به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به گفته علی اکبر محزون مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران و مدیرکل پیشین اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، بر طبق آخرین سرشماری، ۹ میلیون و ۷۶۹ هزار نفر در سن متعارف ازدواج و هرگز ازدواج ننموده داریم و علاوه بر این تعداد […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به گفته علی اکبر محزون مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران و مدیرکل پیشین اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، بر طبق آخرین سرشماری، ۹ میلیون و ۷۶۹ هزار نفر در سن متعارف ازدواج و هرگز ازدواج ننموده داریم و علاوه بر این تعداد کسانی که از سن متعارف ازدواج گذر کرده اند اما هنوز به سن تجرد حتمی نرسیدند یک میلیون و ۸۱۰ هزار نفر است.

این آمار در مورد پدیده ‍ای اجتماعی در کشور است که از عاملان فراوان فرهنگی، اقتصادی و … سیاست گذاری ها و برنامه های اجتماعی هر نهاد در کنار تحولات فرهنگی داخلی و حتی جهانی توان دارند بر میزان تمایل اشخاص به ازدواج یا حتی بر تصمیم شان بر سن مناسب ازدواج موثر باشد.

۸۰ درصد ۱۵ تا ۱۹ ساله ها مجردند

شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و استاد دانشگاه نیز در اظهار کرد وگو با ایسنا، با بیان اینکه طبق آمارهای سال ۹۵ ثبت احوال اعلام نموده است تعداد ازدواج ها رو به کاهش است، اظهار کرد: بالاترین میزان تعداد ازدواج در سال ۹۰ با رقم حدود ۸۹۰ هزار مورد بوده است در حالی که این میزان در سال ۹۵ به حدود ۷۰۰ هزار مورد فرا رسیده است.

این جمعیت شناس با اشاره به میزان تجرد دخترهای طبق آمارگیری سال ۹۵ نیز تصریح نمود: در رتبه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال ۸۰ درصد دخترهای مجرد می باشند. این میزان در رتبه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال به ۴۳ درصد می رسد. میزان دخترهای ازدواج نموده این رتبه سنی نزدیک به ۵۷ درصد است. علاوه بر این در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال ۲۳ درصد از دخترهای مجرد و ۷۷ درصد از آنان متاهل می باشند.

به گفته وی تعداد بانوان مجرد ۱۵ سال به بالا در سال ۸۵، هفت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده است و این تعداد در سال ۹۰ به شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر فرا رسیده است.

این جمعیت شناس دنبال کرد: این در حالیست که از سنین ۳۵ تا ۳۹ سال میزان ازدواج از ۸۶ درصد به ۸۰ درصد و ۴۰ تا ۴۴ سال از ۸۸ درصد به ۶۶ درصد فرا رسیده است اما دخترهای دهه ۷۰ و ۸۰ دیگر با مشکل مضیقه ازدواج مواجه نخواهند بود.

کاظمی پور در مورد ازدواج در سنین بالا و سالمندی نیز اظهارکرد:  نرخ ازدواج در میان مردان سالمند تنها بسیار زیادتر از بانوان سالمند تنهاست. به طوریکه تعداد مردان ۴۵ سال به بالای تنهای کشور حدود ۲۰۰ هزار نفر است اما بانوان بالای ۴۵ سال تنهای کشور حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می باشند، این در حالیست که ۷۵۰ هزار زن سالمند تنها و حدود ۱۰۰ هزار مرد سالمند تنهای بالای ۶۵ سال در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، الهام رحمت آبادی، محقق و استاد دانشگاه، با بیان اینکه در دوره پیشرفته نمی شود خط سیری را به لحاظ سنی برای ازدواج مشخص کرد، اضافه کرد: با تحولات علمی جدید، بانوان با سنین بالاتری قادر به فرزندآوری شده اند. در نتیجه نمی شود معیار خاصی را برای سن مناسب ازدواج معین نمود. ضمن اینکه تغییر در سبک زندگی هم در میزان تجرد اشخاص جامعه موثر است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مفهوم تجرد نیز مثل مفاهیم دیگر در جامعه شناسی گرفتار تغییر شده و ما امروز چیزی به عنوان تجرد حتمی با تشریح قدیمی نداریم، اظهار کرد: یعنی الان یک خانم ۴۰ ساله حتی اگر مطلقه و مالک فرزند هم باشد امید به ازدواج و فرزندآوری دو مرتبه دارد. صنعت های بهداشتی و زیبایی نیز موجب شده مفهوم سن تغییر کند، بنابراین در ارزیابی کیفیت تجرد باید تمامی مفاهیم را در نظر گرفت.

رحمت آبادی با انتقاد از عدم یکپارچگی دستگاه ها در ارتباط با آسان سازی سازی امر ازدواج تصریح نمود: در کمال تأسف بین نهادهای متفاوت و دانشگاهیان یک زبان مشترک وجود ندارد. ضمن اینکه، قسمتی از دلیل آمار ۱۳ میلیونی مجردها در ایران حاصل خانواده هایی است که بدرستی شکل نمی گیرند و بدون کیفیت می باشند.

