به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روز ملی فناوری فضایی روزی هست که در آن ایران با پرت موفقیت آمیز ماهواره “امید” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روز ملی فناوری فضایی روزی هست که در آن ایران با پرت موفقیت آمیز ماهواره “امید” در روز ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷، به جمع کشورهای […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روز ملی فناوری فضایی روزی هست که در آن ایران با پرت موفقیت آمیز ماهواره “امید” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، روز ملی فناوری فضایی روزی هست که در آن ایران با پرت موفقیت آمیز ماهواره “امید” در روز ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷، به جمع کشورهای دارای قدرت پرت ماهواره ملحق شد. سال کنونی اما در حالی روز ملی فضا را به جشن می نشینیم که برای نخستین بار پرت ناموفق ماهواره “پیام”

به گفته دکتر سید مصطفی صفوی، مجری پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر، این ماهواره با ۳۰۰ ثانیه ای که فعال شده بود، GPS ساخت محققان ایرانی اطلاعات و دیتاهای لازم را ارسال کرد و از طریق داده های ارسال شده تیم تحقیقاتی متوجه گردید ماهواره تا چه ارتفاعی پرت و در کجا متوقف شده هست. علاوه بر این اعلام گردید در حالتی که ماهواره بر به مدت ۲۰ ثانیه به فعالیت های خود ادامه می داد، این ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد.

دکتر مجتبی سرادقی، مدیرکل توسعه فناوری سازمان فضایی در اظهار کرد وگو با ایسنا، قرار گرفتن در مدار ۵۰۰ کیلومتری را از اغراض پرت ماهواره “پیام” دانست و اضافه کرد: در حالتی که “پیام” دکتر مجتبی سرادقی، مدیرکل توسعه فناوری سازمان فضایی در اظهار کرد وگو با ایسنا، قرار گرفتن در مدار ۵۰۰ کیلومتری را از اغراض پرت ماهواره “پیام” دانست و اضافه کرد: در حالتی که “پیام” در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار می گرفت، به مدت دو سال بدون اعمال نیروی تازه ای در مدار باقی می ماند. برای قرار گرفتن “پیام” در مدار، این ماهواره باید به سرعت لازم ۸ کیلومتر در ساعت می رسید و این سرعت را ماهواره بر به ماهواره اعمال می کند و از آنجایی که جوی در این مدار وجود ندارد، ماهواره با سرعت اولیه به دور مدار می گردد، ولی “پیام” برای قرار گرفتن “پیام” در مدار، این ماهواره باید به سرعت لازم ۸ کیلومتر در ساعت می رسید و این سرعت را ماهواره بر به ماهواره اعمال می کند و از آنجایی که جوی در این مدار وجود ندارد، ماهواره با سرعت اولیه به دور مدار می گردد، ولی “پیام” به این سرعت نرسید؛ به همین علت این ماهواره آماده تزریق به مدار نشد.

مدیر کل توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی افزود: اگر ماهواره ای به سرعت مد نظر نرسد، سقوط کرده و به زمین برخورد می نماید و اگر به بیشتر از سرعت لازم برسد، از مدار خارج شده و به سمت سایر سیارات می رود.

سرادقی در مورد موتورها و پیش رانش های “پیام”، “پیام”، اظهار کرد: در بعضی ماهواره ها وقتی که مأموریت های بیشتری هدف گذاری می گردد و یا می خواهیم مدار را تغییر دهیم، موتورهایی که شبیه پرتابگرهای کوچک هستند، انتصاب می گردند.

به گفته وی، این موتورها هم تنظیمات مداری را انجام و هم وضع ماهواره ها را در وضع قابل انتظار قرار می دهند.

سرادقی اضافه کرد: وقتی که ارتفاع مداری ماهواره افزایش می یابد، طول عمر ماهواره نیز از ۲ به ۵ سال افزایش می یابد و زمانی از این موتورها استفاده می گردد که ماهواره در مدار قرار گرفته باشد و می خواهیم ماهواره را محافظت کنیم؛ ولی در پروژه “پیام” سرادقی اضافه کرد: وقتی که ارتفاع مداری ماهواره افزایش می یابد، طول عمر ماهواره نیز از ۲ به ۵ سال افزایش می یابد و زمانی از این موتورها استفاده می گردد که ماهواره در مدار قرار گرفته باشد و می خواهیم ماهواره را محافظت کنیم؛ ولی در پروژه “پیام” تصحیح مداری تشریح نشده بود.

