محمود بهمنی در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد  تاثیر اجرای لایحه ملحق شدن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT) ) و اجرای سفارش های گروه اقدام مخصوص مالی ( FATF ) در نرخ ارز در کشور اظهار کرد: FATF را نمی شود به دلار وصل کرد. البته امکان دارد FATF را از […]

محمود بهمنی در اظهار کرد وگو با ایسنا، در مورد  تاثیر اجرای لایحه ملحق شدن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT) ) و اجرای سفارش های گروه اقدام مخصوص مالی ( FATF ) در نرخ ارز در کشور اظهار کرد: FATF را نمی شود به دلار وصل کرد. البته امکان دارد FATF را از نظر روانی به نرخ دلار وصل کنند اما تعیین نرخ ارز بستگی به عرضه و درخواست ها دارد.

وی با بیان اینکه «کاهش نرخ ارز با تزریق آن به بازار مبحث واضح است»، اضافه کرد: باید ارائه و تقاضای ارز مدیریت شود یعنی ارز کالای صادراتی در کشور فروخته شود یا مطمئن شوند به ازای ارز توافقی داده شده کالای موردنظر هم وارد می شود بنابراین باید ارائه ارز را به صورت شناور مدیریت شده، اداره نمود.

بهمنی توضیح داد: اگر ارز برای واردات داده می شود باید ارزیابی کرد که درست وارد گردیده یا خیر؟ نکند کم نمایی یا بیش نمایی شده باشد. این دربردارنده صادرات هم می شود که همه ارز را به کشور وارد نمی کنند لذا اگر ارز حاصل از صادرات وارد کشور شود به دلیل درآمدها و احتیاج ارزی مشکل نخواهیم داشت؛ این که الان شاهد مشکل هستیم چون عملا مدیریت ارائه و درخواست ها به هم خورده هست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تحلیلی از سبب افزایش نرخ دلار و سایر ارزها اظهار کرد: این به علت آن هست که در طول یکی دو سال گذشته صادرات به خوبی کنترل نشده هست باید این اطمینان وجود داشته باشد که ارز کالای صادراتی به داخل کشور بر می شود حتی اگر خودشان آن را بفروشند.

وی در مورد این که آیا تغییرات بازار ارز رابطه ای به خارج شدن آمریکا از برجام ندارد؟ اظهار کرد: این سبک از بالا رفتن نرخ ارز به سبب فضای روانی و یک سری مسائل ناشی از جو هست و همین سبب خیلی زود پایین می آید و مبنایی ندارد.

بهمنی در مورد این که نرخ حقیقی دلار چقدر هست؟ اظهار کرد: نمی شود برای دلار و سایر ارزها قیمتی معین نمود. همه چیز به ارائه و درخواست ها بستگی دارد.

ریاست اسبق بانک مرکزی با اشاره به تغییرات دلار در دوران مدیریتش اظهار کرد: ما نرخ دلار را بر روی ۲ هزار و ۹۰۰ تا سه هزار تومان نگه داشتیم چون طبق مدیریت ارائه و درخواست ها کار کردیم. حتی در برهه ای سکه را پیش فروش کردیم که به محض پایین آمدن نرخ ها همه تقاضا کنندگان پیش فروش قبوض خود را پس داده و پولشان را گرفتند. چون اذن ندادیم نرخ سکه بالاتر رود. به همین سبب مردم به این نتیجه رسیدند که اگر قبوض پیش فروش خود را نفروشند آسیب خواهند کرد.

وی در جواب به این که اگر ریاست بانک مرکزی بودید در مقطع فعلی برای مدیریت بازار ارز چه می کردید؟ اظهار کرد: اقدامات صورت گرفته برای کنترل ورود و خارج شدن ارز خوب هست که نمونه آن ایجاد سامانه هست البته باید بازار ثانویه را به نحو صحیح توسعه داد. البته باید قطعا بخواهند ارز صادراتی به داخل کشور برگردد چون بابت آن یارانه می دهند. در مورد ی بازار هم به مردم اطمینان دهند که پولشان محافظت می شود.

بهمنی تاکید کرد که باید دولت نرخ نفع سپرده ها و نه تسهیلات را افزایش دهد تا نقدینگی جذب بانک ها شود در چنین شرایطی بانک ها پول را به سمت تولید هدایت می کنند و بعد از آن اشتغال ایجاد می شود. به تبع آن ارائه کالا افزایش یافته و نرخ ها هم پایین می آید.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد ی این که به اعتقاد بعضی از کارشناسان افزایش نفع بانکی درست نیست، اظهار کرد: دولت باید یارانه اش را از محل های دیگر تامین کند. چه اشکالی دارد که نفع سپرده های مردم را افزایش دهد. آیا این که به اندازه اعتبار پول مردم به آنها نفع دهید اشکال دارد. وقتی تورم ۲۰ درصد هست آیا باید ۱۵ درصد به سپرده ها نفع داد؟ افرادی که توان ندارند از پولشان استفاده نمایند به بانک ها می دهند طبعا باید به ازای آن نفع متناسب داد.

بهمنی در مورد اعتقاد بعضی از مردم مبنی بر این که کاهش نرخ ارز موقتی هست، اظهار کرد: پایین و بالا آمدن نرخ دلار و سایر ارزها با عرضه و درخواست ها رابطه دارد قسمتی از افزایش نرخ ارز به سبب مشکلات مدیریتی هست و قسمتی از آن از فضای روانی ناشی می شود. در این شرایط باید سامانه بانکی فکری برای مردم کند تا معادل اعتبار پولشان محافظت شود.

وی در انتهاء در مورد این که آیا به شرایط اقتصادی کشور در ماههای آینده خوشبین هست، اظهار کرد: ان شاءالله.

انتهای پیام