به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نصرالله پژمان‌فر در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: سؤوال من این است که چرا برای دریافت تسهیلات این قدر تمرکز در تهران وجود دارد و همه واحدهای بزرگ تمایل دارند تا دفاتر خود را در این شهر مستقر کنند. وی افزود: یکی از […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نصرالله پژمان‌فر در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: سؤوال من این است که چرا برای دریافت تسهیلات این قدر تمرکز در تهران وجود دارد و همه واحدهای بزرگ تمایل دارند تا دفاتر خود را در این شهر مستقر کنند.

وی افزود: یکی از علت‌های تمرکز در تهران این است که تسهیلات و مشوق‌های زیادی برای واحدها در نظر گرفته می‌شود و به دلیل فقدان آن در شهرستان‌ها واحدها ناچار به مستقر شدن در تهران هستند. این امر سبب می‌شود که استان‌ها ضعیف حرکت کنند و در صورت تفویض اختیار این مشکل حل خواهد شد.

رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی بیان کرد: امیدوارم یکی از خروجی‌های این جلسه تفویض اختیار و اعتماد به استانداران باشد، زیرا مدیران در استان نسبت به تهران برای رسیدن به تسهیلات و امکانات با وسواس زیادی کار خود را انجام می‌دهند. یکی از علت‌هایی که تاکنون نتوانستیم سطح مالیات در استان را وصول کنیم، ناتوانی مدیران و پیش‌بینی ارقام مالیاتی بیش از حد توان استان‌هاست که  نتیجه آن فشار زیاد به آحاد مردم و دستگاه‌هاست.

پژمان‌فر خاطرنشان کرد: ما باید یک مقدار، دستگاه‌های مالیاتی خود را به حرکت بیندازیم و به سراغ فرارهای مالیاتی رفته و رفتارهای سخت‌گیرانه‌ای نسبت به آنان داشته باشیم، هرچند که تاکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده اما کافی نیست.

وی اضافه کرد: همچنین باید برای پرداخت مالیات در کشور فرهنگ‌سازی شود تا مردم بدانند که درآمدهای مالیاتی صرف هزینه‌های دولت نمی‌شود و خرج خود مردم می‌شود تا نسبت به پرداخت آن رغبت پیدا کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر اقتصاد گفت: از سال ۸۵ تاکنون سرمایه‌های دولت روشن نشده است و این کار وظیفه‌ای است که وزارت امور اقتصاد و دارایی هرسال باید دارایی دولت را مشخص کند و اقدامات خود را بر آن اساس انجام دهد.

از طرف شرق کشور تحریم نیستیم

در ادامه محمدحسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی خطاب به وزیر اقتصاد اظهار کرد: شما و آقای همتی تحت فشار بنگاه‌های دولتی و خصولتی اقتصاد خوار کشور قرار گرفته‌اید و ما در بخش خصوصی متوجه این موضوع هستیم که چرا بعضی از ورزا تنها به رئیس جمهور و دولت پاسخگو هستند.

وی افزود: تجارت و تولید دو بال اقتصادی کشور است که هردو تحت تاثیر یکدیگر قرار دارند و تضعیف هرکدام از آنها سبب تضعیف دیگری می‌شود. ما در شرق کشور دچار تحریم نیستیم اما دولت قدر این موضوع را نمی‌داند. از شرق و بخشی از شمال کشور امکان صادرات و واردات کالا و دریافت ارز وجود دارد اما استاندار اختیار صدور مجوز و تخصیص ارز ندارد و در صورتی که این تفویض اختیار به استاندار داده شود، بخش زیادی از اقتصاد از تاثیر تحریم‌ها خارج می‌شود.

رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی عنوان کرد: استاندار خراسان رضوی توانسته است که با استفاده از ظریفت مثلث توسعه اقتصادی تمامی ارکان حاکمیت را در کنار یکدیگر قرار دهد و این کار بسیار بزرگی است و در صورت عملیاتی شدن آن در تمام کشور به توفیقات زیادی دست پیدا خواهیم کرد.

رشد تورم سبب نارضایتی مردم و گران شدن سفره معیشتی آنان شده است

در بخش دیگری از این جلسه حسن حسینی  رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زمانی که در یک جامعه تورم ۴۰ تا ۴۲ درصدی وجود داشته باشد نمی‌توان از اقتصادی خوب در آن سخن گفت. سال گذشته نرخ ارز افرایش پیدا کرد اما هیچ تغییری در میزان دستمزد ها و دیگر موارد رخ نداد و رشد تورم سبب نارضایتی مردم و گران شدن سفره معیشتی آنان شده است.

وی افزود: ۴۰ سال است که از پیروزی انقلاب می‌گذرد و تمامی دولت‌ها تلاش کردند تا به اقتصاد پایدار دست پیدا کنند و آخرین کار در این راستا طرح‌های زود بازده بود، اما طرح مثلث توسعه اقتصادی که توسط استاندار خراسان رضوی اجرا شده، توانسته است بدون دریافت هیچ هزینه‌ای از دولت، در مناطق محروم اشتغال ایجاد کند، البته لازم به ذکر است که با وجود خشکسالی‌های اخیر استان خراسان رضوی نیز جزو مناطق محروم به حساب می‌آید.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ایجاد اشتغال در تهران کار سختی نیست اما ایجاد شغل در شهرستان‌هایی همچون زاوه و باجگیران کار بسیار سختی است و پیشنهاد می‌کنیم ضمن تفویض اختیار به استاندار، مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی و وام‌های ارزان قیمت برای استان در نظر گرفته شود.

انتهای پیام‌