– اخبار استانها – به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، ارسلان زارع عصر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان اظهار داشت: در شرایط فعلی که دشمنان تحریم‌های سنگینی علیه کشور وضع کرده‌اند باید تامین‌کننده ارز مورد نیاز جهت تهیه ملزومات اساسی کشور باشیم و به این سمت […]

– اخبار استانها –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، ارسلان زارع عصر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان اظهار داشت: در شرایط فعلی که دشمنان تحریم‌های سنگینی علیه کشور وضع کرده‌اند باید تامین‌کننده ارز مورد نیاز جهت تهیه ملزومات اساسی کشور باشیم و به این سمت حرکت کنیم.

استاندار گیلان به دیدار دیروز خود با رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد و بیان داشت: در این دیدار بر ضرورت مشارکت بانک‌های غیردولتی و خصوصی در تامین منابع مالی لازم جهت تکمیل پروژه‌های اقتصادی و مشارکت با شرکت‌های تعاونی و کارآفرینان و تولیدکنندگان استان گیلان تاکید کردم.

وی ضرر اصلی عدم بازگشت ارز به کشور را متوجه صادرکنندگان دانست و بیان کرد: عدم بازگشت ارز به کشور باعث می‌شود که صادرکنندگان مجبور به صرف هزینه گزاف شوند و به اجبار کالاهای خود را در سال بعد گران‌تر بخرند که این موضوع مزیت رقابتی کالا را از بین می‌برد.

رئیس اتحادیه پوشاک: قاچاق پوشاک استوک هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد، چرا مسئولین برخورد نمی‌کنندبازداشت ۵۱ دلال ارزی و کشف بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار انواع ارزمقابله با پدیده شوم قاچاق کالا و ارز در مرزهای کردستان تشدید می‌شود

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه صادرکنندگان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور محسوب می‌شوند افزود: باید بستر فعالیت بازرگانان و بازگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای مختلف به کشور را آماده کنیم.

زارع با اشاره به اینکه بازرگانان در انجام وظایف خود و تحقق اقتصاد مقاومتی و ایستادگی مقابل تحریم‌ها و همچنین رونق و جهش تولید توجه ویژه‌ای دارند عنوان کرد: باید شرایط لازم برای بازگشت ارز ناشی از صادرات کالا به کشور فراهم شود.

استاندار گیلان استفاده از ظرفیت میربیزنس بانک (بانک ملی در مسکوی روسیه) را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: برای برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور باید تهاتر کالای صادراتی با کالای وارداتی را مدنظر قرار دهیم که برای تحقق این موضوع استفاده از میربیزنس بانک ضروری است.

زارع با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی استان گیلان باید مطابق قوانین با تجار و بازرگانان همکاری و تعامل داشته باشند اظهار داشت: تجار و بازرگانان گیلان همکاری مثبتی در جهت تحقق اهداف و برنامه‌های تعیین شده جهت ارتقاء کشور و استان دارند.

وی با تاکید بر گسترش صادرات غیرنفتی خاطرنشان کرد: واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم نیازمند تامین ارز است لذا در شرایطی که برای صادرات نفتی موانعی پیش روی کشور قرار دارد باید به گسترش صادرات غیرنفتی توجه بیشتری کنیم تا از طریق ارز ناشی از آن کالاهای مورد نیاز را تامین کنیم.