سرادقی دنبال کرد: در پرت ماهواره مشکل فنی در ماهواره بر برای رساندن ماهواره به مدار ایجاد گردید.

پس از یک پرت ناموفق با توجه به توانمندی هایی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد شده، طبق برنامه ریزی سازمان فضایی، ساخت ماهواره “پیام ۲”

حالا پرت ماهواره “دوستی” دانشگاه صنعتی شریف در دستور کار هست؛ ماهواره ای که به گفته مدیر کل توسعه فناوری فضایی ایران با ماهواره بر بومی “سفیر” حالا پرت ماهواره “دوستی” دانشگاه صنعتی شریف در دستور کار هست؛ ماهواره ای که به گفته مدیر کل توسعه فناوری فضایی ایران با ماهواره بر بومی “سفیر” به مدار تا ۳۵۰ کیلومتری پرت خواهد گردید. مدار حضیض مدار این ماهواره ۲۵۰ کیلومتر و اوج مداری آن ۳۵۰ کیلومتری می باشد.

توسعه فضایی که بیشتر از ۴۰ سال پیشینه مطالعاتی دارد

ماهواره “مصباح” ماهواره “مصباح” نخستین پروژه ایران برای ساخت ماهواره بعد از انقلاب بود. پروژه این ماهواره در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران شروع گردید و در آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یک شرکت ایتالیایی همکاری داشتند. موافقت نامه ساخت ماهواره “مصباح” موافقت نامه ساخت ماهواره “مصباح” در سال ۱۳۷۶ میان وزارتخانه های علوم و ارتباطات به امضا رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره طی سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات و ساخت مدل مهندسی و فضایی ماهواره با همکاری شرکت ایتالیایی توسط نیروهای متخصص داخلی انجام گردید.

ماهواره “مصباح” از نوع ماهواره های مدار پایین بود که قرار بود از آن برای فعالیت های علمی، تحقیقاتی و آموزشی استفاده گردد؛ به همین علت “مصباح” اما این ماهواره در کشور ایتالیا بلوکه گردید.

پس از ان پرت ماهواره “امید” پس از ان پرت ماهواره “امید” و قرار گرفتن آن در مدار، امیدهای تازه ای را برای توسعه این فناوری در کشور ایجاد کرد، به شکلی که تاحالا ماهواره های متعددی طراحی و ساخته شده هست و کشور ایران نهمین کشور دنیا بعد از روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن، چین، انگلیس، هند و رژیم اشغالگر قدس هست که مستقلاً موفق به پرت ماهواره شده هست.

سیر تکامل ایران در طراحی و ساخت ماهواره به این توصیف هست:

ردیف اسم ماهواره سازنده مأموریت زمان پرت آخرین وضع عمر مداری وزن به کیلوگرم
۱ مصباح سازمان پژوهش های صنعتی ایران سنجش از دور بلوکه شده در کشور ایتالیا
۲ امید سازمان فضایی مخابراتی ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ پرت شده ۸۲ روز ۲۷
۳ نوید دانشگاه علم وصنعت سنجش از دور ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ پرت شده ۶۰ روزه ۵۰
۴ کاوش دانشگاه صاحب اشتر تصویربرداری ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ پرت شده سه هفته ۱۵.۳
۵ فجر سازمان صنعت های هوافضای وزارت دفاع تصویربرداری ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ پرت شده ۶۰
۶ سینا به توصیه وزارت علوم و ساخته شده سنجش از دور ۶ آبان ماه ۱۳۸۶ پرت شده
۷ پیام دانشگاه امیرکبیر سنجش از دور ۲۵ دی ۱۳۹۷ پرت ناموفق ۱۰۰
۸ ظفر دانشگاه علم و صنعت سنجش از راه دور دگرگونی تا شهریور ۹۸ مراحل انتهاء ساخت ۲.۵ تا ۳ سال ۹۰
۹ تدبیر دانشگاه علم و صنعت سنجشی تحوبل به پرتابگر ۵۰
۱۰ طلوع صنعت های الکترونیک وزارت دفاع سنجش از دور آماده پرت ۲ تا ۳ سال ۱۰۰
۱۱ ناهید ۱ پژوهشگاه فضایی ایران زمین آهنگ- مخابراتی آماده سازی برای پرت ۵۰
۱۲ ناهید ۲ پژوهشگاه فضایی مخابراتی در حال ساخت ۲ سال ۱۰۰
۱۳ پارس۱ همکاری دانشگاه ها سنجش از دور ساخت نمونه مهندسی ۱۴۰
۱۴ پارس ۲ پژوهشگاه فضایی سنجشی ۱۴۰۰ ۱۰۰
۱۵ سها پژوهشگاه فضایی

