به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، معافیت دادن آمریکا به هشت مشتری نفت ایران، موجب وارد شدن شوک به بازاری بود که عربستان، روسیه و آمریکا، بزرگ ترین تولیدکنندگان آن، بنا بر خواسته آمریکا و برای جبران خلاء نفت ایران در بازار تولید خود را به بالاترین حد رسانده بودند. این شوک موجب سقوط […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، معافیت دادن آمریکا به هشت مشتری نفت ایران، موجب وارد شدن شوک به بازاری بود که عربستان، روسیه و آمریکا، بزرگ ترین تولیدکنندگان آن، بنا بر خواسته آمریکا و برای جبران خلاء نفت ایران در بازار تولید خود را به بالاترین حد رسانده بودند. این شوک موجب سقوط غیرمنتظره نرخ نفت و نگرانی عربستان و سایر اعضای اوپک گردید.

به همین سبب، در اجلاس ۱۷۵ اوپک و درحالی که رییس جمهوری آمریکا پیش از این اجلاس، مکررا مخالفت خود را با کاهش تولید که افزایش نرخ نفت در بازار جهانی را به دنبال دارد، اعلام کرده بود، اعضای اوپک و غیراوپک بر سر کاهش ۱.۲ ۲ بشکه ای نفت به توافق رسیدند. قرار هست این کاهش تولید، از اوائل سال جدید میلادی اجرایی گردد و کارشناسان بازار نفت باور دارند که نرخ نفت در محدوده ۶۰ تا ۷۰ دلار نگه خواهد داشت.

در این راستا، سید مهدی حسینی – کارشناس ارشد حوزه انرژی – نرخ ۶۰ تا ۷۰ دلار را قیمتی منطقی برای نفت در آینده دانست و به ایسنا اظهار کرد: سه سناریو حیاتی نرخ در آینده می باشد. اولین سناریو این هست که  توافق اوپک و غیراوپک بر جای بماند و به دقت اجرا گردد. ۲ ۲ بشکه باید از بازار حذف گردد. اگر این اتفاق رخ دهد و تحریم های ایران ادامه دار باشد و معافیت هشت مشتری نفت ایران نیز تمدید گردد، نرخ نفت در رنج ۶۰ تا ۷۰ دلار می باشد.

وی اضافه کرد: یک سناریوی دیگر این هست که توافق اوپک، به طور صددرصد اجرایی نشود و اعضای اوپک و غیراوپک، ۸۰ درصد این توافق را اجرا کنند، ازسوی دیگر، معافیت مشتریان ایران تمدید گردد، در این شرایط نرخ نفت بیش تر افت می کند. زیرا میزان ارائه در بازار بیش تر از درخواست ها می باشد.

به گفته این کارشناس ارشد حوزه انرژی، سناریوی دیگر این هست که معافیت ها حذف گردد و ایران نتواند نفتی صادر کند و اعضای اوپک و غیراوپک تولید خود را کاهش دهند. در این شرایط نرخ بسیار افزایش خواهد یافت و حتی به مرز ۸۰  دلار خواهد رسید.

انتهای پیام