جدید در این حوزه تربیت و به کشور تقدیم کنند.
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: تحریم های ظالمانه دشمنان ایران و انقلاب بسیاری از فعالان اقتصادی ما در سال های گذشته دچار مشکلات فراوان شده اند و از این طریق می توان بخشی از این عقب ماندگی ها را جبران کرد و این فعالان اقتصادی را ارتقاء دهیم.
سعید محمد، بهره گیری از ظرفیت های پیمان شانگ های را در تحقق این امر مهم دانست و افزود: مناطق آزاد می توانند با تامین زیر ساخت های لازم به منظور راه اندازی بانک آفشور، بیمه آفشور و بورس بین الملل، شتاب مطلوبی نسبت به تامین نیازمندی های فعالیت های بین المللی فراهم نماید.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان با دعوت از ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور اظهار داشت: در این زمینه چند نکته حائز اهمیت است؛ اول اینکه باید سیاسی بازی را به کلی کنار بگذاریم و فقط به پیشرفت کشور توجه کنیم و هیچ دغدغه ای جز این نداشته باشیم. دوم اینکه؛ تخصص، مهارت و کارنامه درخشان افراد در این زمینه را در اولویت قرار دهیم تا به بیشترین بازدهی برسیم. سوم اینکه؛ نهایت تلاش خود را به کار ببندیم تا از بروز هرگونه فساد جلوگیری کنیم؛ زیرا وجود فساد، تخصص و شایستگی را به کلی کنار می زند و موانع بسیاری در این راه ایجاد می کند.

گفتنی است؛ در این أئین «حسین گروسی» به عنوان مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد ماکو منصوب و از زحمات «محمدرضا عبدالرحیمی» تقدیر به عمل آمد.