سنجش از دور

۳ سال ۱۵۰
۱۶ دوستی دانشگاه شریف سنجش از دور آماده پرت ۲.۵ تا ۳ سال ۵۲
۱۷ خلیج فارس دانشگاه صاحب اشتر مخابراتی

اقتصاد فضاپایه با بومی سازی فناوری ها

۴ ۳۲. ۵ تا ۳ سال۲.

۶ ۶ در این بین صنعت اطلاعات مکانی که قسمتی از اقتصاد نوظهور فضایی هست، بر طبق آمارهای منتشر گردیده از سوی سازمان فضایی ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با چرخش مالی مستقیم ۲۹۰ میلیارد دلار رو به رو بوده و حدس می گردد در سال ۲۰۲۰ به ۴۳۹ میلیارد دلار برسد. این در حالی هست که طبق اعلام سازمان فضایی ایران، رشد هر ساله ۱۳.

۱ بر طبق آمار منتشر گردیده از سوی سازمان فضایی ایران در سال ۲۰۱۷ اقتصاد صنعت ماهواره سنجش از دور در جهان ۴۰ میلیارد دلار بوده هست و حدس شده این صنعت در ۲۰ سال آینده رشدی یک هزار و ۳۰۰ درصدی داشته باشد، در نتیجه اقتصاد نوظهور فضا یک حجم و مجال با اهمیت برای خلق ثروت هست که باید از آن به خوب ترین صورت ممکن استفاده نمود.

آزادسازی داده های فضایی، گام سوم ایران در فضا

به منظور تحقق این هدف بنا به تأکیدات دکتر مرتضی تساوی، ریاست سازمان فضایی داده های فضایی آزادسازی خواهند گردید تا شرکت ها و استارتاپ های

گام چهارم بهره برداری از ایستگاه عکس ها ماهواره ای توسط بخش خصوصی

دکتر شبنم یزدانی، دستیار ریاست سازمان فضایی، توسعه اکتساب وکارهای فضاپایه را یکی از برنامه های این سازمان بعد از دستیابی به چرخه کامل ایران به فناوری فضایی می داند و یادآور می گردد: در زمینه تحقق سیاست های دولت برای توسعه اکتساب و کارها و اشتغالزایی، سازمان فضایی ایران تصمیم به برپایی رخداد شناسایی و توانمندسازی اکتساب و اقدامات فضاپایه گرفته هست. وی اضافه کرد: در توسعه اکتساب و اقدامات فضاپایه، داده های ماهواره ای و علاوه بر این فناوری فضایی موجود در کشور، این استعداد را دارند تا توسط نوآوران و متخصص ها مورد استفاده قرار گرفته و به یک اکتساب و کار با انواع مشتریان دولتی، خصوصی و عمومی مبدل گردند.

علاوه بر آن سازمان فضایی ایران با اعلام فراخوانی از بخش خصوصی برای اکتساب مجوز بهره برداری از ایستگاه اخذ عکس ها ماهواره ای، دعوت کرده هست.

گام پنجم صادر کردن پروانه اپراتوری ماهواره ای برای بخش خصوصی

براری، ریاست سازمان فضایی ایران از کوشش این سازمان برای تدوین پروانه اپراتوری ماهواره های سنجشی و تدوین پروانه اپراتور مخابراتی برای بخش خصوصی اطلاع داد و اظهار کرد: این اقدام، سرآغاز قسمت گیری یکی از شیوه های دسترسی به عکس ها ماهواره ای، احداث ایستگاه اخذ مستقیم همراه با حق امتیاز دریافت عکس ها از صاحب ماهواره (اپراتور) هست.

بر این اساس به منظور ایجاد بستر قانونی سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه و نیز عرضه خدمات اعتبار افزوده سنجش از دور مبتنی بر داده های اخذ شده، سازمان فضایی ایران اقدام به تدوین مجوز بهره برداری از ایستگاه اخذ داده های ماهواره ای کرده هست.

انتهای پیام