به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با برکناری بعضی وزیران از جمله ربیعی و کرباسیان از وزارتخانه های کار و اقتصاد، گفت وگو ها بر این اساس هست که با تعویض مسئول، آیا مشکلات رفع خواهند گردید یا خیر؟ در این باره اغلب فعالین اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارند که تغییر یک شخص […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با برکناری بعضی وزیران از جمله ربیعی و کرباسیان از وزارتخانه های کار و اقتصاد، گفت وگو ها بر این اساس هست که با تعویض مسئول، آیا مشکلات رفع خواهند گردید یا خیر؟ در این باره اغلب فعالین اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارند که تغییر یک شخص کارساز نیست و مشکلی را رفع نمی کند، لکن باید ساختارها اصلاح گردند.  از آنجایی که اقتصاد ما بیمار هست، تعویض وزیران راهگشا نیست، چراکه اقتصادی که بر مبنای یارانه هست و منحصرا با چاپ اسکناس تورم سر مردم آوار می کند، اقشار بسیاری را به زیر خط متوسط می برد.

در این میان جمشید عدالتیان من جمله اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران هست که معتقد است تغییر افراد، تاثیری بر درآمدها و نیازهای ارزی نداشته و تصمیم ها زیادتر سیاسی هست، چراکه مجلس باید جوابگوی موکلان و مردم باشد؛ درصورتیکه وضعیت اقتصادی نشان می دهد که مشکلات، منحصرا داخلی و مدیریتی نیست.

عدالتیان در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: این تحولات تاثیر بنیادی نداشته و سلیقه ای هست. وزیران همیشه تغییر می کنند تا سلیقه ها اعمال گردد، اما اثرات عمده بر اقتصاد نخواهد داشت؛ چراکه عاملان پیچیده ای در جامعه وجود دارد که بعید هست با تغییر فرد تفاوتی حاصل گردد و به گفته سرشناس ” وزیران همیشه تغییر می کنند تا سلیقه ها اعمال گردد، اما اثرات عمده بر اقتصاد نخواهد داشت؛ چراکه عاملان پیچیده ای در جامعه وجود دارد که بعید هست با تغییر فرد تفاوتی حاصل گردد و به گفته سرشناس “بزرگترین اقتصاددان دنیا که پیروز پاداش نوبل هست هم بیاید، کار خاصی از دستش برنمی آید.”

.. مریضی های مزمن و فرسوده ای می باشند که در شش ماه موخر نیز مواردی به آن اضافه شده هست، اظهار کرد: بطور واقع و با تاکید رییس جمهور مشکلات ناشی از تحریم ها نیز بوده و تا وقتی که بتوان راه حل هایی برای مبارزه با آن پیدا کرد، باید مشکلات را از سر گذراند تا دوران بحران  تمام گردد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاکید رییس جمهور برای به کار نبردن “بحران” این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاکید رییس جمهور برای به کار نبردن “بحران” تصریح نمود: حقیقت این هست که سایر وزیران از جنگ اقتصادی گفت وگو می کنند؛ بنابراین اگر جنگ اقتصادی وجود دارد، پس بحرانی هم در کنار خود دارد. وضعیت فعلی عادی نبوده و بحرانی هست و اگر اقداماتی صورت نگیرد مشکلات “فاجعه” وضعیت فعلی عادی نبوده و بحرانی هست و اگر اقداماتی صورت نگیرد مشکلات “فاجعه” ایجاد می کنند. مساله بدیهی این هست که حالا خانواده های متوسط، کم درآمد، بنگاه های اقتصادی و تولیدی دچار مشکل می باشند؛ بنابراین باید قبول کنیم که بحران وجود دارد اما نباید به مصیبت تبدیل گردد لکن بایستی بحران کنترل  و شرایط به نظم عادی برگردد.

استراتژی اقتصادی تدافعی هست

عدالتیان اظهار کرد: مشکلات ساختاری از قدیم بوده و سالها است که در انتظار دگرگونی اداری هستیم که اتفاق افتد. دولت ها باید کوچک و غیروابسته به نفت گردند و سامانه های مالیاتی نیز تغییر کنند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اولویت کاری فرد جدید در جایگاه وزیر اقتصاد و دارایی را اعلام استراتژی فعال در جامعه اعلام کرد و اظهار کرد: آیا استراتژی خاصی وجود دارد؟

وی دنبال کرد: استراتژی دولت “تدافعی” وی دنبال کرد: استراتژی دولت “تدافعی” به معنای محافظت آنچه که دارد، هست و اهتمام در محافظت مراجع ارزی دارد تا جامعه با کمبود ارز رو به رو نشود.  با توجه به گفت وگو های موخر رییس جمهور میتوان فهمید استراتژی اقتصادی فعلی ایران، تدافعی هست. علاوه بر آن، جلوگیری از بروز تورم هایی مثل تورم یک میلیونی ونزوئلا است تا بتوان جامعه را اداره کرد.

عدالتیان تصریح نمود: به نظر می آید این استراتژی تا حدودی منطقی و از حدی به بعد غیرعقلانی هست و تضادها در آن دیده می گردد. لازم هست در بعضی از مقاطع، استراتژی “تهاجمی” لازم هست در بعضی از مقاطع، استراتژی “تهاجمی” به کار گرفته گردد. البته بعضی در پی استراتژی تهاجمی و بعضی تدافعی می باشند که سردرگمی و بلاتکلیفی برای فعالین اقتصادی به وجود آورده هست.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تاکید کرد: اگر استراتژی دولت تدافعی هست، باید وزیران جدید، وزرای دوران بحران باشند. وزیری که توان دارد در حالت عادی وزارتخانه را اداره کند کافی نیست؛ بنابراین مجلس با تغییر وزیر امید دارد که فرد جدید بتواند مثل زمان جنگ، کشور را در وضعیت بحران اداره کند. 

 انتهای پیام