این محقق با بیان اینکه وقتی رسانه ها این آمارها را با بزرگنمایی در جامعه عرضه می دهند و تجرد دخترهای را خیلی معروف می کنند، احساس سرشکستگی در جوانان ایجاد می شود، اظهار کرد: بدین ترتیب آنان دائماً باید دلیل تجرد خود را برای خانواده توضیح دهند. درصورتیکه در آمار سال ۱۳۹۵، رقم قابل تأملی از مردان مجرد وجود داشت و به عبارتی میتوان اظهار کرد مردان مجرد نسبت به بانوان مجرد بیشترند.

وی با اشاره به اینکه قصد ما تنها ثبت آمار ازدواج نیست، دنبال کرد: در نتیجه مسئولین باید تمهیدات را برای خانواده به شکلی مهیا کنند که خانواده های پایدار در جامعه داشته باشیم.

رحمت آبادی که در یک برنامه رادیویی گفت وگو می کرد، با بیان اینکه سیاست گذاران باید در مورد علوم روز مطالعه کنند، اضافه کرد: مفاهیم بشدت دچار تغییر و تحولات شده اند. ضمن اینکه باید در مورد دخالت یا عدم دخالت همه دستگاه ها و نهادهای متفاوت در امر ازدواج واضح سازی و تعیین تکلیف شود.

میانگین سن ازدواج در حال افزایش است

سیدحسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران نیز در اظهار کرد و گو با ایسنا، اظهار کرد: طبق آخرین سرشماری سال ۹۵ جمعیت کل کشور ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۹ نفر است که از این تعداد ۵۱ درصد مرد و ۴۹ درصد زن می باشند. این در حالیست که ۴ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۲۲۵ نفر دختر مجرد در سن ازدواج (۱۵ تا ۲۹ سال) و ۵ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۹۸۹ نفر پسر در سن ازدواج (۲۰ تا ۳۴ سال) در کشور داریم.

چلک علاوه بر این تصریح نمود: در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ پسر، ۸۲ دختر در سن ازدواج در کشور وجود دارد این در حالیست که میانگین سن ازدواج در حال افزایش و به کمتر از ۲۵ سال فرا رسیده است؛ البته میانگین سن ازدواج در میان تحصیلکردگان بیشتر از جمعیت عمومی کشور است.

۲۰ ۲۰ سال از تصویب قانون آسان سازی ازدواج می گذرد اما…؟

 ؟ طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه بیشتر از ۲۰ سال از تصویب قانون آسان سازی ازدواج جوانان می گذرد، اما به غیر از سه مورد آن، هنوز بقیه مورد ها استعداد اجرایی پیدا نکرده اند، اظهار کرد: در ارتباط با مورد ها اجرا نشده از این قانون، گزارشی در صحن علنی مجلس قرائت گردید و شکایتی هم از دولت به قوه قضائیه مطرح گردید که البته تا به الان شاهد هیچ جوابیه ای از سوی قوه قضائیه نبودیم.

وی اضافه کرد: مواردی از این قانون بویژه وام ازدواج جوانان که در زمان تعیین بودجه دنبال و افزایش مبلغ آن به عنوان یک دستاورد مطرح می شود، راه حل هایی مقطعی و مسکّن وار می باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه من جمله مسائلی که باید در برنامه توسعه مورد توجه قرار می گرفت اشتغال جوانان بود، تاکنون با پدیده تجرد حتمی و کوچ وسیع مردم مواجه نشویم، دنبال کرد: متاسفانه هیچکدام از راه حل هایی که تا به الان برای مبارزه با پدیده تجرد جوانان عرضه شده موثر نبوده و به شکلی مسکن به شمار می روند.

این نماینده مجلس با انتقاد از نبود سند آمایش ملی و عدم جانمایی مناسب در کلانشهرها نیز اظهار کرد: باید راهکار و ساز و کاری برای این معضل بنویسیم. تجرد حتمی یک پدیده اجتماعی و گاهاً خودخواسته از سوی جوانان است. عاملان بسیاری را میتوان در شکل گیری این پدیده دخیل دانست، اما قسمتی از آن هم به دلیل خودخواستگی جوانان است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای داشتن یک خانواده پایدار باید الگوها و مشوق هایی را مد نظر داشته باشیم و در کنار آن جلوگیری از کوچ نیز توان دارد عاملی در کاهش پدیده اجتماعی تجرد حتمی باشد.

