«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درباره اظهارات سعید قاسمی درباره نحوه حضور ایران در جنگ بوسنی گفت: این اظهارات کذب محض است. یکسری صحبت های کاذب از این نوع، از جانب غربی‌ها بهانه‌ای برای فشارهای جدید به ملت ایران می‌شود. وی در […]

«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درباره اظهارات سعید قاسمی درباره نحوه حضور ایران در جنگ بوسنی گفت: این اظهارات کذب محض است. یکسری صحبت های کاذب از این نوع، از جانب غربی‌ها بهانه‌ای برای فشارهای جدید به ملت ایران می‌شود.

وی در این خصوص ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هرگز هیچ‌گونه ارتباطی با القاعده نداشته و تروریستی‌های مرتبط با این گروه، دست‌شان به خون مردم ایران آلوده است.

فلاحت‌پیشه به اشاره به سابقه مبارزاتی ایران با تروریسم سلفی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران افتخار این را دارد که مهم‌ترین خاکریز در مقابل تروریست سلفی به محوریت القاعده در طول ۲۰ سال اخیر بوده است.

حضور ایران در بوسنی در سال ۱۹۹۰ غیر نظامی بود

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین در خصوص حضور ایران در جنگ بوسنی تشریح کرد: نوع حضور ایران در بوسنی کاملا مشخص بود.

وی افزود: در زمان جنایاتی که در مهد دموکراسی دنیا در ۱۹۹۰ میلادی علیه مسلمانان شد، جمهوری اسلامی ایران حضور غیر امنیتی و نظامی و در چارچوب مقررات بشردوستانه برای دفاع از حقوق ملت بوسنی داشت.

هرگز از هلال احمر استفاده سیاسی و نظامی و امنیتی نشده است

فلاحت‌پیشه در خصوص ادعای سعید قاسمی درباره استفاده پوششی از هلال احمر و واکنش این نهاد به این موضوع گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز از هلال احمر استفاده سیاسی، نظامی و امنیتی نکرده است.

وی ادامه داد: چهره‌ای که این ادعاها را مطرح کرده جایگاه حقوقی و تصمیم گیری در ایران نداشته و اظهارات وی نباید از لحاظ مقررات بین‌المللی آثاری را برای ملت ایران به دنبال داشته باشد.

فلاحت‌پیشه با بیان این که صحبت‌های ایشان صحبت‌هایی است که محل ثبت اثر حقوقی و بین‌المللی نیست، گفت: متاسفانه در رسانه‌های بیگانه از این صحبت سوءاستفاده شد و هلال احمر و تاریخچه حمایت جمهوری اسلامی از ملت بوسنی مورد تخریب قرار گرفت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چنین موضوعاتی باید تلنگری به مسئولان جمهوری اسلامی ایران باشد زیرا در ایران تریبون‌ها به راحتی استفاده می‌شود و این تریبون‌های باز، مورد استفاده کسانی قرار می‌گیرد که در ایران مسئولیتی ندارند اما اظهارات‌شان برای مردم ایران هزینه‌ساز می‌شود.

گفتنی است؛ اظهارات سعید قاسمی از جانب هلال احمر و سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تکذیب شد اما وی مجددا بر اظهارات خود پافشاری کرده و در توئیتر خود نوشت: «به چشم دیدیم در لباس سازمان ملل جاسوسی می‌کنن. از ملت‌هایی که نمی‌جنگند و عنان‌شان را به دست غربی‌ها می‌دهند، حالا تعجب می‌کنم که بر ما خرده می‌گیرند چرا با لباس هلال‌ احمر به نجات مستضعف نرفتید!» او افزوده است: «مگر نه اینکه معنی پوشیدن این لباس یعنی نجات مسلمین و هر بنی‌بشری که تحت آسیبِ ظالماست؟»