به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، جنگ داخلی سوریه هفت سال دوام یافته و هنوز چاره ای سیاسی برای این کشمکش خونین پیدا نشده هست. امروز شنبه قرار هست روسای دولت های ترکیه، روسیه، فرانسه و آلمان در اجلاسی در استانبول گرد هم بیایند. این اولین دیدار در این قالب هست. این چهار نفر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، جنگ داخلی سوریه هفت سال دوام یافته و هنوز چاره ای سیاسی برای این کشمکش خونین پیدا نشده هست. امروز شنبه قرار هست روسای دولت های ترکیه، روسیه، فرانسه و آلمان در اجلاسی در استانبول گرد هم بیایند. این اولین دیدار در این قالب هست. این چهار نفر می خواهند در مورد چشم انداز سوریه به اظهار کرد وگو بنشینند. 

مهمترین نکات و سوال های این اجلاس به این قرارند:

وضعیت نظامی در سوریه چه طور هست؟

 در حالی که در مقطع هایی بشار اسد قدرت را از دست داده بود، گروه های دولتی توانسته اند بخش بزرگی از سوریه و تقریبا همه شهرهای بزرگ را دو مرتبه به کنترل خود در آورند. اسد از سوی روسیه و ایران پشتیبانی می گردد. آخرین کانونی که هنوز در اختیار شورشیان نزدیک به ترکیه قرار دارد، شهر ادلب در شمال غربی سوریه هست.

افزون بر این، کردها همچنان بر شمال شرقی سوریه مسلط هستند. آنان با کمک آمریکا در حال دوئل با آخرین شبه نظامیان گروه داعش هستند.

قرار هست در اجلاس سوریه در چه زمینه ای گفت وگو گردد؟

دستور کار این اجلاس، وضعیت ادلب خواهد بود؛ جایی که ترکیه و روسیه بر سر ایجاد یک منطقه نظامی بی طرف و خالی از جنگ افزار در آن به توافق دست یافته اند تا جلوی هجوم نیروهای دولتی به شهر را دریافت کنند. این محدوده از ۱۵ اکتبر ایجاد شده اما به گفته کنشگران محلی، نیروهای رادیکال در آن هنوز حاضر هستند. اگر چه وضعیت ادلب به نسبت پیشین آرام گزارش می گردد اما در آستانه برپایی اجلاس استانبول، دیدبان حقوق بشر سوریه از به قتل رسیدن ۷ غیرنظامی در هجوم توپخانه سوریه به ادلب اطلاع داد.

به گزارش خبرنما به نقل از دویچه وله، تنها آلمان نیست که شرایط کنونی را فرصتی برای یک روال سیاسی جدید با هدف همکاری بین اپوزیسیون و دولت دمشق می بیند. در ماه ژانویه نیز در کنگره سوچی که به ابتکار روسیه برگزار گردید، کمیته ای برای کار روی یک قانون بنیادی جدید در سوریه تشکیل گردید. البته دولت سوریه تا به حال با چنین گامی و نقش آفرینی سازمان ملل در این مسیر مخالفت نموده هست.

به چه سبب آلمان در اجلاس استانبول شرکت می کند؟

آلمان تاحالا نقش پررنگی در بحران سوریه بازی نکرده و این اولین حضور آنگلا مرکل در چنین جلسه ای هست؛ آن هم در حالی که آلمان پذیرای بیشترین آوارگان سوریه ای در سطح اروپا بوده هست. کشورهایی دربردارنده فرانسه، آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی و اردن.

آلمان امید دارد که اجلاس استانبول گام موثری برای یافتن یک راه حل سیاسی برای سوریه باشد. به نظر آلمان، هنوز زود هست که صحبتی از نقش برلین برای کمک به بازسازی سوریه به میان بیاید. در چارچوب اجلاس استانبول، خانم مرکل فرصتی نیز خواهد داشت تا با سران کشورهای دیگر مذاکره هایی دوطرفه داشته باشد.

کشورهای دیگر چه منافعی دارند؟

روسیه در کوشش هست آنکارا را با توجه به مناسبات تیره ترکیه و آمریکا، هر چه زیادتر به سمت خود بکشاند. مسکو دلواپس هست که نفوذ خودش در سوریه و پایگاه های نظامی اش در این کشور را از دست بدهد. کرملین علاوه بر این برای کمک به بازسازی برای سوریه تبلیغ می کند. در اجلاس استانبول مسکو قصد دارد قبل از هر چیز، گفتگوها صلح سوریه را دو مرتبه به جریان بیندازد. حقیقت آن هست که چون روسیه در کنار سوریه هست، هیچ چیز بدون مسکو تغییر نخواهد کرد.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز می گوید آنکارا از اجلاس خواهان یک نقشه راه برای حل سیاسی جنگ داخلی سوریه هست؛ نقشه راهی که دربردارنده تشکیل کمیته قانونی بنیادی نیز باشد. کالین افزوده که رجب طیب اردوغان روی محافظت توافق با روسیه در مورد ادلب تمرکز خواهد کرد. ترکیه دستکم از ترس خیز تازه ای از پناهجویان، به برقرار کردن آرامش در این منطقه علاقمند هست.

امانوئل ماکرون، ریاست جمهور فرانسه مایل هست آتش بس در ادلب ضمانت گردد و گفتگوها ذی ربط به راه حل سیاسی تقویت گردند تا از مصیبت ای انسانی و سیل تازه ای از آوارگان پیشگیری گردد. افزون بر این، وزیر خارجه فرانسه گفته که پاریس قصد دارد از یک مصیبت امنیتی جلوگیری کند زیرا امکان دارد هزاران تن از نیروهای شورشی در اثر هجوم به ادلب پراکنده گردند و تروریست های بیگانه تعلیم دیده دو مرتبه به کشورهایشان بازگردند. به صورت کلی سوریه در سیاست خاورمیانه ای ماکرون، جای اول را دارد. فرانسه عضو ائتلاف نظامی ضد داعش در عملیات هوایی در سوریه هست که رهبری آن را آمریکا عهده دار است.

به چه سبب آمریکا در این اجلاس نیست؟

از نظر نظامی، ایالات متحده هنوز به عنوان متحد کردها در مقابله بر علیه داعش در سوریه فعال هست. در دوران ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا از روند تلاش های سیاسی کنار کشید. در گفتگوها پبشین صلح سوریه در ژنو، دیپلمات های اروپایی شکایت داشتند که واشنگتن به عنوان یک شریک پرنفوذ و حمایت کننده اپوزیسیون، صحنه را ترک نمود و به مسکو داد.

گفتگوها در چه قالبی پیش خواهند رفت؟

در نشست هایی در پایتخت قزاقستان با شرکت روسیه، ترکیه و ایران، حول کاهش تنش در منطقه های پرجمعیت برای پیشگیری از تلفات انسانی مذاکره شده هست.  اردوغان و پوتین هم حول منطقه حائل در ادلب برای بار دوم با هم دیدار کرده و به توافق دست یافته اند. این در حالی هست که استفان د میستورا، نماینده مخصوص سازمان ملل در امور سوریه مکررا قصد واسطه گری در صلح سوریه را داشته اما ناکام مانده هست.

انتهای پیام