حل مشکل ازدواج با همکاری سه جانبه حوزه، دانشگاه و مسئولان اجرایی

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا دکتر حسن بنیانیان ریاست کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار کرد: بالا رفتن سن ازدواج و پدیده تجرد، محصول عاملان متعددی من جمله تغییر سبک زندگی عمومی و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی اصلاح سبک زندگی را راهکاری فرهنگی برای مبارزه با این پدیده معرفی کرد و اظهار کرد: در گذشته بعضی آداب و رسوم ازدواج در فرهنگ ما منطقی بود اما در شرایط فعلی منطقی و عقلانی نیست. در تفکرات اسلامی امر ازدواج بسیار آسان است و کافی است که عرفیات نادرست در خانواده ها را با کمک رسانه ها و دستگاه های فرهنگی اصلاح کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سیاست گذاری های اقتصادی باید حل مشکل مسکن و اشتغال جوانان را در برنامه های پنج ساله لحاظ کرد، اظهار کرد: وقتی ازدواج از سن طبیعی خود به دیرکرد بیفتد آثار و پیامدهای متفاوت روحی و جسمی برای زن و مرد و حتی تربیت فرزندان آنان در آینده ایجاد خواهد گردید.

وی اضافه کرد: در کشور ما دو مرکز نظریه پردازی نیرومند یعنی حوزه و دانشگاه و جریانی به اسم مسئولان اجرایی وجود دارد، اما در کمال تأسف بین هر سه قطب در مورد این نوع مسائل اختلاف نظر وجود دارد و زبان مشترکی نیست. درحالیکه همکاری سه جانبه بین آنان توان دارد راهگشا باشد. مقاومت های عمیق فرهنگی نسبت به آموزه های دینی در برطرف این پدیده مشکل ساز شده است. یعنی با الهام از سبک های غربی راه حل هایی در این زمینه عرضه می کنیم که همراه با عارضه هایی بویژه برای بانوان است، اما حاضر نیستیم با تکیه بر مبانی دینی، نیازهای جنسی و مشکلات جوانان کشورمان را برطرف کنیم.

ریاست کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه الان پدر و مادرها توان ندارند به فرزندان خود در ارتباط با امر ازدواج کمک فکری کنند، تصریح نمود: بنابراین باید نهادهای مشاوره بسیار قوی و توانمند را با نرخ ارزان در اختیار جوان گذاشت.

تجرد، عارضه اجتماعی نیست

  بیتا مدنی جامعه شناس حوزه بانوان و خانواده نیز با اشاره به معنای تجرد حتمی و ساخت اجتماعی تجرد اظهار کرد: تجرد بویژه برای دخترهای دارای یک ساخت اجتماعی است. امکان دارد خیلی از اشخاص تجربه ازدواج به معنای یک قرارداد اجتماعی را نداشته باشند، اما شاید تجربه زندگی هایی با سبک نوین تحت عنوان ازدواج سفید و هم زیستی را دارا باشند.

جامعه شناس حوزه بانوان با اشاره به سن مناسب ازدواج از منظر علم جامعه شناسی اظهار کرد: جامعه شناسان به فراخور پدیده های روزمره اجتماعی هیچ تجویز خاصی در این ارتباط نمی کنند. البته سن ازدواج به طور روزافزون در حال افزایش است و در حال حاضر دخترهای با گذر از ۳۰ و ۴۰ سالگی تحت تاثیر عواملی، تجرد را به عنوان یک سبک زندگی انتخاب می نمایند.

مدنی عنوان نمود: در حال حاضر ارتباطات و الگوهای سنتی اعم از ازدواج طبق انتخاب والدین و بزرگان خانواده گرفتار تحولات بنیادین و بنیادی شده است. به همین دلیل نمی شود خیلی از مسائل را به جوان امروزی دیکته کرد. جوانان در شرایط فعلی پول فراهم نمودن مسکن و اشتغال و ملزومات عروسی را ندارند و با این وضع سخت اقتصادی، کمر جوان امروز ایرانی زیر بار وظایف تأهل می شکند.

وی با بیان اینکه ازدواج تنها در مسائل جنسی و زناشویی چکیده نمی شود، اظهار کرد: وقتی از ارتباط تأهلی و ازدواج مشابه امر اجتماعی گفت وگو می کنیم، مسائلی چون اقتصاد، فرهنگ و ارتباطات قدرت نیز مطرح می گردند. امر جنسی الزاماً ذی ربط به امر جنسیتی است که ارتباطات قدرت، نقش ها و تکالیف، فرزندپروری و تمام ساحت های خانواده را در برمی گیرد.

مدنی که در یک برنامه رادیویی گفت وگو می کرد، با بیان اینکه ما باید نسخه ای را برای ازدواج جوانان تجویز کنیم که با سبک زندگی آنان تناسب داشته باشد، دنبال کرد: برطرف احتیاج جنسی آنان در یک مقطع زمانی با شیوه ای مثل صیغه راهگشا نخواهد بود. باید همه مسائل را با هم دید و راهکاری متناسب با حقیقت جامعه عرضه داد.

این جامعه شناس اضافه کرد: تجرد یک پدیده اجتماعی است و صرفاً نباید آن را یک عارضه اجتماعی قلمداد کرد. افزایش سن ازدواج، خانوارهای تک نفره و طلاق در یک نگاه واقع بینانه یک زنگ خطر است و نشان می دهد مفهوم پایداری در ارتباطات و خانواده گرفتار تغییر و دگرگونی شده است.

انتهای پیام